През 2017 г. тенорът Йонас Кауфман беше провъзгласен за най-великия Отело на своето поколение, след като се завърна триумфално на оперната сцена в главната роля в постановката на "Отело" в Кралската опера "Ковънт Гардън". В миналогодишното издание на фестивала за документални филми, посветени на изкуствата Master of Art гледахме лента, която ни разказа вълнуващо точно за това завръщане. То стана причина и звукозаписната компания Sony Classical да осъществи нов запис на операта "Отело" от Верди с Йонас Кауфман, Федерика Ломбарди в ролята на Дездемона и Карлос Алварес като Яго, хора и оркестъра на Академията "Санта Чечилия" под диригенството на маестро Антонио Папано. Албумът вече е на световния музикален пазар. По този повод беше организирана международна интернет конференция за представянето му.
Карантината заради пандемията от Covid-19 донесе на света нов етап в културата на общуване в интернет пространството. Обиграваме там в световен мащаб всяка дейност – от осъществените чрез интернет концерти и записи на солисти, хорове и оркестри от различни домове, градове и държави, до интернет пресконференции за тяхното представяне. За мен беше голямо вълнение от дома си да се включа в конференцията, домакинствана от Академията "Санта Чечилия" в Италия, в която журналистът Андреа Пенна разговаря с главния диригент на Кралската опера в Лондон "Ковънт Гардън" Антонио Папано, който се включи от Великобритания, и с тенора Йонас Кауфман от Германия, за да представят новия запис на операта "Отело" от Верди.
Записите са правени при нормални условия, но конференцията започна с хоров фрагмент, изпълнен дистанционно от хористите от Академията "Санта Чечилия", а преди това, по време на звуковите проби, Антонио Папано и Йонас Кауфман се заговориха за актуалната ситуация в оперния свят. Това беше и темата, с която завърши конференцията. Разбира се, вълненията са големи и общи за всички артисти по света! Йонас Кауфман коментираше новите изисквания за отстояния между оркестрантите в залите, които от гледна точка на музицирането са абсурдни. А маестро Папано изрази болката си от това, че когато влезеш в метрото в Лондон - там е пълно, а концертната или оперната зала трябва да е полупразна. „Миналата събота направих първия си концерт в новите условия”, сподели маестрото, „и усещането беше толкова странно в празната зала! Все едно си в празен ресторант, а ние сме най-знаменития ресторант в света… Трябва да правим проекти, които са по-камерни, работим в атмосфера на голяма несигурност и не знаем кога ще се завърнем към нормалността.” Звучи толкова познато, нали?!
А сега към вердиевия Отело! Всеки път, когато гледам спектакъл от киносезона на "Ковънт Гардън", дирижиран от Папано, изпитвам /и не само аз/ огромно удоволствие да слушам в антрактите как маестрото разказва за конкретната оперна творба, седнал на пианото. Успява да обясни смисъла на всеки музикален елемент, произведението сякаш струи от искрящите му очи и оживява изпод пръстите му по клавишите. На тази конференция Папано не беше на пианото си в оперния театър, но пак говореше с вълнение за тези моменти от работния процес с певците при пианото, когато са анализирали всяка фраза и смисловата натовареност на всяко пианисимо и пиано пианисимо в партитурата на Верди.
В лицето на Йонас Кауфман той има истински съмишленик в търсенето на смисъла. Какъв е неговият Отело – военен, влюбен мъж, човек, лесен за манипулиране, раним в своята любов? „Той е всичко това”, казва Йонас Кауфман и обръща внимание, че дори когато прави комплименти в любовната сцена в края на първо действие, Отело винаги говори с езика на воина. Другото, към което насочи вниманието ни, е финалът на операта. „Тези последни мигове, в които Отело избира дали да продължи да живее, променят всичко в представата ни за него, за което искам да благодаря на Джузепе Верди”, каза той и специално ни разходи из дома си, за да ни покаже портрета на великия композитор, за което пък аз искам да му благодаря, въпреки че не се прояви като оператор в класическа продукция, а по-скоро като в модерен нискобюджетен филм.
Водещият конференцията Aндреа Пенна, на когото бяхме изпратили нашите въпроси от различни държави, помоли Йонас Кауфман да направи съпоставка Верди-Вагнер, Отело-Тристан, тъй като големият тенор с баритонална окраска на гласа през последните години се изявяваше и развиваше във вагнерово амплоа. Интервюто се водеше от италианска територия, но Йонас Кауфман е един много интелигентен и дипломатичен мъж и музикант професионалист. Той не изрази своите предпочитания в почти 200-годишната война. Но по отношение на Отело и Тристан отбеляза, че има различия в музикалния език и че при Вагнер се пее два пъти повече, така че ако е говорил за Отело като за музикален Еверест, може би, говорейки за Тристан, трябва да каже Марс. „Винаги търся спецификата на композитора, емоционалната логика", каза той. "Например когато композиторът изписва пиано пианисимо в партията на героя, има определена причина, има емоционално обяснение за това, а изпълнението не е въпрос само на вокална акробатика.” Беше забавно, че английският превод на отговора спря точно когато водещият попита Йонас Кауфман за политическата коректност при поставянето на образа на Отело.
Още за международната интернет конференция и казаното от Кауфман и Папано очаквайте в предаването "Каста дива" в неделя от 20 ч. по програма "Хоризонт".
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..