Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 90 на сто от спрените за нарушения чуждестранни тираджии във Великотърновска област си плащат актовете в КАТ

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

Превишената скорост е основното нарушение на тираджиите

Радостин Върбанов
Снимка: Здравка Маслянкова

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия автобус успя да излезе от пътното платно в зелената площ и инцидентът се размина само със страничен удар, счупени стъкла и две леко ранени деца. 

Румънският тираджия е платил глобата си и е напуснал страната. Това е поредният инцидент с чуждестранен водач на камион и поражда поредица от въпроси защо чуждестранните шофьори на камиони се чувстват безнаказани по българските пътища. 

Има "вратички" в Закона за движение по пътищата и не малко адвокатски прийоми, които тираджиите знаят прекрасно, коментира за БНР Радостин Върбанов, началник на Пътната полиция във Велико Търново

Един от абсурдите е нуждата от лицензиран преводач, за да бъде връчен актът и наказателното постановление на нарушителя, а изискването за електронни фишове за превишената скорост, което е основното нарушение на чуждестранните водачи на камиони по българските пътища, не рядко прави глобите несъбираеми, особено, ако камионите са с регистрация извън Европейския съюз като например Турция и Украйна.

Не малка част от пътните полицаи във Великотърновска област знаят перфектен английски език, но това се оказва недостатъчно, за да бъде санкциониран чуждестранен водач за пътно нарушение. А нарушенията са ежедневие, особено през Прохода на Републиката и пътя за Русе. Законът иска лицензиран преводач, а такива на щат няма в Пътна полиция. Чуждестранен тираджия не се глобява лесно и бързо, споделя Радостин Върбанов, началник на Пътната полиция във Велико Търново:

"Когато спрем чужденец, трябва да му осигурим преводач. Трябва да се сключи договор с преводача. Трябва да е лицензиран преводач. Имам колеги, които наистина говорят превъзходно английски език, но искат да е лицензиран преводач. Преводачите не са длъжни да стоят при нас. Идва, превежда му акта, превежда му наказателното постановление и му обяснява".
Какво се прави, когато се спре чуждестранен шофьор нарушител?

"Съставяме му акта, смъкваме го от пътя, където сме го спрели. Водят го в КАТ. Издаваме наказателното постановление на момента и той си заплаща с кредитна или дебитна карта. За да свършим тази работа, махаме един екип от I-5 (пътя Русе – Велико Търново) или от II-55 (Прохода на Републиката) в рамките на около два часа".

Радостин Върбанов казва, че близо 90 на сто от спрените за нарушения чуждестранни тираджии по републиканската пътна мрежа във Великотърновска област си плащат актовете в КАТ. Основният проблем е с украинските шофьори, които винаги казват, че нямат пари в брой, нямат кредитна или дебитна карта, с която да платят, и ги пускат, а документът за нарушението трябва да се изпраща зад граница.


Превишената скорост е основното нарушение на тираджиите, но законът си има „вратички“ и тираджиите ги знаят:

"За превишена скорост снимаме. Изготвя се документация и се изпраща в държавата, от където е автомобилът. За превишена скорост не спираме. Превишената скорост се регистрира с автоматични технически средства. Част от тези глоби „потъват“ неплатени. Една част от тях, които са в Европейския съюз, се плащат, макар че сега румънците ги научиха да играят „циркове“, че някой друг е карал, че не е бил собственикът. Там са си адвокатски трикове".

Честа практика е нарушителите да представят копия на чужди лични карти:

"Имаме образувани доста досъдебни производства за подаване на невярна информация в декларациите по чл. 189. Имате шофьорска книжка на турския гражданин Ахмед Ахмед от Измир и декларирате преснета шофьорска книжка на Ахмед Ахмед и я носите в Пътна полиция. Ние извършваме проверка на Граничен контрол и се оказва, че Ахмед Ахмед не е влизал от две години в България и в момента на нарушението не е бил в България. Изготвяме документи до прокуратурата за образуване на досъдебно производство".

А дали нарушителят, представил се за Ахмед Ахмед, къде и дали ще бъде намерен, за да понесе последствията, са други въпроси.

Чуждата самоличност е прекрасно прикритие за нарушителите, особено с превишена скорост, разказва началникът на Пътната полиция във Велико Търново Радостин Върбанов с конкретен пример:

"Изведнъж се оказва, че женица 48-и набор от Мало Конаре  кара скъп автомобил със 167 км/ч. Това е цялата работа, която държавата позволява да може все още да има. Има слабости в цялата система. Не можем да ги спираме за превишена скорост, всичко е в електронни фишове".


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28