Руската корпорация "Росатом" ще си сътрудничи с френската компания "Фраматом" и американската "Дженерал илектрик" в рамките на процедурата за избор на стратегически инвеститор за проекта АЕЦ "Белене", съобщиха от руското дружество. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова отбеляза, че това е знак, че към проекта има интерес и процедурата ще бъде изключително оспорвана.
"Росатом", "Фраматом" и "Дженерал илектрик" ще обединят усилията си за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ "Белене".
Ако руската държавна корпорация "Росатом" бъде избрана за стратегически инвеститор, то тогава американската "Дженерал илектрик" ще осигури турбините и оборудването за машинната зала, а френската "Фраматом" ще отговаря за автоматизираните системи за управление в бъдещата атомна електроцентрала.
Трите компании си сътрудничат в няколко международни проекта
За желанието им да работят заедно и в България енергийният министър Теменужка Петкова информира и парламента:
"Обединяването на усилията на тези три световни лидера в областта на ядрената енергетика е наистина един много ясен знак, че процедурата, свързана с избор на стратегически инвеститор, ще бъде изключително оспорвана. Показва, че те вярват в този проект и възможността за реализация на проекта става все по-осезаема".
"Росатом", "Дженерал илектрик" и "Фраматом" влязоха в краткия списък от пет фирми, които искат да участват за осъществяването на проекта АЕЦ "Белене" заедно с Китайската национална ядрена корпорация и Корейската хидроядрена корпорация.
БСП скептични към проекта
Депутатът от БСП Таско Ерменков от своя страна изрази скептицизъм към реализацията на проекта, като припомни, че, за да заработи нова атомна централа в България, е нужна и държавна гаранция, която трябва да бъде различна от материалните активи по проекта:
"Но това не означава, че оттук нататък, като я построим тази централа, ще бъде гарантирано нейното функциониране и това е проблемът, който съществува, когато се правят дългосрочни инвестиционни проекти в областта на енергетиката и централи, че трябва все пак да има гаранция най-малко от държавата, че няма да има смяна в политиката и в политическите насоки. Защото я си представете, че направим централата, а утре някой реши да каже: ядрената енергетика в България е забранена".
Международното сътрудничество ще създаде оптимални условия
Първият заместник-генерален директор на "Росатом" Кирил Комаров изрази увереност, че международното сътрудничество между лидерите в атомния отрасъл ще създаде оптимални финансови и технически условия за осъществяването на проекта АЕЦ "Белене", предаде кореспондентът на БНР в Москва. Водещият експерт на руския Фонд за национална енергийна сигурност Станислав Митрахович, заяви за БНР, че не за първи път "Росатом" си сътрудничи с "Дженерал електрик" и "Фраматом САС".
"Има сътрудничество с "Дженерал електрик" по проектите за атомни централи "Аккую" в Турция и "Ел Дебаа" в Египет. Ако ще печелим заедно конкурса, можем да се кооперираме. България не е първата страна, където това се прави".
Освен това трите компании работят заедно по проекти в Унгария и Финландия. Според Митрахович решението за съвместно участие в процедурата за "Белене" е обусловено не само технологично, но и политически:
Вероятно ще се стигне до консорциум между трите фирми
Според Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на "Булатом", най-вероятно ще се стигне до консорциум между трите фирми, но засега водещата компания е "Росатом". В предаването "12+3" той допълни:
"Предстои третата стъпка от процедурата – запознаване на място на представители на инвеститорите с документите за техническия проект за АЕЦ "Белене". Най-вероятно ще има допълнителни документи за разрешения, например… Могат да се очакват всякакви комбинации. Опит за съвместна работа в България между американска, френска и руска фирми вече имаме при модернизацията на Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй"… Ще бъде добре за развитие на самата процедура да има консорциум, защото ще се намели времето за преглеждане на оферти, времето за преговори".
Проектът не може да бъде компрометиран
В предаването "Нещо повече" Антон Иванов, енергиен експерт коментира:
"Рано е да говорим за успех-неуспех, превес-непревес. Очаквам обвързващи оферти от големи компании с високо реноме в началото на новата година. След това тези оферти ще бъдат разглеждани задълбочено. Сегашните терзания ще бъдат забравени, а на преден план ще излязат тежките изисквания към офертите. Тепърва имаме да решаваме тежки задачи".
Според него проектът, тъй като е даден общо и широко, не може да бъде компрометиран:
"Независимо от изхода на тази процедура за България е важно да получим добре детайлизирани оферти, които да ни покажат ясно, ако искаме да правим ядрен проект, какво технически е необходимо да се осигури, за да се реализира такъв проект. Това е ядрен проект и изисква национални усилия".
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..