„Ние от човешки същества се превърнахме в проекти. Аз трябва да опиша биографията си и да пускам доказателства, че през 2019 година например съм играла в еди кое си представление, за да докажа, че съм творец. Те сломяват достойнството на така или иначе загубилия достойнството си български артист“, коментира актрисата пред "Хоризонт" по повод т.нар. творчески стипендии за подпомагане на творци по време на кризата, които затрудниха достъпа на мнозина от тях до финансова помощ.
Унизително е големи и доказани творци на преклонна възраст да се окажат „негодни за някаква помощ от 700 лева“, смята Апостолова. „И сега се разбира колко сме отчаяни, колко вече нямаме сила дори да се надяваме, щом не излязохме на протест, не се видя никаква гилдия. Ние нямаме сила да се вдигнем и да викнем. Това е по-тъжно от всичко, по-тъжно е от глада, по-тъжно е от недоимъка и от мизерията: че ти си артист, който остава без дух.“
Няма оправдание, че няма регистър на независимите артисти, изтъква Мартина Апостолова.
Самата тя признава, че е изпитвала трудност с новата реалност в началото, след което се е мобилизирала да открие положителните страни, "колкото и трудно да беше за откриеш нещо положително в един феномен, който застрашава здравето на всеки един"."Аз си починах много добре, колкото и да си мислех, че нямам нужда от почивка. Всъщност се замислих и си дадох сметка, че от октомври 2018 година не съм имала почивен ден. Много, много добре ми повлия това време, в което можех да обърна внимание на себе си. За мен почивката е да прочета една книга, за която не съм имала време, да мога да изгледам някой стар филм, да погледам интервюта с любими актьори", споделя актрисата в предаването "По първи петли".
Мартина Апостолова се е потопила в биографични четива - за Катя Паскалева, Симон дьо Бовоар, Пеги Гугенхайм и е открила връзки между прочетеното и преживяното днес.
„Да речем Пеги Гугенхайм, начинът по който е израснала, тя разказва как по време на войната дядовците й са продължили да събират произведения на изкуството. Тя е имала приятели, покровители, патрони на нейните галерии, които са я съветвали – купувай, изкуство се купува в криза, защото е най-доброто.“
От прочетеното за Катя Паскалева пък е успяла да съотнесе нейното виждане за връзката и срещите между артистите и публиката с онова, което се случи на артистите във времето на изолация – „които и да искат, не могат да имат досег с публиката“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..