Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С мартеници и дарения обновяват читалището в Чепеларе

Читалището в Чепеларе
Снимка: Читалище „Родопска искра“

Родолюбиви родопчани обновиха читалището в Чепеларе със средства от ръчно изработени мартеници в дните на извънредното положение. Любовта към род, традиция и съхраняване на културното наследство обединява десетина читалищни дейци, сред които и деца, да изработят над 2000 мартеници.

"Всичко се случи така, че през 2017 създадохме кръжок по шев и кройка към читалището и предимно организираме базари на Коледа и през март. За Баба Марта изработваме мартеници", разказа председателят на читалище „Родопска искра -1880" в Чепеларе Ангел Николов.

Най-малкият участник в кръжока е в трети клас, най-възрастният е на 70 години. От продажбите на мартеници са събрани 1045 лева, които вече са вложени.

"И решихме с тези пари да направим ремонт на двете гримьорни и на коридора, който води към тях, понеже ремонт не беше правен от около 29 години", посочи Ангел Николов.

Надеждите на младия председател на читалището, който е само на 27 години, са при добро финансово състояние да се направи и ремонт на библиотеката.

"Понеже тази година предстои да честваме 140 години от основаването на читалището и 80 години от построяването на сегашната втора читалищна сграда. Надявахме сега през май месец да са кулминациите, но поради сега създалата се обстановка най-вероятно ще е към края на годината. Библиотеката се нуждае също от ново осветление, от боядисване, от полагане на нова подова настилка. Очакваме също така по спечелен проект ново оборудване за читалището. Говорим тук за ново сценично осветление, нови мебели, така че читалището да придобие един нов интериор"

На сайта на читалището е публикувана дарителската сметка и се очакват и дарения от родолюбиви хора, за да бъде завършен ремонтът на покрива.

"Задната част, която беше най-голяма като площ на читалището, успяхме да я ремонтираме, да поставим ламарина, хартия, нови летви и след това като поставихме дарителската сметка нови дарения не са постъпвали, но се надяваме че тепърва, ако се заемем по-сериозно, ще съберем отново средства. Предишния път събрахме за целия ремонт около 8 хиляди лева", подчерта Ангел Николов.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10