Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В САЩ обсъждат закон за корпоративната прозрачност

Снимка: EPA/БГНЕС

Корумпирани политици от целия свят търсят начини за пране на пари извън пределите на своите страни. Клептокрацията и корупцията не познават граници като голяма част от парите от тайни сделки попадат в американската банкова система.
Ако днес искате да откриете банкова сметка в САЩ от името на компания ще се учудите колко лесно може да е това.

"Ако се замислите, няма американец, който да може да си открие банкова сметка без да удостовери самоличността си - без да каже как се казва и къде живее и да предостави някакво доказателство за това, че е този, който твърди, че е. Защо тогава компании да могат да откриват банкови сметки и да влагат милиони долари без да има информация за собственика?", каза Керълин Мълоуни, демократ от Камарата на представителите

Керълин Мълоуни е вносител на законопроекта за корпоративна прозрачност. Ако бъде приет законът би задължил корпорации и дружества с ограничена отговорност в САЩ да разкрият собствениците си. Според едно проучване в Съединените Щати се изисква повече информация за издаване на читателска карта, отколкото за създаване на корпорация.

"Това е един от най-неотложните проблеми за националната сигурност, пред които сме изправени в тази страна. Анонимни компании, които съществуват само по документи, са предпочитаното средството от тези, които перат пари, криминално проявени лица и терористи. Причината, поради която тези компании са толкова популярни е, че няма как да се проследи кой е реалният собственик. Компании, които съществуват само по документи, позволяват на криминално проявени лица и терористи да придвижват пари в американската финансова система и да финансират управлението си свободно и легално. Ние сме единствената напреднала държава в целия свят, която не изисква разкриване на информация за собственика на този вид компании и честно казано това е срамота", допълни Мълоуни.

Яснотата за собственика би ограничила достъпа до американските банки и по този начин да лиши корумпирани лица от богатства. Смята се, че сочени за корупция в бившия социалистически блок продължават да влагат мръсни пари в американски банки именно благодарение на улеснението при създаването на т.нар. „шел компании“. Oбикновено парите се инвестират в луксозно недвижимо имущество - например апартамент за пет милиона долара в Ню Йорк. 

"Преди две години Министерството на финансите проведе пилотен проект, по време на който събираха информация за собствениците при сделки на недвижимо имущество в Манхатън и Маями за период от шест месеца. Резултатите бяха потресаващи. Около 30 процента от транзакциите се оказа, че са били свързани със собственик или представител на купувача, които са били обект на доклад за съмнителни действия. И това се случва, след като Министерството на финансите обяви пред целия свят, че ще събира информация за собственика в тези два града в период от шест месеца. Така че данните дори не обхващат тези, които перат пари и които са стояли на страна от посочените два града", подчерта Керълин Мълоуни.

Законът би изисквал от собствениците име, дата на раждане, настоящ адрес и номер на свидетелство за управление на МПС. За написването на акта са служели примери от Европа и Великобритания. Според републиканецът Пийт Кинг - един от лобистите на закона, сега американският модел може да бъде използван и от други държави. 

"Лошите винаги ще се опитват да намерят начини. Нашата работа е да сведем това до миниум. Не можем да решим всички проблеми по света, но можем да затрудним криминалните елементи. Това става с този закон. Нашата основна отговорност е да направим така, че да не се възползват от Съединените Щати и също се надявам, за други държави това да бъде един от моделите. Винаги ще има лоши играчи, винаги ще има корумпирани страни и правителства", каза Пийт Кинг.

Свеждането до минимум на злоупотребата е целта на закона за корпоративната прозрачност и нагласите са скоро този закон, над който е работено повече от десетилетие, да се превърне във факт.

"Законът бе приет в Камарата на представителите миналия октомври с двупартийна подкрепа. Банковата комисия в Сената е постигнала компромис по тяхната версия на закона, която е много сходна до нашата версия. Оптимист съм, че този закон ще бъде обнародван тази година", допълни Керълин Мълоуни.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцкият премиер представи програма за завръщане на младите хора по селата

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...

публикувано на 29.12.24 в 13:43
Орна Шаул

Орна Шаул: Силният грим е отново на мода

В навечерието на всеки празник жените отварят гардероба си и се чудят какво да облекат, за да са различни, елегантни и желани. Орна Шаул е собственичка на най-известния в Израел магазин за винтидж. Това не е магазин за дрехи втора употреба, които са омръзнали или отеснели на собствениците, но коитовсе още могат да бъдат намерени в..

публикувано на 29.12.24 в 06:39

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03