"Мутризацията на управлението е видима", заяви пред БНР проф. Александър Маринов - председател на Стратегическия съвет при президента. Той уточни, че става дума за манталитет на упражняване на властта, а не толкова биографична характеристика, макар че, според него, и такива хора има във властта.
"Множество факти, свидетелства и материали, които го доказват. След като държавата може да се управлява с такива способи и народът може да се ограбва по такъв начин, значи преходът не е приключен. Всичко това, според мен, искат гражданите да приключи. Това означава изразът "Мутри вън", обясни проф. Маринов и добави, че мутрите са лица, а мафията е начин на организация на властта - срастване на престъпността с властта.
В предаването "Неделя 150" той заяви, че обединението на нацията трябва да е около ценности и основни правила на съвместното ни съществуване, които са записани в Конституцията:
"Именно погазването на върховенството на правото, на отговорностите и правомощията на институциите предизвика гнева на гражданите. Гражданите не излязоха, за да защитават личността Румен Радев. Те видяха в "нашествието на варварите" смъртна заплаха срещу конституционния ред и демокрацията в България". Според него прокурорска акция в сградата на президентството е демонстрация на груба сила, "израз на убедеността на главния прокурор, че над него е само Бог".
По думите на председателя на Стратегическия съвет при президента независимостта на съдебната власт се разбира "от някои хора" като възможност за безконтролно нарушаване на Конституцията и законите на страната:
"Не може да има власт с такава независимост, която да я поставя над Конституцията и законите на страната".
Проф. Маринов заяви, че липсата на достатъчно доказателства е причина президентът Радев да не поиска оставките на съветниците му, които са разследвани от прокуратурата.
Цялото интервю на Диана Янкулова с проф. Александър Маринов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
На заседание Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание ще определи процедурни правила - за номинации за двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата, както и на кандидати за Фискалния съвет и за поста подуправител на Българската народна банка. А също и за номинации за ръководство на Комисията за финансов надзор,..
Американският президентът Доналд Тръмп се очаква да приеме израелският премиер Бенямин Нетаняху, който е на посещение във Вашингтон, където се очаква да започнат разговори за втората фаза на примирието в Ивицата Газа. Така Бенямин Нетаняху ще стане първият чуждестранен лидер, с когото Доналд Тръмп ще има среща, откакто встъпи в длъжност преди..
Финансовото състояние на страната и подготовката за бюджета за тази година ще са основна тема на предвидения за днес Съвет за съвместно управление. Министърът на финансите Теменужка Петкова се очаква да представи информацията, получена от държавните структури и общините - за всички задължения към доставчици в страната и чужбина, както и за..
Противовъздушната и противоракетната европейска отбрана са били във фокуса на дебатите на заседанието на европейските лидери - това съобщи председателят на Европейския съвет Антонио Коща след края на срещата в Брюксел. За първи път лидерите, които заседаваха в двореца "Егмон", посвещават срещата си изцяло на отбраната и също за първи път в..
"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващият резултат от последното социологическо проучване на "YouGov". "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..
Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава. Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..
Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..