Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството да гравираш оръжия

Соня Маринова и Антон Маринов
Снимка: Здравка Маслянкова

Изкуството да се инкрустира и гравира оръжие съществува, откакто има оръжия

На това изкуство от години се е посветил великотърновският бижутер Антон Маринов. Той е единственият българин, член на Международната организация на гравьорите на оръжия, а от няколко месеца предава занаята и изкуството на дъщеря си Соня. Техни творби са собственост на колекционери от цял свят. 

Антон Маринов е от род на художници и категорично отказвал да учи приложни изкуства. "Но животът си знае своето и няма мърдане от гена, който носиш", шегува се майсторът. 

Преди близо три десетилетия започнал да учи занаята на бижутерството, а след това се влюбил и отдал на изкуството на гравюрата. Днес Антон Маринов е един от малцината гравьори върху благородни метали и стомана в България. 

"По-скоро се насочвам към реалистиката. Доста от колегите ми стилизират нещата като орнаментика, като фигури. Аз харесвам реализма и се опитвам да пресъздам дори флоралните орнаменти, да бъдат максимално естествени. Всичко ми е любимо. Аз се забавлявам, когато работя. Няма нещо, което да кажа, че не ми харесва или ми тежи да го правя", сподели в предаването "Закуска на тревата" Антон Маринов.

"Тежките проекти се работят дълго време, нужно е и презареждане на фантазията, защото нито един от проектите ми не се повтаря, за да бъдат уникални“, разказва  майсторът на ювелирното изкуство върху хладно и огнестрелно оръжие и споделя, че е отказвал поръчки на клиенти по морални и естетични съображения. 

За него няма разлика между изкуство и занаят:

"Човекът го е направил със сърце, с мисъл, с любов - за него това е изкуство, създаването на определени неща. Така че всеки човек, каквото прави и работи с любов, това си е занаят и изкуство. Дойде момент, в който разбрах, че това е моето бъдеще, това е, което на мен ми доставя удоволствие и го превърнах в занаят".

Снимка: Личен архив
22-годишната Соня Маринова е заменила професията на оптик с тази на гравьор. Студентката по национална и регионална сигурност е увлечена по оръжията и изкуството да се създава красота върху тях, която се прави под микроскоп, заради прецизността на миниатюрните детайли в рисунъка на орнаментите:

"Първоначално започнах с кореспонденцията с чуждестранните клиенти, но в един момент той започна да ми показва колко е цветен неговият занаят, колко интересни неща може да се правят. Лека-полека започнах, аз съм още доста "зелена" в цялата технология на нещата, но е много интересно", подчерта Соня Маринова.

Тя вече има няколко собствени ювелирни изработки с гравюри на вълци върху нож, направила е битка между зебра и леопард върху друго хладно оръжие, а сега работи по проекта за обкова на сребърен кръст, в който ще бъде монтирана гравюра на български майстор върху слонова кост, изобразяваща Св. Георги победоносец. Изработката ще е подарък за игумена на Троянския манастир. 

Снимка: личен архив
Антон Маринов мечтае Соня да остане добър човек, а тя тайно се надява да надмине майсторлъка на именития си баща, известен по цял свят със своите гравюри върху оръжия:

"Несъизмерима гордост за един родител е да види как детето му тръгва по неговите пътеки, които той е прокарал. Аз съм загубил години, за да достигна качествата, които притежавам в момента. За мен ще е чест и гордост, и невероятна радост да мога да предам всичките тези знания, умения, този опит, който придобих през годините и да го предам на детето си", допълни Антон Маринов. 

Соня Маринова подчерта, че мечтае да е в помощ на баща си:

"Искам да развием този занаят и да си остане в семейството, защото той го е направил страхотен и има толкова много неща, които може да се доразвият и искам да бъда до него, когато това стане. Пристрастяващо е, когато започнеш да го правиш. Ние с него двамата страшно много си приличаме по това, че като хванем нещо, трябва да е изпипано, да е перфектно, иначе не става".

Най-известната творба на Антон Маринов е короната на Майка България на едноименния паметник в центъра на старата столица, реставрирана и позлатена от майстора преди 8 години. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10