Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конгресните центрове след Covid-кризата

Мултифункционално пространство на открито се превръща в алтернатива за НДК

Културната и конгресната индустрия търсят варианти за възстановяване след постепенното отпадане на противоепидемичните мерки.

Мултифункционално пространство на открито се превръща в алтернатива за НДК след Covid-кризата. С покрити сцена и сектор за публиката, върху 1200 кв. м. площ, платформата А6 дава възможност за организиране на събития от различен характер - изложения, конференции, културни събития. Новото пространство позволява част от събитията, отпаднали от календара на НДК да се премести навън, както и да се замислят нови. Планирани са 10 спектакъла на Софийската филхармония - всяка неделя от 19 часа, по специална лятна програма. Ще се провеждат фолклорни фестивали, концерти, детски представления. Платформата ще поеме цялата палитра от културни и конгресни събития.

„Разширяваме функционално възможностите и на събитията, и на дейностите, които могат да се провеждат тук“, коментира пред „Хоризонт“ Борислав Велков, председател на Съвета на директорите на Националния дворец на културата. „НДК е на 40 години и за първи път в своята история затваря врати – това, което направихме на 8 март“, допълва той.  

Националният  дворец на културата е загубил не само приходи, но и публика, отбелязва Велков. Външната платформа според него ще способства за по-добър контакт между артист и публика, в сравнение със залите вътре, ако те работят само с 30 на сто от капацитета си.

НДК е най-голямото мултифункционално съоръжение за конгресна дейност и пространства, които досега не са били във фокуса на дейността ни, могат да се окажат актуални, изтъква още Борислав Велков. Моментът според него е подходящ да се направи „преформатиране на дейността“.

НДК е 100% търговско дружество, а това изисква пазарно поведение и гъвкава мениджърска политика. Затова и мярката 60/40 е била спасяваща и ще разчитат на тази помощ и в следващите месеци. При щатен състав около 300 души, „без тази мярка нямаше да се справим“, твърди Велков.

Загубите са сериозни за нашия мащаб – около 300 хиляди лева от конгресни събития, около 600 хиляди от културни събития. По-неприятното е, че точно в този период на годината потенциално сключваме договори за пролетта и за есента дори за следващата година. Имаше сериозно отдръпване от страна на организаторите. Много от събитията са свързани със спонсори, има отдръпване и от страна на спонсорите. Това беше една верижна реакция. Каквото успяхме, ние пренасочихме с други дати, но имаше събития, които бяха канселирани“, коментира той.

„Под каква форма ще се върнат фестивалите зависи от ограниченията и от нагласите на публиката. Въпросът е не само на забрана или действащи наредби, а и психологически“, казва Борислав Велков.

Тошко Гяуров е управител на Фестивалния и конгресен център във Варна, който е под „шапката“ на Министерството на културата. „Не сме бюджетно предприятие. Двете структури са търговски дружества и, както се казва, спасението им зависи само от мениджмънта, тоест от нас самите“, коментира той пред „Хоризонт“.

Като значително по-малка структура от НДК, Фестивалният и конгресен център в морската столица се отличача с развита кино програма. Четирите зали за прожекции могат да функционират сравнително нормално и при капацитет от 30%, защото киното не се пълни 100%, освен по време на фестивали, уточни Тошко Гяуров. Той съобщи, че вече приемат заявки от август нататък и има интерес за провеждане на събития до края на годината. Комплексът ще функционира с по-малко мероприятия в близките два месеца.

Как се справят големите конгресни центрове в София и Варна чуйте и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж. "Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери ", пояснява д-р Димитрова пред БНР. Специалността е в криза . Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са..

публикувано на 01.10.24 в 06:59

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14