„Това не е мярка, която ще даде повече пари на издателите. Поне ние, издателите, твърдим, че ще намалим цените на книгите с тези около 9%. Ползата за издателите ще бъде, че може би ще постигат по-големи тиражи, от което може би ще имат по-големи печалби, но със сигурност авторите ще получават по-високи хонорари, а читателите ще получават по-ниски цени на книгите. Това е нашата теза за това защо смятаме, че не е мярка, която да подпомогне издателите на книги, а мярка, която да подпомогне читателите и писателите“, коментира Тодоров пред БНР.
Щетите, които търпим от пиратството в Интернет, са по-големи от ползите, които може би ще получим от намаляването на ДДС, изтъкна Веселин Тодоров. Издателите се надяват след поредното спиране на незаконно разпространение на литературни произведения в Интернет от ГДБОП, темата да добие по-голям отзвук.
„Каквото ГДБОП може да свърши, е свършено. Проблемът е, че законодателството не ни позволява лесно, след като свършат своята работа, да бъде започнато досъдебно производство от страна на прокуратурата и нарушителите да бъдат санкционирани. Нашата цел, на издателите, не е да бъде вкаран някой в затвора, а да се предотврати пиратството“, заяви Тодоров.
Директива на Европейския съюз от 2001 година за защита на авторското право все още не се прилага у нас. Издателите настояват това да се промени. За целта са подготвени и обсъдени съответните текстове с Дирекция "Авторско право" в Министерството на културата, поясни Тодоров.
Предложенията са ГДБОП и съдът да налагат обезпечителни мерки за предотвратяване на пиратство до приключване на евентуален съдебен процес. Тъй като делата продължават по няколко години, е важно не да се чака не резултатът от тях, а още преди началото му да могат да се наложат тези мерки, уточни Веселин Тодоров.
Заради законодателните празноти някои нарушители успяват дори да осъдят страната ни в Европейския съд по правата на човека за накърнена свобода на словото. „И те, под прикритието на такива псевдопопулистки лозунги като свободата на словото, не само че свободно пиратстват, ами даже получават обезщетения за евентуални действия срещу тях.“
В много от европейските страни действат много строги регламенти. Нашите студенти там знаят какво се случва дори само ако четеш пиратско произведение, допълни издателят.
Носителите на правата за дадени заглавия от ЕС и САЩ отказват да ги дадат за електронните издания, защото България е известна със своето пиратство, подчерта Тодоров. „Така че ако има книги, които са само хартиени и не електронни, причината е пиратството, а не обратното.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..