Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган призова решението за статута на „Св. София“ да бъде уважено

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган отново подчерта, че въпросът за статута на „Св. София“ е вътрешна работа на Турция и другите страни следва да уважават взетото от нея решение.

Междувременно папа Франциск изрази „дълбока болка“ от решението за превръщане на музея в действаща джамия.

В интервю за проправителственото списание „Критер“ Ердоган посочва, че разглежда решението на Държавния съвет като взето в името на правовата държава. По думите му превръщането на „Св. София“ в музей през 1934 г. е било тъжно решение за народа, който разглежда „Св. София“ като символ на завладяването на Константинопол.

Главата на Дирекцията по религиозните дела (Диянет) Али Ербаш заяви в телевизионно интервю, че се обмислят два варианта за покриване на мозайките и фреските в „Св. София“ по време на мюсюлманските молитви там. Единият е покриване със завеси, а другият – затъмняването им с помощта на модерна технология. Вестник „Хюррийет“ съобщи вчера, че за целта се работи върху лазерна система. По-рано ръководителят на религиозната дирекция изрази желание в „Св. София“ да бъде открито ислямско религиозно училище (медресе). Той изрази надежда в Ризе, че молитвите в „Св. София“ ще привличат много хора, но това не е достатъчно и там трябва да има и медресе.

В интервюто той казва следното за „Ал-Акса“:

В обширното интервю турският президент коментира широк кръг от вътрешно- и външнополитически теми, сред които ситуацията в Източното Средиземноморие и Палестина. Турският лидер смята, че е общо задължение на всички мюсюлмани да защитят славата на джамията „Ал-Акса“ в Йерусалим и да я защитят от протягащите се към нея ръце.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Тууба Танйери-Ердемир: Отварянето на „Св. София“ като джамия дава опасен пример

Храмът „Св. София“ ще бъде джамия. Това стана ясно, след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган подписа указ за отваряне на храма за ислямско богослужение . С решението му юрисдикцията над „Св. София“ се прехвърля на Дирекцията по..

публикувано на 11.07.20 в 14:36
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ одобри новия Управителен съвет на БНР

Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е..

публикувано на 28.07.25 в 13:14

Голям брой пожари продължават да бушуват на Балканите

В Турция пожарите в северозападната провинция Бурса и северната Карабюк все още бушуват, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ. В северната провинция Карабюк голям горски пожар бушува от пет дни. Евакуирани са хора от 19 села. Три..

публикувано на 28.07.25 в 13:12

Пожар е пламнал в база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово

Екипи на пожарната продължават да гасят огъня, пламнал снощи в складова база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово.  В помещението са се съхранявали голямо количество автомобилни гуми.  За потушаването на огъня се борят шест..

публикувано на 28.07.25 в 13:02

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева.  Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като отбеляза, че причините са сезонни: "Това обаче не се..

публикувано на 28.07.25 в 13:01
Росен Желязков и Игор Гросу в Кишинев, 28 юли 2025 г.

България е готова да сподели с Молдова опита си от преговорния процес с ЕС

България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Росен Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този..

публикувано на 28.07.25 в 12:51
Окръжният прокурор на Монтана Росен Петков /в ляво/ и директорът на полицията ст. комисар Пламен Томов

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи.  Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг,..

публикувано на 28.07.25 в 12:48
Стефан Караджа

Теодора Дачева: Необходими са 40 000 лв. за поставяне на паметник на Стефан Караджа в гр. Тулча

 40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат..

публикувано на 28.07.25 в 12:37