В момента няма никакви групи. Екскурзоводите се надяват от началото на юли и през август да се появи работа и за тях, каза пред "Хоризонт" Николай Миндов, председател на Асоциацията на екскурзоводите в България. „Има голям страх сред хората да пътуват. На този етап не може да се каже дали ще тръгне туризмът и кога ще тръгне. Надяваме се все пак в края на лятото да има нещо.“
Над 1400 са екскурзоводите у нас според туристическия регистър. 80 на сто от тях работят с пристигащи туристи, 20% се занимават с изходящи туристи. Много малко от тези 80% работят с българи в България, уточни Миндов.
Пролетта и есента са най-натоварени за екскурзоводите. Настоящата година обаче е различна.
„Екскурзоводите бяхме свикнали на големи групи – между 48 и 52 човека. Миналата година имаше бум именно на организирани туристически пътувания. Оттук нататък в близката една, две до три години лично аз не ги виждам“, казва Митко Йонков, млад екскурзовод, който работи с испаноговорящи туристи. Той предполага, че пътуванията занапред ще бъдат в малки групи - до 10-15 души максимум, което ще доведе до оскъпяване за туроператора. „Ако трябва да бъда откровен, съм в процес на търсене на работа“, споделя Йонков. Всички групи, за които той е бил резервиран водач, са анулирани до края на октомври.
„Аз започнах с огромна любов тази професия – осем години я работих на пълни обороти. Бих се върнал“, допълва младият екскурзовод.
Някои мерки звучат като пародия, смята Бранимир Белчев, пенсионер, който обаче продължава да работи като екскурзовод. Белчев дава пример с мярката 60/40, която е неприложима за професията на екскурзоводите, тъй като те са на хонорар.
„В Италия им дават еднократна помощ – 600 евро, в Хърватска, в Малта – по 500, по 800. В България – нула лева. Много хора просто нямат никакви доходи“, подчертава Бранимир Белчев.
Екскурзоводите трябва да получат някакви компенсации, както в други туристически държави, коментира Николай Миндов. По думите му, един екскурзовод не се създава лесно и се учи цял живот. Има и екскурзоводи с редки езици – например японски и китайски. Ако те напуснат, не могат да бъдат заместени толкова лесно, отбелязва той.
„За съжаление в момента сме забравени“, обобщава Николай Миндов. „Ние сме като артистите. Артистите получиха от Министерството на културата. Нашето министерство няма никакви възможности да даде нещо на нашите екскурзоводи. Повечето от нашите колеги са самоосигуряващи се или работят на граждански договори и не са се осигурявали за фонд „Безработица“. Единствено могат да получат кредити от 4500 лева, но ако няма работа, ще бъде много трудно да се върнат“, обясни Миндов.
Самолетите не са тръгнали още да пътуват, има още неотворени хотели и ресторанти. Много от групите са обиколни, преминават през няколко държави и ако някои от тези държави са затворени, тези групи няма да дойдат, допълни Миндов.
С по-малки групи разходите на туроператорите ще се увеличат, те ще гледат да наемат по-евтино екскурзоводи и хонорарите ще паднат, прогнозира Николай Миндов.
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино, което по закон трябва да бъде поне 300 метра. С тази промяна формално се спазва това изискване. Случаят предизвика силна обществена реакция. По инициатива на общинския съветник от ПП-ДБ-СС..
Работещите в държавните психиатрии се пребориха за значително увеличение на заплатите – 50% от 1 май за целия персонал. В очакване на по-високите възнаграждения лекари, сестри и санитари продължават да се грижат за пациентите в мизерни условия. Нерешен остава и въпросът за пребиваващите с години в психиатричните болници пациенти, които няма..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма намерение за прекратяване на огъня . Това каза пред БНР бившият министър на отбраната и експерт по сигурността Велизар Шаламанов в коментар на определението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че..
Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето,..
С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..
"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил. Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..