Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В САЩ обсъждат закон за корпоративната прозрачност

Снимка: EPA/БГНЕС

Корумпирани политици от целия свят търсят начини за пране на пари извън пределите на своите страни. Клептокрацията и корупцията не познават граници като голяма част от парите от тайни сделки попадат в американската банкова система.
Ако днес искате да откриете банкова сметка в САЩ от името на компания ще се учудите колко лесно може да е това.

"Ако се замислите, няма американец, който да може да си открие банкова сметка без да удостовери самоличността си - без да каже как се казва и къде живее и да предостави някакво доказателство за това, че е този, който твърди, че е. Защо тогава компании да могат да откриват банкови сметки и да влагат милиони долари без да има информация за собственика?", каза Керълин Мълоуни, демократ от Камарата на представителите

Керълин Мълоуни е вносител на законопроекта за корпоративна прозрачност. Ако бъде приет законът би задължил корпорации и дружества с ограничена отговорност в САЩ да разкрият собствениците си. Според едно проучване в Съединените Щати се изисква повече информация за издаване на читателска карта, отколкото за създаване на корпорация.

"Това е един от най-неотложните проблеми за националната сигурност, пред които сме изправени в тази страна. Анонимни компании, които съществуват само по документи, са предпочитаното средството от тези, които перат пари, криминално проявени лица и терористи. Причината, поради която тези компании са толкова популярни е, че няма как да се проследи кой е реалният собственик. Компании, които съществуват само по документи, позволяват на криминално проявени лица и терористи да придвижват пари в американската финансова система и да финансират управлението си свободно и легално. Ние сме единствената напреднала държава в целия свят, която не изисква разкриване на информация за собственика на този вид компании и честно казано това е срамота", допълни Мълоуни.

Яснотата за собственика би ограничила достъпа до американските банки и по този начин да лиши корумпирани лица от богатства. Смята се, че сочени за корупция в бившия социалистически блок продължават да влагат мръсни пари в американски банки именно благодарение на улеснението при създаването на т.нар. „шел компании“. Oбикновено парите се инвестират в луксозно недвижимо имущество - например апартамент за пет милиона долара в Ню Йорк. 

"Преди две години Министерството на финансите проведе пилотен проект, по време на който събираха информация за собствениците при сделки на недвижимо имущество в Манхатън и Маями за период от шест месеца. Резултатите бяха потресаващи. Около 30 процента от транзакциите се оказа, че са били свързани със собственик или представител на купувача, които са били обект на доклад за съмнителни действия. И това се случва, след като Министерството на финансите обяви пред целия свят, че ще събира информация за собственика в тези два града в период от шест месеца. Така че данните дори не обхващат тези, които перат пари и които са стояли на страна от посочените два града", подчерта Керълин Мълоуни.

Законът би изисквал от собствениците име, дата на раждане, настоящ адрес и номер на свидетелство за управление на МПС. За написването на акта са служели примери от Европа и Великобритания. Според републиканецът Пийт Кинг - един от лобистите на закона, сега американският модел може да бъде използван и от други държави. 

"Лошите винаги ще се опитват да намерят начини. Нашата работа е да сведем това до миниум. Не можем да решим всички проблеми по света, но можем да затрудним криминалните елементи. Това става с този закон. Нашата основна отговорност е да направим така, че да не се възползват от Съединените Щати и също се надявам, за други държави това да бъде един от моделите. Винаги ще има лоши играчи, винаги ще има корумпирани страни и правителства", каза Пийт Кинг.

Свеждането до минимум на злоупотребата е целта на закона за корпоративната прозрачност и нагласите са скоро този закон, над който е работено повече от десетилетие, да се превърне във факт.

"Законът бе приет в Камарата на представителите миналия октомври с двупартийна подкрепа. Банковата комисия в Сената е постигнала компромис по тяхната версия на закона, която е много сходна до нашата версия. Оптимист съм, че този закон ще бъде обнародван тази година", допълни Керълин Мълоуни.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51