Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Тодоров: 9% ДДС за книгите е в полза на читателите, не на издателите

Не се получават права за електронни книги, защото България е известна с пиратството

Веселин Тодоров
Снимка: БГНЕС

Издателите са донякъде доволни от намаляването на ДДС за книгите, защото са се надявали това да бъде трайна мярка, не временна. Това обясни в предаването "Хоризонт до обед" издателят Веселин Тодоров, представител на Асоциация "Българска книга" (АБК).

Това не е мярка, която ще даде повече пари на издателите. Поне ние, издателите, твърдим, че ще намалим цените на книгите с тези около 9%. Ползата за издателите ще бъде, че може би ще постигат по-големи тиражи, от което може би ще имат по-големи печалби, но със сигурност авторите ще получават по-високи хонорари, а читателите ще получават по-ниски цени на книгите. Това е нашата теза за това защо смятаме, че не е мярка, която да подпомогне издателите на книги, а мярка, която да подпомогне читателите и писателите“, коментира Тодоров пред БНР.

Щетите, които търпим от пиратството в Интернет, са по-големи от ползите, които може би ще получим от намаляването на ДДС, изтъкна Веселин Тодоров. Издателите се надяват след поредното спиране на незаконно разпространение на литературни произведения в Интернет от ГДБОП, темата да добие по-голям отзвук. 

„Каквото ГДБОП може да свърши, е свършено. Проблемът е, че законодателството не ни позволява лесно, след като свършат своята работа, да бъде започнато досъдебно производство от страна на прокуратурата и нарушителите да бъдат санкционирани. Нашата цел, на издателите, не е да бъде вкаран някой в затвора, а да се предотврати пиратството“, заяви Тодоров.

Директива на Европейския съюз от 2001 година за защита на авторското право все още не се прилага у нас. Издателите настояват това да се промени. За целта са подготвени и обсъдени съответните текстове с Дирекция "Авторско право" в Министерството на културата, поясни Тодоров.

Предложенията са ГДБОП и съдът да налагат обезпечителни мерки за предотвратяване на пиратство до приключване на евентуален съдебен процес. Тъй като делата продължават по няколко години, е важно не да се чака не резултатът от тях, а още преди началото му да могат да се наложат тези мерки, уточни Веселин Тодоров. 

Заради законодателните празноти някои нарушители успяват дори да осъдят страната ни в Европейския съд по правата на човека за накърнена свобода на словото. „И те, под прикритието на такива псевдопопулистки лозунги като свободата на словото, не само че свободно пиратстват, ами даже получават обезщетения за евентуални действия срещу тях.“

В много от европейските страни действат много строги регламенти. Нашите студенти там знаят какво се случва дори само ако четеш пиратско произведение, допълни издателят.

Носителите на правата за дадени заглавия от ЕС и САЩ отказват да ги дадат за електронните издания, защото България е известна със своето пиратство, подчерта Тодоров. „Така че ако има книги, които са само хартиени и не електронни, причината е пиратството, а не обратното.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32