Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В САЩ обсъждат закон за корпоративната прозрачност

Снимка: EPA/БГНЕС

Корумпирани политици от целия свят търсят начини за пране на пари извън пределите на своите страни. Клептокрацията и корупцията не познават граници като голяма част от парите от тайни сделки попадат в американската банкова система.
Ако днес искате да откриете банкова сметка в САЩ от името на компания ще се учудите колко лесно може да е това.

"Ако се замислите, няма американец, който да може да си открие банкова сметка без да удостовери самоличността си - без да каже как се казва и къде живее и да предостави някакво доказателство за това, че е този, който твърди, че е. Защо тогава компании да могат да откриват банкови сметки и да влагат милиони долари без да има информация за собственика?", каза Керълин Мълоуни, демократ от Камарата на представителите

Керълин Мълоуни е вносител на законопроекта за корпоративна прозрачност. Ако бъде приет законът би задължил корпорации и дружества с ограничена отговорност в САЩ да разкрият собствениците си. Според едно проучване в Съединените Щати се изисква повече информация за издаване на читателска карта, отколкото за създаване на корпорация.

"Това е един от най-неотложните проблеми за националната сигурност, пред които сме изправени в тази страна. Анонимни компании, които съществуват само по документи, са предпочитаното средството от тези, които перат пари, криминално проявени лица и терористи. Причината, поради която тези компании са толкова популярни е, че няма как да се проследи кой е реалният собственик. Компании, които съществуват само по документи, позволяват на криминално проявени лица и терористи да придвижват пари в американската финансова система и да финансират управлението си свободно и легално. Ние сме единствената напреднала държава в целия свят, която не изисква разкриване на информация за собственика на този вид компании и честно казано това е срамота", допълни Мълоуни.

Яснотата за собственика би ограничила достъпа до американските банки и по този начин да лиши корумпирани лица от богатства. Смята се, че сочени за корупция в бившия социалистически блок продължават да влагат мръсни пари в американски банки именно благодарение на улеснението при създаването на т.нар. „шел компании“. Oбикновено парите се инвестират в луксозно недвижимо имущество - например апартамент за пет милиона долара в Ню Йорк. 

"Преди две години Министерството на финансите проведе пилотен проект, по време на който събираха информация за собствениците при сделки на недвижимо имущество в Манхатън и Маями за период от шест месеца. Резултатите бяха потресаващи. Около 30 процента от транзакциите се оказа, че са били свързани със собственик или представител на купувача, които са били обект на доклад за съмнителни действия. И това се случва, след като Министерството на финансите обяви пред целия свят, че ще събира информация за собственика в тези два града в период от шест месеца. Така че данните дори не обхващат тези, които перат пари и които са стояли на страна от посочените два града", подчерта Керълин Мълоуни.

Законът би изисквал от собствениците име, дата на раждане, настоящ адрес и номер на свидетелство за управление на МПС. За написването на акта са служели примери от Европа и Великобритания. Според републиканецът Пийт Кинг - един от лобистите на закона, сега американският модел може да бъде използван и от други държави. 

"Лошите винаги ще се опитват да намерят начини. Нашата работа е да сведем това до миниум. Не можем да решим всички проблеми по света, но можем да затрудним криминалните елементи. Това става с този закон. Нашата основна отговорност е да направим така, че да не се възползват от Съединените Щати и също се надявам, за други държави това да бъде един от моделите. Винаги ще има лоши играчи, винаги ще има корумпирани страни и правителства", каза Пийт Кинг.

Свеждането до минимум на злоупотребата е целта на закона за корпоративната прозрачност и нагласите са скоро този закон, над който е работено повече от десетилетие, да се превърне във факт.

"Законът бе приет в Камарата на представителите миналия октомври с двупартийна подкрепа. Банковата комисия в Сената е постигнала компромис по тяхната версия на закона, която е много сходна до нашата версия. Оптимист съм, че този закон ще бъде обнародван тази година", допълни Керълин Мълоуни.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Политическата фигура на Имамоглу плаши Ердоган

"През всичките тези повече от 100 дни, откакто на 19 март тази година истанбулският кмет  Екрем Имамоглу  беше задържан и после арестуван, по-рано беше анулирана и неговата диплома след 30 и няколко години, през тези повече от три месеца и половина опозиционната Републиканска народна партия с лидер  Йозгюр Йозел  стартира митинги във всички големи..

публикувано на 07.07.25 в 16:34
Огнян Дъскарев

Огнян Дъскарев: Трудно е да се каже дали Мъск ще повтори резултата на Перот

" Почти на всички избори в САЩ има по някаква трета партия , ако не на всички президентски избори". Това подчерта пред БНР журналистът Огнян Дъскарев , който дълги години е живял в Съединените американски щати: "Всъщност на последните и предпоследните президентски избори имаше една либертарианската и една зелена партия и те съответно взеха по..

публикувано на 07.07.25 в 15:43
Виктор Блъсков

Виктор Блъсков: Работодателят има почти пълен контрол върху лицата от трети страни

" За много кратко време беше вдигнат лимитът на това работниците от една фирма да са лица от трети страни ". Това обясни пред БНР Виктор Блъсков , журналист и политик от партия "Синя България": "Ние в момента сме на дъното на една доста сериозна пързалка , на която са държави като Германия, Франция, Скандинавските държави, Великобритания,..

публикувано на 07.07.25 в 15:06
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Властта не спазва законите на страната

"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно  екологичната катастрофа , която вече се е оформила поради несправянето на властта с незаконните сметища ". Това коментира пред БНР Красимира Катинчарова , депутат от "Величие": "Говорим за това, че властта не спазва законите на..

публикувано на 07.07.25 в 13:51
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за туризма и жегите в Сицилия

Рекордни жеги регистрираха в Европа в началото на юли. Екстремни градуси бяха отчетени в Испания, Франция, Португалия, Германия.  Тук на Балканите също сме свидетели на горещата вълна, която затруднява работоспособността през деня и нощната почивка, както и се отразява неблагоприятно на здравето.  Италия е една от страните, където отчетоха..

публикувано на 07.07.25 в 13:23

Йордан Ибришимов: Новата наредба на МРРБ цели да забрани къмпингуването

Кемпер обществото в България е срещу новата наредба на МРРБ за разполагане на каравани и кемпери извън морските плажове .  Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон " Въртим се в невероятен затворен кръг, защото това е един стар текст на наредбата , който беше отхвърлен преди години, над 600 отрицателни..

публикувано на 07.07.25 в 11:20

Корнел Бан: Румъния рискуваше да не може да изплати заплатите и пенсиите

Румъния търси спасение от нарастващия дефицит в бюджета и изчерпването на средствата за пенсии и заплати в държавния сектор. Премиерът обяви първите мерки за овладяване на ситуацията - увеличение на данъците, замразяване на заплатите в публичния сектор и още редица непопулярни стъпки, които засягат дори пенсионерите и младите родители .  Как..

публикувано на 07.07.25 в 10:05