Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Т. Петкова за АЕЦ "Белене": Обединяването на три компании - лидери е ясен знак

"Росатом" се е споразумяла с две компании - лидери в атомните технологии за избора на инвеститор за АЕЦ "Белене"

| обновено на 18.06.20 в 18:08
Снимка: Ани Петрова, БНР

Руската корпорация "Росатом" ще си сътрудничи с френската компания "Фраматом" и американската "Дженерал илектрик" в рамките на процедурата за избор на стратегически инвеститор за проекта АЕЦ "Белене", съобщиха от руското дружество. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова отбеляза, че това е знак, че към проекта има интерес и процедурата ще бъде изключително оспорвана.

"Росатом", "Фраматом" и "Дженерал илектрик" ще обединят усилията си за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ "Белене".

Ако руската държавна корпорация "Росатом" бъде избрана за стратегически инвеститор, то тогава американската "Дженерал илектрик" ще осигури турбините и оборудването за машинната зала, а френската "Фраматом" ще отговаря за автоматизираните системи за управление в бъдещата атомна електроцентрала.

Трите компании си сътрудничат в няколко международни проекта

За желанието им да работят заедно и в България енергийният министър Теменужка Петкова информира и парламента:

"Обединяването на усилията на тези три световни лидера в областта на ядрената енергетика е наистина един много ясен знак, че процедурата, свързана с избор на стратегически инвеститор, ще бъде изключително оспорвана. Показва, че те вярват в този проект и възможността за реализация на проекта става все по-осезаема".

"Росатом", "Дженерал илектрик" и "Фраматом" влязоха в краткия списък от пет фирми, които искат да участват за осъществяването на проекта  АЕЦ "Белене" заедно с Китайската национална ядрена корпорация и Корейската хидроядрена корпорация.

БСП скептични към проекта

Депутатът от БСП Таско Ерменков от своя страна изрази скептицизъм към реализацията на проекта, като припомни, че, за да заработи нова атомна централа в България, е нужна и държавна гаранция, която трябва да бъде различна от материалните активи по проекта:

"Но това не означава, че оттук нататък, като я построим тази централа, ще бъде гарантирано нейното функциониране и това е проблемът, който съществува, когато се правят дългосрочни инвестиционни проекти в областта на енергетиката и централи, че трябва все пак да има гаранция най-малко от държавата, че няма да има смяна в политиката и в политическите насоки. Защото я си представете, че направим централата, а утре някой реши да каже: ядрената енергетика в България е забранена".

Международното сътрудничество ще създаде оптимални условия

Първият заместник-генерален директор на "Росатом" Кирил Комаров изрази увереност, че международното сътрудничество между лидерите в атомния отрасъл ще създаде оптимални финансови и технически условия за осъществяването на проекта АЕЦ "Белене", предаде кореспондентът на БНР в Москва. Водещият експерт на руския Фонд за национална енергийна сигурност Станислав Митрахович, заяви за БНР, че не за първи път "Росатом" си сътрудничи с "Дженерал електрик" и "Фраматом САС".

"Има сътрудничество с "Дженерал електрик" по проектите за атомни централи "Аккую" в Турция и "Ел Дебаа" в Египет. Ако ще печелим заедно конкурса, можем да се кооперираме. България не е първата страна, където това се прави".

Освен това трите компании работят заедно по проекти в Унгария и Финландия. Според Митрахович решението за съвместно участие в процедурата за "Белене" е обусловено не само технологично, но и политически:

"Мисля, че с оглед на това, че ще участват и американци, които имат голямо влияние върху България, и французи, на българското правителство ще му е по-лесно да вземе решение в полза на "Росатом".
БГНЕС

Вероятно ще се стигне до консорциум между трите фирми

Според Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на "Булатом", най-вероятно ще се стигне до консорциум между трите фирми, но засега водещата компания е "Росатом". В предаването "12+3" той допълни:

"Предстои третата стъпка от процедурата – запознаване на място на представители на инвеститорите с документите за техническия проект за АЕЦ "Белене". Най-вероятно ще има допълнителни документи за разрешения, например… Могат да се очакват всякакви комбинации. Опит за съвместна работа в България между американска, френска и руска фирми вече имаме при модернизацията на Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй"… Ще бъде добре за развитие на самата процедура да има консорциум, защото ще се намели времето за преглеждане на оферти, времето за преговори".

Проектът не може да бъде компрометиран

В предаването "Нещо повече" Антон Иванов, енергиен експерт коментира:

"Рано е да говорим за успех-неуспех, превес-непревес. Очаквам обвързващи оферти от големи компании с високо реноме в началото на новата година. След това тези оферти ще бъдат разглеждани задълбочено. Сегашните терзания ще бъдат забравени, а на преден план ще излязат тежките изисквания към офертите. Тепърва имаме да решаваме тежки задачи".

Според него проектът, тъй като е даден общо и широко, не може да бъде компрометиран: 

"Независимо от изхода на тази процедура за България е важно да получим добре детайлизирани оферти, които да ни покажат ясно, ако искаме да правим ядрен проект, какво технически е необходимо да се осигури, за да се реализира такъв проект. Това е ядрен проект и изисква национални усилия".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52