Филми от последните пет години, отличени на международни кинофоруми, са включени в седмицата на иранското кино. Откриването е с фаворита на зрителите от последното издание на фестивала МЕНАР„Пастаряни“. Кулинарната комедия представя жестоката битка за приза „Най-добър ресторант в Техеран“. Двата основни претендента са луксозен италиански ресторант и малко семейно ресторантче, което предлага традиционни ирански специалитети. Ще бъде показан и последният шедьовър на иранския класик Реза Миркарими „Приказният замък“. Филмът е отличен с наградите за най-добър филм, най-добър режисьор и най-добър актьор (Хамед Бехдад) от фестивала в Шанхай, най-добър режисьор и най-добър актьор от форума в Анталия и наградата за най-добър сценарий от МФФ Фаджр в Техеран. Ще може да се гледа очаровалият публиката в Техеран „Стадо без пастир“, спечелил 4 награди на фестивала Фаджр. Историята проследява живота на трима братя и една сестра, които живеят в престъпно гето. Останали без родители, те се лутат в дебрите на тъмния свят и търсят своя пастир.Сред филмите са „Майчинство“ и „Сезонът на нарцисите“, които са режисирани от две дами – Рогие Таваколи и Негар Азарбайджани. „Майчинство“ показва сложните взаимоотношения в едно иранско семейство, където мъжът и жената живеят разделени, но той отказва да й даде развод, защото е убеден, че тя все още го обича и това е просто временна криза. „Сезонът на нарцисите“ преплита историите на три жени от различни квартали на Техеран.Животът на една жена чрез обувките, които е носила през годините, е пресъздаден в „316“ на Пайман Хагани. Тя отброява, че през целия си живот е имала 315 чифта обувки. Тази история може да бъде разказана чрез обувките толкова добре, че не е нужно да виждаме лицата на хората, защото можем да си изградим образа и характера на всеки един от тях. Остава ѝ само да обуе последния чифт. Последното заглавие е „Хотел 5 звезди“, в което блестят носителят на „Сребърна мечка“ от фестивала в Берлин („Раздяла“) и на наградата за най-добър актьор от фестивала в Кан („Търговският пътник“) Шахаб Хосейни и ветеранът Хомаюн Ершади, познат от класиката на Аббас Киаростами „Вкусът на черешата“.Седмицата на иранското кино започва на 24 юли и ще се състои в Дома на киното в София. По време на прожекциите зрителите ще бъдат изненадани с множество награди.
Новият творчески сезон ще започне за камерния ансамбъл "Софийски солисти" с нов диригент - Любомир Денев-син. Заедно музикантите вече имаха предсезонни участия, включително в откриването на Дните на камерната музика в Габрово 2025 на 23 септември. На столична сцена началото ще бъде поставено в Централния военен клуб на 3 октомври от 19 часа. В..
В петък, 3 октомври, артисти от различни жанрове, сред които и изявени класически музиканти, ще излязат на сцената на зала „България” в 19.00 ч. в подкрепа на благотворителна кауза. Те ще се включат в галаконцерта “Esperanza for Life” (Надежда за живот), организиран от Международна фондация "Теодора фон Ауерсперг", учредена от родената в България..
В Международния ден на музиката и броени дни преди 55-ия рожден ден на големия български цигулар Васко Василев в София беше открита фотоизложбата "Васко 55 ". Тя събира ярки снимки от неговия живот от 5-годишната му възраст до днес, правени в България и в различни краища на света. Изложбата е експонирана на открито - на Моста на влюбените..
На 1 октомври в "Ларгото", в центъра на столицата, в 19:30 ч. ще започне първият концерт от афиша на 19-ото издание на фестивала "Изкуството на барока" - форум, който не само затвърди позициите си като единствен по рода си у нас, но и "отгледа" своя лоялна публика от меломани, любители на старинната музика и исторически информираното ѝ представяне...
На 1 октомври светът чества Деня на музиката - инициативата е на ЮНЕСКО и започва през 1974 г. През 1980 г., по случай 700-годишнината от рождението на Йоан Кукузел - Ангелогласния, е поставено началото и на друг празник - Деня на българските музиканти. Точно тази дата избират Симфоничният оркестър на БНР и неговият главен диригент Константин Илиевски..
Тя обича да излиза на сцената боса. В движенията ѝ има някаква магия и публиката винаги я аплодира с възторг. Изнася концерти и майсторски класове по цялото земно кълбо, преподава в Париж и Лозана. Вече 10 години френска фирма произвежда серия палки на нейно име, а преди дни беше обявено, че от следващия сезон българката ще поеме поста артистичен..
Драматичният театър в Благоевград открива новия си творчески сезон с премиера на постановката "Дракула". Режисьорът Стайко Мурджев предлага различен и съвременен прочит на световноизвестния роман на Брам Стокър. Двата главни образа са поверени на актрисата Койна Русева , която влиза в ролите на Влад Цепеш – Дракула и на неговия..
През втората половина на октомври ще имаме хубави есенни дни , но месецът започва с ударна зимна обстановка. Това обясни пред БНР метеорологът..
Росен Софрониев е управител на рафинерия "Плама", разположена край Плевен. От 15 години той се опитва да ангажира поредния областен управител с..
Административният съд София-област е спрял новата процедура за избор на генерален директор на Българската национална телевизия. Това обяви..