Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подполковник Иван Джунов в "Горещи сърца"

Род, любов и родолюбие като вдъхновение

Защо офицер от резерва пише и разказва за военната ни история

Иван Джунов
Снимка: Личен архив
"Бъди възторжен идеалист: смел до безумство, влюбен в България до фанатизъм, честен до самопожертване." Тази препоръка на безспорния войскови авторитет полк. Борис Драгнов сякаш е написана в ума и сърцето на един офицер от резерва. 
Подполковник Иван Джунов е родом от Враца. След Висшето военно училище и 18 години служба в различни армейски подразделения се връща в родния си град. 

Факти от историята на Врачанския гарнизон, сформиран през 1891 година, за първи път са събрани на едно място в книгата "Войскови живот и командири след Освобождението във Враца".

Иван Джунов

Стегнато, по военному, нейният автор Иван Джунов е подбрал документи и снимки за приноса на врачанските офицери и войници в продължение на няколко десетилетия от военната ни история.

"Книгата обхваща един период от 1878-а до трагичната есен на 1918 година - 40 години", обясни пред "Хоризонт" Джунов.

Той решава да напише книгата заради годишнината от Първата световна война. Готвейки се за предавания в местния телевизионен ефир, Иван Джунов установил, че нищо не се знае за местния полк и за Враца като гарнизон, а във Враца, по думите му, винаги е имало войска.

Основните полкове в България за 36 и за голяма част от тях има материали. За 35-и Врачански полк обаче имало само един материал - за бойната кампания в Добруджа, допълни Иван Джунов.

"Тук, в нашия град, е щабът на Шеста пехотна бдинска дивизия - дивизията на Северозапада с личен състав 48 022 човека. Това е огромна дивизия. Тя е трета по големина след Пловдив и Русе дивизиите. По-голяма е от Софийска, от Сливенска…“

Джунов възприема мисията си да събере архивните материали като част от родолюбието.

"Елемент на родолюбието е да се знаят тези огромни жертви, които са давани в тези войни за национално обединение. Да, сега идеалът може да е съвсем друг, но някога тези хора съвсем безкористно са отивали да воюват - за свободата на всички българи и да се обедини България."

Още за мисията на бившия военен слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10