Първото светско училище по българските земи е създадено в Габрово преди 185 години, по волята и с даренията на възрожденеца Васил Априлов и други състоятелни българи, живеещи в странство. За пътя на благодетеля - габровеца, който още от дете напуска родния си дом, разказва директорът на Националния музей на образованието - Любка Тинчева.
"Априлов много рано остава сирак, отива в Русия, получава стабилно образование благодарение на двамата си братя, които са там. Прочитайки книгата на Юрий Венелин "Древните и сегашни българи", това е преломът в неговото съзнание. Той решава, че Габрово, родното му място, е мястото, където трябва да бъде изградено едно училище, което да бъде достъпно за всички деца, да бъде изградено по европейски образец", каза Любка Тинчева.
Идеята за създаване на училище е подкрепена от българи, които живеят в Букурещ, в Одеса. Събират се средства и училището е открито тържествено на 2 януари 1835 година в присъствието на първия учител Неофит Рилски.
Васил Априлов, който пътува из Европа и Русия и дълго време разпознава себе си като грък, призовава децата да се учат на бащин език, да изучават историята, географията, математиката, но и другите езици, убеден, че това е европейската система. В училището в Габрово се преподава за пръв път на български език, за нуждите му са написани учебници, помагала и пособия, които впоследствие стават еталон за никнещите из българските земи светски училища.
В онези времена, когато нито учителите, нито учебниците били достатъчно, обучението се водило по взаимната метода. Един учител обучавал от 100 до 200 деца едновременно, а по-напредналите ученици му помагали.
Възстановка в Музея на образованието показва как е изглеждало новобългарското училище. Чиновете са дървени, както и катедрата, а над нея е изписан школският девиз, който гласи: „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.
"Навремето във взаимното училище добрите ученици са получавали специални табелки - кавалери с надписи "мъдър", "покорен", "благочинен", "внимателен", "прилежен". За непослушните ученици си имаме и черни табелки. Показваме на децата и най-строгото наказание под учителската катедра и това е "затворът". "Затворът", в който немирникът прекарвал прекарвал времето на колене. Много често учителят е слагал под коленете остри камъчета, орехови черупки, зърна", допълни Любка Тинчева.
Музеят на образованието, който е единствен по рода си у нас, пази една от най-богатите колекции възрожденски учебници - познатият ни "Рибен буквар" на д-р Петър Берон.
Директорът на Националния музей на образованието Любка Тинчева спира вниманието ни на буквара на Георги Босилин, издаден през 1844 година в Москва.
"Георги Босилин е бил толкова скромен човек, че дори не си е оставил името върху буквара, но какво послание е отправил към българските деца - "бъди снизходителен, тих и състрадателен към другите, а строг към себе си".
Музеят показва и как предците ни са изписвали книгите - с гъше перо, с перодръжка и после с писалка. Мастилото са си приготвяли сами. Необходими били дървени въглища, шикалки, железен сулфат, накиснати във вода или вино.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..