Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дрехите втора употреба - бизнес и екопрактика

На много места въпреки забраните се продават бански и бельо втора употреба.
Снимка: БГНЕС

До 18 юли продължава общественото обсъждане на промени в наредбата, по която работят магазините за дрехи втора употреба. 

Няма да има особена промяна в работата на магазините за дрехи втора употреба, смята Сирма Желева, секретар на Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба. По думите й част от ограниченията са съществували и досега, включително и ограничението да се търгува с лично бельо и бански, дрехи за деца до едногодишна възраст и обувки втора употреба за деца до 34 номер.

България е една от малкото страни в ЕС, в която дрехите втора употреба се регулират от Закона за здравето и по някакъв начин се смятат за някаква опасност. Според нашето Министерство на здравеопазването все още е рисковано да се продават тези артикули втора употреба, въпреки че всички знаем, че така или иначе се преизползват и това е една много добра практика – от семейство на семейство се дават дрехи и се носят. Използването на стоки втора употреба е от важно значение за постигането на преход към кръгова икономика. В това няма нищо опасно“, коментира Сирма Желева пред „Хоризонт“.

Тя определя настоящите промени като „крачка напред бизнесът да работи по съвременен начин“, но припомня, че рестрикциите ощетяват донякъде тази търговия в сравнение с подобни магазини в Европа и по света, за оито няма такива ограничения.

Около 7 хиляди тона дрехи втора ръка остават в България, след като се обработят в сортировъчни центрове, става ясно от данните, които Сирма Желева предоставя. Внасяме 32 хиляди тона дрехи предимно от държави в Европейския съюз и изнасяме 25 хиляди тона от тях.

Преди месец на конференция, посветена на Covid-кризата и развитието на сектора бяха оповестени данни, че оборотът на този бизнес у нас за 2019 година възлиза на 160 милиона лева или бележи ръст с 45 милиона лева ръст спрямо 2017 година.

Радостина е майка на две деца. Като майка на момче и момиче поделя, че много нейни познати прибягват до дрехи втора ръка за децата си.

„Пазаруват за децата си дрехи втора употреба доста. Мисля, че това е въпрос на лична преценка и необходимост, но със сигурност си спестяват много пари. Примерно, нямат възможност да си купуват нови дрешки. Казват, че това ще продължават да го практикуват, защото го намират за правилно, за спестяващ пари вариант.“

Самата Радостина не купува дрехи втора ръка, но практикува форма на размяна на дрехи между познати. Нарича това „кръговрат“, който освен че пести средства от семейния бюджет, е полезен и за природата.

„Редовно прехвърлям на някой. Съответно – и към мен идват от друго място. Не ме притеснява. Дрехите, които получавам, са от близки хора. Които аз раздавам също са на близки, които ми се доверяват. И при услови, че дрехите са запазени, не виждам нищо лошо това да се ползват от няколко деца. Постоянно има прехвърляне на дрехи, което е хубаво.“

„Другото, което практикувам - доста износени дрешки, които са с някакви лекета, да кажем, ги давам за рециклиране или в контейнерите на БЧК ги събирам, защото съм доста екологично настроена и мисля, че това е една прекрасна и щадяща природата практика - да се рециклират.“

Според Радостина родители като нея няма да спрат да търсят дрехи втора ръка. „Ние сме го приели като даденост това прехвърляне на дрешки. Със сигурност не само моят кръг го прави.“

Сирма Желева от Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба е на мнение, че заради коронавируса не наредбата би затруднила продажбата на дрехи втора ръка, а доставките и свитото потребление.

„В последните месеци тази дейност е почти спряна. Наличните стокови запази сериозно се обезцениха. Имаше период, в който имаше проблеми с коридорите, транспортите. Отделно хората, когато беше най-голямата паника, не им беше до пазаруване на каквито й да било дрехи. Това, че стоката залежаваше в сортировъчните центрове и в складовете, я обезцени страшно много. Така че може би следващите 18 и 24 месеца не се очаква да се нормализират нещата.“

Магазините за дрехи втора ръка не са си върнали нивата на продажба отпреди кризата, категорична е Сирма Желева. Като решаващо за цените на дрехите втора ръка тя  определя това дали Европа ще успее да постигне споразумение по т.нар. „Зелена сделка“.

В момента контролът се извършва по наредба от 2005 година за здравните изисквания за дрехите втора употреба, посочи в предаването „Хоризонт до обед“ Весела Крумова, главен инспектор в Отдел „Трудова медицина“ в столичната РЗИ. Следи се дали партидите дрехи са почистени и дезинфекцирани с биоцидни препарати.

Най-често се нарушават разпоредбите за продажба на забранените групи – дрехи за деца до 1 година, лично бельо, бански, детски играчки, обувки, поясни Крумова.

Още детайли по темата - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Опозицията няма подходящи инструменти адекватно да обоснове вот на недоверие

"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..

публикувано на 16.07.25 в 10:17
Сградата на Община Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия провокира напрежение в Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия , монтирана върху фасадата на фитнес клуб в Пазарджик , провокира напрежение в общината . След проверка кметът Петър Кулински издаде заповед за премахването ѝ, тъй като е поставена без необходимото разрешение. От партия "Русофили за възраждане на отечеството“ оспориха това. Казусът ще се решава в съда . До..

публикувано на 15.07.25 в 16:51
Спас Спасов, кореспондент на

Спас Спасов: Протестът във Варна е на хора, които не искат вотът им да бъде подменен

"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" от Варна: "Само че аз отдавна твърдя, че тези протести бяха абсолютно оркестрирани, за да може ГЕРБ, след като овладя Общинския съвет година по-рано, да овладее и..

публикувано на 15.07.25 в 15:42