„Предлагаме възможността външното оценяване да проверява интегрирано компетентностите на учениците. Упреците винаги са били, че сега форматът на изпита е матрица, която изисква само репродуктивно знание. Основната цел, която поставяме, е типовете задачи да показват и уменията, придобити в училище, не само знанието... Трябва да има знания по всички предмети, защото са необходими за реализацията в живота“. Това коментира пред БНР Таня Михайлова, заместник-министър на образованието и науката.
МОН предлага промени, които бяха анонсирани през седмицата от министър Красимир Вълчев.
Според Михайлова този формат на изпит ще проверява и междупредметната връзка:
„Не се учат предмети сами за себе си. За да можеш да се справиш с физиката, трябва да имаш добрите умения, придобити в часовете по математика. Това, че ще има и други въпроси, не смятам, че ще е проблем... Децата ни трябва да имат ключови компетентности, които са важни за живота и които се придобиват не само в часовете по български език и литература и по математика“.
В предаването „Неделя 150“ Таня Михайлова допълни:
„Навиците за учене се формират още в първи клас. Трябва да има повече време за упражнение. Затова предлагаме увеличаване с половин час на часовете по математика в 5 и 6 клас, по география в 6 клас“.
МОН продължава анализа на резултатите от националното външно оценяване по математика и по БЕЛ:
„Ако погледнем резултатите спрямо предходната година, дистанционното обучение не е причина за тях. Напротив, дистанционното обучение показа, че е единственият начин, по който може да продължи без прекъсване“.
Интервюто с Таня Михайлова можете да чуете в звуковия файл.
Разрушаването на газодобивните и електроразпределителните съоръжения заплашва с голяма "криза посред кризата" в Украйна в близките месеци, предупреди координаторът на хуманитарните дейности на ООН в страната Матиас Шмале. В рамките на този месец Русия нанесе най-малко седем мащабни удара в Полтавска и Харковска област, с които унищожи..
На церемония в Мадрид премиерът Педро Санчес отдаде почит на загиналите по време на Испанската гражданска война и режима на Франсиско Франко. С приетия преди три години Закон за демократичната памет 31 октомври е определен за ден на почит към жертвите на франкизма. По време на церемонията Педро Санчес заяви, че няма да позволи..
Нападнаха фелдшер в криводолското село Краводер Фелдшер на 66 години е нападнат и удрян от роднини на пациент при посещение на адрес в криводолското село Краводер. Медикът работи към филиала на Центъра за спешна медицинска помощ в Криводол. По първоначална информация роднини на пациента, за който е подаден сигнал за стомашно..
Над 76 милиона чужденци са посетили страната в първите девет месеца на тази година. Увеличението спрямо същия период на миналата година е с 3.5%, сочат данните на Националния статистически институт в Испания. През септември посетителите са били 9.7 милиона души. Рекорд е поставен и по отношение на разходите на туристите в страната. От..
Московски съд разпореди задочно да бъде арестуван известния историк Тамара Ейделман. Тя е обвинена в реабилитация на нацизма и разпространение на фалшиви новини за руската армия, съобщиха от московската прокуратура. Според разследващите през май 2024г. Ейделман е публикувала видео, което съдържа "негативна информация за действията на..
На територията на Габровска област 30 аварийни екипа на електроразпределителното предприятие ще работят през зимата. На разположение за почистване на републиканската пътна мрежа, с дължина 518 км., ще са близо 50 машини. През миналата година, точно около Коледа, хиляди жители на Община Габрово останаха без ток дни наред. Темата за..
След тригодишно отсъствие България отново ще участва в песенния конкурс “ Евровизия“, чието юбилейно 70-о издание ще се проведе през май 2026 г. във Виена, Австрия, обявиха от Българската национална телевизия. Предстоящите месеци ще бъдат посветени на българската национална селекция – процес, чрез който ще бъде избран българският..
Никой не може да ми каже с кого да играя и с кого - не! Това заяви в предаването "РадиоТочка" шампионът по бокс Кубрат Пулев, който ще играе..
Изумен съм от настървението срещу църквата и то от майки и бащи, родители, каза в интервю пред БНР актьорът и режисьор Мариус Куркински за..
"Присъствах, струва ми се, в 44-та секция, в която гласуваха само роми, и председателят на комисията беше доведен от Буковлък, Плевенско, да..
 Предимно облачно
								Предимно облачно Предимно облачно
								Предимно облачно Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Предимно облачно
								Предимно облачно Ясно
								Ясно Ясно
								Ясно Ясно
								Ясно Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Предимно облачно
								Предимно облачно Предимно облачно
								Предимно облачно Ясно
								Ясно Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Предимно облачно
								Предимно облачно Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Предимно облачно
								Предимно облачно Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Предимно облачно
								Предимно облачно Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност