Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Манолов: Не са основателни подозренията, че ни е изпратил Борисов при Радев

Димитър Манолов
Снимка: Светослава Кузманова

В края на юни би трябвало да влезе в сила ценовото решение на КЕВР, което изключва от производството на електроенергия за регулирания пазар най-големият ТЕЦ на Балканския полуостров - ТЕЦ "Марица-изток 2" и на половината "Мини Марица-изток". Ако президентът забави подписването на указа, с който да одобри промените в Закона за енергетиката, тази опасност ще стане факт", така Димитър Манолов, президент на КТ “Подкрепа”, обясни пред БНР срещата на лидерите на двата синдиката в България с Румен Радев. Той коментира, че не се е наложило много дълго да убеждават президента:

"Ако в текста на закона той намери някакви пороци, той ще направи каквото ще направи, но ще пусне онази част, която ще позволи да работи ТЕЦ "Марица-изток 2", обясни синдикалният лидер.

Манолов увери, че позицията им е била обективна и отхвърли подозренията, че двамата с Пламен Димитров са били изпратени от премиера Бойко Борисов при държавния глава. 

В предаването "Нещо повече" президентът на КТ “Подкрепа” уточни, че проблемът е само с държавния ТЕЦ "Марица-изток 2", а т.нар. американски централи нямат проблем, защото имат договори:

"Те са любимци, на които всичко им се получава, за сметка на държавния ТЕЦ. КЕВР е определила квоти за производство на американските централи, които те технически не могат да изпълнят. Те нямат капацитет да произведат тази електроенергия, която е вписана във въпросното ценово решение на КЕВР".

Според Димитър Манолов фактът, че парламентът в спешен порядък ще гледа утре на второ четене Закона за енергетиката показва, че депутатите си дават сметка за сложността на ситуацията.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Димитър Манолов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Пожарът между Мурсалево и Кочериново е локализиран

Локализиран е пожарът, който възникна в следобедните часове между Мурсалево и Кочериново. Огънят е обхванал над 200-300 дка сухи треви, посеви, неожънати ниви, около 20 дка овощни насаждения и горски масив. Това каза за БНР към 23:00 ч. кметът на Кочериново Светослав Горов.  В гасенето се включиха 7 екипа на пожарната,  горски работници, доброволци,..

обновено на 11.07.25 в 03:16

СДВР с акция срещу шумните автомобили

СДВР започна операция на територията на столицата за контрол и проверка на шумни автомобили. Екипи на полицията извършват проверки в целия град. Заместник-началникът на Пето РПУ комисар Стефан Тотев обясни, че към полунощ са проверени около 50 автомобила и уточни глобите за нарушителите. "В момента ставаме свидетели на една от ежедневните проверки на..

публикувано на 11.07.25 в 03:10

145 пожара са възникнали в страната днес

145 нови пожара са възникнали в страната днес, съобщи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. Вчера са угасени 279 огнища. Голям пожар избухна между Петрич и Сандански. По непотвърдена информация огънят е тръгнал от землището на санданското село Дамяница и е стигнал до..

публикувано на 10.07.25 в 21:56
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър: Хората, пристигащи с малки лодки, ще бъдат върнати във Франция

Британският премиер Киър Стармър обяви, че хората, пристигащи с малки лодки, ще бъдат задържани и върнати във Франция "в кратки срокове", като за първи път ще бъде създаден нов безопасен и законен маршрут за бежанците. Това стана по време на съвместна пресконференция с намиращия се на държавно посещение във Великобритаиня френски президент Еманюел..

публикувано на 10.07.25 в 21:47
Снимката е илюстративна

Опит за терористичен акт пред дома на гръцки журналист в Атина

Опит за терористичен акт пред дома на гръцки журналист в Атина. Откриха самоделна бомба, която вероятно поради техническа неизправност не е избухнала. Сигнал за съмнителен пакет е подал служител по озеленяване, който информирал полицията и пожарната. Чантата с взривно вещество е открита пред дома на популярния телевизионен журналист Янис..

публикувано на 10.07.25 в 21:36
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски е получил сигнали от Вашингтон за възстановяване на американската военна помощ за Украйна

Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че е получил вече положителни политически сигнали от Вашингтон за възстановяване на американската военна помощ за страната му. Междувременно правителствата на Германия и на Норвегия декларираха готовност да купят общо 3 зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и да ги предоставят на Киев. В Лондон..

публикувано на 10.07.25 в 21:10

МВнР реагира остро на изявление на Мицкоски

Министерството на външните работи реагира остро на днешното изявление на премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски, който използва вулгарни квалификации за министър Георг Георгиев и към правителството ни. В специална позиция от външното ни ведомство осъждат недопустимия и обиден език, използван от Мицкоски. "България няма..

публикувано на 10.07.25 в 20:18