Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Висшето образование в чужбина след Covid и Брекзит

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Все още Великобритания остава след най-популярните дестинации за бъдещите студенти, въпреки неяснотите около формата на обучение и бъдещите условия на обучение след Брекзит. Все още е отворена възможността дори за онези, които тепърва искат да опитат своя шанс, каза пред "Хоризонт" Николай Христанов, мениджър "Висше образование" в един от порталите за консултации за обучението в чужбина – „Интеграл“.

Холандия е другата харесвана от завършилите средно образование страна, в която те избират да продължат обучението си. Германия остава сред топдестинациите, но с програми предимно на немски език. Там за някои специалности сроковете за кандидатстване са удължени от 15 до 30 юли, дори до 15 август, поясни Христанов.

Предвид обстановката с вируса се удължават срокове за кандидатстване и за предоставяне на дипломата за средно образование, уточни Николай Христанов.

След Кеймбридж, който предвижда онлайн обучение през идната академична година, има индикация и от други университети, които предвиждат смесен, хибриден модел на обучение. Той включва семинари и практики на място с по-малки групи и лекции онлайн там, където се събират повече хора.

Планира се модел на обучение, в който все пак студентите ще имат възможност да се потопят в обстановката и да се възползват от базата на университетите, посочи Христанов в предаването "Хоризонт до обед".

За онлайн обучението може да се осигурят допълнителни преподаватели и съветници, които да улеснят адаптацията към този модел за новопостъпилите студенти. Дори цялото или част от обучението през първата година да премине онлайн, впоследствие те ще продължат своето образование и да се възползват от качеството на преподаване и в кампуса, изтъкна той.

Инвестицията, които университетите влагат и в онлайн преподаването, цели то максимално да се доближи до предлаганото на място и според тях няма логика да бъдат намалявани таксите, защото качеството, което ще предлагат на студентите, ще остане същото, подчерта Христанов.

Всеки университет сега се приспособява индивидуално към новите условия. Засега е в сила 14-дневна карантина за пристигащите във Великобритания.

Стопроцентовото безлихвено финансиране при досегашните условия е потвърдено и за тази учебна година. Който започне тази година със своето обучение в Обединеното кралство, ще може да се възползва от това. Удължени са сроковете за кандидатстване за финансиране за магистърските програми там до 10 хиляди паунда. Когато се тегли кредит за магистърска програма, той може да се използва и за издръжка на живот, не само да такси, както е в бакалавърските програми, каза още Николай Христанов.

Все още няма информация за приема през септември 2021 година за студенти от Европейския съюз.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40