Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как е изглеждало първото българско светско училище в Габрово

Възстановка в Националния музей на образованието ни връща в 19 век

Национален музей на образованието в Габрово
Снимка: Фейсбук

Преди 185 години в Габрово отваря врати първото българско светско училище. Паметта на родното образование - от създаването на писмеността до съвремеността, съхранява Националният музей на образованието в града.

Първото светско училище по българските земи е създадено в Габрово преди 185 години, по волята и с даренията на възрожденеца Васил Априлов и други състоятелни българи, живеещи в странство. За пътя на благодетеля - габровеца, който още от дете напуска родния си дом, разказва директорът на Националния музей на образованието - Любка Тинчева.

"Априлов много рано остава сирак, отива в Русия, получава стабилно образование благодарение на двамата си братя, които са там. Прочитайки книгата на Юрий Венелин "Древните и сегашни българи", това е преломът в неговото съзнание. Той решава, че Габрово, родното му място, е мястото, където трябва да бъде изградено едно училище, което да бъде достъпно за всички деца, да бъде изградено по европейски образец", каза Любка Тинчева.

Идеята за създаване на училище е подкрепена от българи, които живеят в Букурещ, в Одеса. Събират се средства и училището е открито тържествено на 2 януари 1835 година в присъствието на първия учител Неофит Рилски.

Васил Априлов, който пътува из Европа и Русия и дълго време разпознава себе си като грък, призовава децата да се учат на бащин език, да изучават историята, географията, математиката, но и другите езици, убеден, че това е европейската система. В училището в Габрово се преподава за пръв път на български език, за нуждите му са написани учебници, помагала и пособия, които впоследствие стават еталон за никнещите из българските земи светски училища.

В онези времена, когато нито учителите, нито учебниците били достатъчно, обучението се водило по взаимната метода. Един учител обучавал от 100 до 200 деца едновременно, а по-напредналите ученици му помагали.

Възстановка в Музея на образованието показва как е изглеждало новобългарското училище. Чиновете са дървени, както и катедрата, а над нея е изписан школският девиз, който гласи: „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.

"Навремето във взаимното училище добрите ученици са получавали специални табелки - кавалери с надписи "мъдър", "покорен", "благочинен", "внимателен", "прилежен". За непослушните ученици си имаме и черни табелки. Показваме на децата и най-строгото наказание под учителската катедра и това е "затворът". "Затворът", в който немирникът прекарвал прекарвал времето на колене. Много често учителят е слагал под коленете остри камъчета, орехови черупки, зърна", допълни Любка Тинчева. 

Музеят на образованието, който е единствен по рода си у нас, пази една от най-богатите колекции възрожденски учебници - познатият ни "Рибен буквар" на д-р Петър Берон. 

Директорът на Националния музей на образованието Любка Тинчева спира вниманието ни на буквара на Георги Босилин, издаден през 1844 година в Москва.

"Георги Босилин е бил толкова скромен човек, че дори не си е оставил името върху буквара, но какво послание е отправил към българските деца - "бъди снизходителен, тих и състрадателен към другите, а строг към себе си".

Музеят показва и как предците ни са изписвали книгите - с гъше перо, с перодръжка и после с писалка. Мастилото са си приготвяли сами. Необходими били дървени въглища, шикалки, железен сулфат, накиснати във вода или вино.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50