Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стотици работници в Кранево може да останат без работа, а спортните бази - да затворят

Плажът на Кранево
Снимка: wikipedia.org

Кранево от години е известно с многобройните си детски и спортни лагери, като най-голям дял при гостите заемат тези от рускоезичните страни. През този летен сезон ситуацията е изключително критична, тъй като туристи от Русия, Беларус и Украйна изцяло липсват, а малкото гости през това лято са от България и Румъния.

Инвестиции за милиони бяха направени през последните години, построиха се нови комплекси, които пък от своя страна притежават уникални спортни бази. Целта беше Кранево да стане притегателен център за спортисти от цял свят и тук спортните федерации да намират своето място за тренировки, отдих и туризъм.

Орлин Джелепов е управител на спортен комплекс, който е създаден преди десет години – притежава спортна база за всички видове водни спортове, впоследствие са инвестирали в създаването и на зали за художествена гимнастика, различни видове танци, баскетбол, волейбол и други. Към залите има изградена и хотелска база с 1500 места за настаняване. Комплексът е разположен на близо 60 декара площ. Към този момент базата е заета на 10%, предимно със спортисти от България и малка част от Румъния. За сравнение, миналата година по това време процентите са били 90, споделя управителят на комплекса Орлин Джелепов.

Служителите в момента в този комплекс са 65, като осигуряването на фонд работна заплата става само благодарение на добрата воля на собствениците, допълва Джелепов. Сезонът за него е не просто сезон на изпитания, но и въпрос на оцеляване.

Максим Цеков управлява друг огромен комплекс в Кранево, който разполага с басейни с олимпийски размери, една от малкото по рода си ледени пързалки в Европа и много други спортни съоръжения. През тази година пързалката не работи. Затворена е и немалка част от хотелската база.

„За съжаление, тази година сезонът е катастрофален. Разполагаме с 800 места, а в момента нашата заетост в комплекса е около 20% - доста ниско и то основно от българския пазар. От ЕС и трети страни тази година нямаме резервации“.

В момента в комплекса наети на работа са 120 души, при нормален сезон са били 250. И тук обезпечаването на финансовите средства за заплати и осигуровки става благодарение на резервите на собствениците и желанието им да запазят дългогодишните си служители. Според Цеков обаче ако ситуацията се задържи без промяна, тази спортна и хотелска база може да издържи между 6 и 9 месеца. 

Венета Михайлова е управител от 30 години на туроператорска фирма, а от 2006 година - и на хотелски комплекс в Кранево, където се организират детски спортни занимания, лагери и зелени училища. Основните гости през годините са били от рускоезичните страни, споделя тя, но тази година те изцяло липсват и при създалата се ситуация комплексът работи с 1/3 от капацитета си.

„В момента имаме около 15 стаи пълни. Регулярно имаме групи, но тази година са основно български деца. Очаквахме, че в средата на юли ще започнат белоруските и руските групи, заявени - те имат купени билети, предплатени аванси, но все още очакват кога ще могат да излетят, защото, например в Русия, консулството е затворено до 31 юли сега. Не виждам как по-рано от средата на август биха могли да тръгнат“.

„При летния морски туризъм през август месец се планира следващата година. В момента това, което е още по-драстично смазващо, е че ние ще затворим този сезон без никаква перспектива за бъдещето, защото не виждам сега кой партньор от която и да е страна в момента може да даде някаква заявка за бъдеще“.

С една трета от капацитета си, но пък с половината от персонала работи тази детска база и тук като навсякъде осигуряването на трудовите възнаграждения не е лесна задача. Собственикът на хотела е освободил компанията от наем. Разчитат и на схемата 60/40.

Представители на хотели и спортни бази от Кранево проведоха и работна среща с част от местния парламент на община Балчик. Идеята им е местната власт да им подаде ръка и да се направят известни отстъпки по отношение на данъците и курортните такси. За съжаление, оттам са им дали да разберат, че желанието им дори няма да бъде внесено за обсъждане на сесия на Общинския съвет.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09