Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Стоянов, "Биволъ": Сараят "Росенец" е на терен от "Лукойл" с пари от КТБ

Снимка: архив

"Христо Иванов, когато стъпи на брега на "Росенец", се позова на разследване на „Биволъ“. Всичко това ние сме го изложили. Всеки един елемент около тази резиденция е скандален. „Росенец“, е разследване, по което работим от 2015 година".

Това каза за БНР разследващият журналист Димитър Стоянов от сайта „Биволъ“:

"Парцелът, на който е построен този сарай - лятната резиденция на Ахмед Доган – е част от активите, които някога са принадлежали на „Нефтохим – Бургас“ и са приватизирани от правителството на ОДС. Мисля, че е от 1999 година сделката и „Нефтохим - Бургас“ става част от масата, която е приватизирана от „Лукойл - България“. "Лукойл" буквално предоставя във възмездна сделка, на фирма, свързана с Ахмед Доган, този парцел. Сараят е построен с кредит от фалиралата КТБ - 20 милиона лева. Фирма, която официално се занимава с изграждане на зелени паркове – ВЕИ-та - получава кредитната линия. Кредитът остава в графата „лоши кредити“.

Всичко в строежа е компрометиращо, изтъкна Стоянов и припомни, че връзката с „Лукойл“ дълго е изследвана като потенциално доказателство на твърденията за свързаност на Ахмед Доган с руските служби. Той припомни, че през 2016 година Доган и Делян Пеевски са обявени за „персона нон грата“ на територията на Турция заради контрабандни цигари с лейбъл на "Булгартабак":

Официално турските власти изявиха позиция, че Ахмед Доган е свързан с руските служби. Това прехвърляне на активи на „Лукойл“ – на терена, на който е построен сараят - също може да ни наведе на размисли за връзка между Доган и руските служби“.

Бреговата ивица на България е изключителна държавна собственост и няма нито един законов акт, по силата на който това да може да се обезсили, подчерта разследващият журналист.

„Може би порочната схема, свързана с резиденцията на Доган, започва с приватизацията на „Лукойл“. Не твърдя, че Доган има нещо общо с това, но е факт, че в момента, в който руската компания придобива активи, той започва да се облагодетелства от тях. Тук няма място за коментар. Това не би било никакъв проблем, ако тази форма на облагодетелстване ставаше по някакъв законен начин. Когато някой придобива имот, който няма как да бъде частен, защото изключителната държавна собственост няма как да стане частна, когато един строеж никога няма да бъде актуван с акт 16, защото няма как да се обясни кой е дал разрешение и когато статутът на един имот се държи висящ, понеже няма полезен ход, но човекът, който го владее, е толкова силен, че не може да се сложи финална точка, това показва, че в България реално няма демокрация. Защото демокрацията е права и задължения“.

Стоянов изрази надежда акцията на „Да, България“ да не измести общественото внимание от останалите скандали, защото „в последните няколко седмици имаме много сериозна концентрация на сигнали, свързани с  тежка корупция по всички етажи на властта“.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Димитър Стоянов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Унгарският министър на външните работи и търговията Петер Сиярто (вдясно) разговаря с българския външен министър Георг Георгиев в Будапеща, архив, юни 2025 г.

Ако има искане, България ще даде въздушен коридор на руския президент, за да стигне до Будапеща

България ще даде въздушен коридор на руския президент Владимир Путин, ако той бъде поискан, за да стигне до Будапеща за срещата си с американския държавен глава Доналд Тръмп. Това стана ясно от думите на министъра на външните работи Георг Георгиев, казани по време  на Съвет "Външни работи" в Люксембург  пред пратеника на БНР  Ангелина Пискова:..

публикувано на 20.10.25 в 16:31
Заместник градският прокурор на София Десислава Петрова и директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов дадоха брифинг във връзка със случая - 20 октомври 2025 г.

Момчето, проболо смъртоносно свой връстник, е било известно на полицията от 2022 г.

Срещу 15-годишното момче, което снощи прободе смъртоносно свой връстник в столичен търговски център, е повдигнато обвинение за причиняване на смърт. То е задържано за 72 часа с прокурорско постановление. На брифинг от прокуратурата и МВР съобщиха, че момчето е било известно на органите на реда от 2022 година.  Младеж е намушкан при сбиване в..

публикувано на 20.10.25 в 15:53

МВнР: Стачка на жп превозите в Италия

Българското външно министерство информира, че за утре в Италия е насрочена национална 24-часова стачка на персонала по поддръжка на железопътната инфраструктура.  Възможно е това да предизвика закъснения, а на места и отмяна на железопътни превози. От ведомството препоръчват на българите, които са в Италия и планират пътувания, да..

публикувано на 20.10.25 в 15:43
Държавен фонд

Помощи по de minimis за производителите на оранжерийни зеленчуци

Производителите на оранжерийни зеленчуци ще получат държавна помощ от по 8000 лева на хектар. Това съобщават от Държавен фонд "Земеделие". Помощта е по схемата de minimis и до 10 ноември земеделците, които имат право да я получат, трябва да подадат заявление.  Стопаните, произвеждащи оранжерийна продукция, картофи, тютюн, култивирани гъби и..

публикувано на 20.10.25 в 15:39

Боянското блато ще бъде тема на всяко заседание на общинската комисия

Развитието по казуса с Боянското блато в София ще се обсъжда на всяко последващо заседание на общинската Комисия по устройство на територията, архитектурата и жилищната политика, докато не се стигне до неговото разрешаване. Около това решение се обединиха столичните общински съветници след проведено извънредно заседание, инициирано от Сдружение..

публикувано на 20.10.25 в 15:33
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Трябва минимална категоризация на обектите и съответни изисквания за сигурност

Ако общините категоризират обектите на техните територии като ниско, средно и високо рискови, за тях може да има нормативно определени минимални изисквания за сигурност, които да се прилагат. Другото направление, в което може да се върви, е охранителните фирми заедно с МВР да съгласуват в допълнителна наредба към Закона за частната охранителна дейност..

публикувано на 20.10.25 в 15:26
Управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски на заседание на Комисията по здравеопазването в НС, архив.

Управителят на НЗОК обяви, че бюджетната рамка за догодина все още не е изработена

Подуправителят на Здравната каса Момчил Мавров, чиито правомощия бяха ограничени преди няколко дни със заповед на управителя, продължава да изпълнява работните си задължения, но всичко минава през санкцията на управителя Петко Стефановски. Това обясни пред журналисти самият Стефановски, като уточни, че започналата вътрешна проверка не е извънредна...

публикувано на 20.10.25 в 15:15