Ветринци е малко, спретнато село близо до главния път София – Варна. В последните години, заради спокойствието и красивата природа в селото близо до Велико Търново се заселиха много нови хора – семейства с деца и чужденци. В последните дни местните хора са разтревожени от публикациите, в които се цитира кметския наместник на Ветринци, че в селото има амиши, които се държат странно и сектантски.
Амишите са религиозна група от хора, която се опитва да живее без благата на индустриалната и техническа еволюция. Определят се като крайно протестантско течение. Мъжете ходят с капели и дълги бради, а жените са с дълги рокли и пребрадени глави. Не са официално регистрирано вероизповедание в България.
Има ли амиши във Ветринци - това се питаха местните хора, които се събраха на общоселско събрание снощи на площада в селото:
„Цялото село е в шок и се опитва да разбере за какво става въпрос, защото ние, местните, не познаваме амиши и не сме виждали подобно нещо. Още по-странно беше това нещо със сектата. Бабите са уплашени, местните са в шок. От къде дойде – гръм от ясно небе“, каза местен жител пред БНР.
„Не, аз не съм срещала такива. Можете да се огледате, че тук няма никой, който е странно облечен или е с по-дълга брада от мъжете. Не зная кой има интерес да се пускат такива неверни слухове. От една лъжа се разрасна и се разпространи информация. Родителите ми писаха наскоро – Вярно ли е? Просто абсурдно, абсурдна е тази новина“, допълни негова съселянка.
„Нямаме напрежение възрастни и млади хора. Няма амиши. Не зная кой го измисля това нещо, за да вкарва смут“, каза друга.
„Близо 20 години живяхме в САЩ и се прибрахме и намерихме селото. Съпругата ми го намери онлайн, дойдохме, запознахме се с хора и ни хареса от 2017 година. Не сме амиши, а православни християни“, каза завърнал се сънародник.
„Моите деца ме питаха какво е това секта, какви са тези литератури. Няма такова нещо. Това всичкото е долна лъжа и инсинуация на един човек, който се опитва да създаде напрежение в селото, така че да има група от хора, които да застанат зад него“, допълни друг жител на селото.
„Те не са секта. Те са християнска група. Живеят здравословно, живеят в затворена среда, произвеждат си продуктите. Дай боже, такива да дойдат, а не крадци“, обясни друг.
В журналистическите публикации за населването с амиши във Ветринци е цитиран кметският наместник Кольо Минков. Той не се появи на общоселското събрание. Не отговаря и на мобилния си телефон. Местните хора казват, че не са го виждали отдавна, защото бил в дълъг болничен.
За един от представителите на "амишите" във Ветринци се спряга млада жена, дошла си от Канада, която е родила сама в дома си, а съпругът ѝ е потърсил кмета, за да издаде акта за раждане на детето. Тази жена е 35-годишната Силвия Мирославова и разказа, че е родила в дома си, защото раждането е станало бързо през нощта и не е успяла да стигне до болницата във Велико Търново:
„Мога да заявя на 100 процента, че не принадлежа към никаква организация. Не сме амиши. Лично не сме виждали такива хора в село. Затова всички бяхме в шок от тази статия, признавам си. Затова съм изненадана, че ги няма източниците на информация, за да кажат имена, да кажат имат ли проблем, какъв е проблемът, за да може да се разреши, защото така един казва нещо, друг си го подхвърля. Това, че не използваме технологии, не използваме модерна медицина – просто не е вярно“ .
Силвия и съпругът ѝ са програмисти и за тях високите технологии са от значение, за разлика от идеологията на амишите.
Докато във Ветринци се бунят духовете защо селото е нарочено за колония на амиши, православната 200-годишна черква се събаря. Местните хора си направили инициативен комитет и дарителско сдружение. Архитект е направил проект за възстановяването на храма, който е свързан с освободителните борби на България, а проектът за повече от един милион лева чака държавно финансиране. Това е по-големият проблем, казват хората от Ветринци:
„Години наред нямаше в това село, колко кметове се изредиха, да очистят църквата. Тези деца се хванаха и почистиха църквата“, сподели местна жителка.
„Ние вече три години я поддържаме, но от страна на институциите - нищо. Внесен е проект за възстановяване на църквата, който до ден-днешен няма развитие. Финансиране не е отпуснато, то се чака от бедствия и аварии“, допълни неин съгражданин.
„Църквата е паднала. Не е пипано от 1945-а година. С митрополит Григорий не сме се виждали и говорили. Ние не можем нищо да направим. След като Синодът не може да направи, ние какво можем да направим?“, каза друг.
В над 10 села в Ямболско е паднал проливен дъжд, придружен с градушка, най-много населени места са засегнати в община Тунджа. Ледени късове с големината на орех са валели над селата Тенево, Скалица и Сламино, пострадали са и селата Генерал Инзово, Каравелово, Симеоново, Победа и Челник. В община Стралджа градушка е паднала в селата Поляна, Саранско..
Увеличават зелените зони и паркове в община Берковица с пари от екоминистерството. 52 000 лева спечели общината от Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.", организирана от Министерството на околната среда и водите и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Четири проекта на населени места от община..
В разгара на 24-майските празненства в Кюстендил бяха наградени победителите от обявения от Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" маратон за четене "Книжно предизвикателство". Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Инициативата стартира буквално от 1 януари, като се включиха групи..
Обединените арабски емирства регистрираха температурен рекорд за месец май - 51,6 градуса по Целзий, предаде Франс прес, като се позова на Националния метеорологичен център. "Най-високата температура, регистрирана в страната днес, е 51,6 градуса по Целзий в град Суейхан, на около 70 километра северно от големия град Ал Аин в Абу Даби...
В Ловеч по случай празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше връчена традиционната персонална награда за стойностни постижения в областта на културата "Ловешки меч". Неин носител тази година е актьорът от Драматичния театър в града Петър Стойчев. Стойчев стана седемдесетия носител на наградата за..
За четвърта поредна година Никозия е домакин на активна платформа за насърчаване на равенството между половете и засилване на гласовете на жените за техните права и възможности за изява. Фестивалът на жените в Кипър (Femme Fest Cyprus) се провежда днес и утре в столицата. Десетки жени творци от областта на музиката, театъра, танца и..
"България винаги е била в сърцето на Европа със своите велики просветители и стремежът на народа ни към знание, духовност и култура". Това заяви в Благоевград президентът Румен Радев, който беше гост на тържествата по повод деня на българската азбука, просвета и книжовност. 24 май е и празник на града. Държавният глава поднесе цветя пред..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..