Младен Райчев е незрящ. След като месеци наред не успява да разреши проблем с бившия си работодател, той се обръща към Българското национално радио.
Райчев дълги години работи в плевенско предприятие което е към Съюза на слепите в България. Преди година, въпреки че е незрящ, се оказва с прекратен договор, обещават да го наемат отново на работа, но до днес това не се е случило.
„От 8 години работя във фирма за незрящи в Плевен. 2019 година ме извика личен състав, за да ми поднови договора. Това е всяка година, а има колеги, които са дошли след мен и ги оставиха на постоянен договор. Сега, като ме извикаха да подпиша новия договор, попитах - нали за една година, а те отговориха, че е за три месеца“.
„Не отивай при шефа, ще се оправят нещата“. Това ми казаха от личен състав. „Работихме 10-12 дена, в едни момент свършиха консумативи, казаха - след два дни ще има консумативи, и тогава ще ни викнат. Другите ги викнаха, но мен не“.
След тази случка от 12 юни Младен Райчев казва, че не е на работа. След изтичане на трите месеца по договора от личен състав го викат и му казват, че ще го изпратят на трудовата борса. Когато отива, не му дават трудовата книжка. Казват му да си донесе старата.
„Защо да си нося старата, аз тук имам нова. Но я нося и старата на другия ден. Те ми я взеха и ми казаха, че ще ми се обадят след една седмица. Обадиха ми се след една седмица, но заради това загубих десет дни от борсата. Сега като минаха месеците на борса, се обадих на шефа си Павлин Ангелов, за да питам за работа отново, както ми бяха обещали“.
В началото на май приключва получаването на средствата от трудовата борса за Младен Райчев. Семейството му е в затруднено финансово положение и иска да работи. Райчев обяснява, че бившият му работодател е наел нови зрящи работници, а него с проблема го е оставил на улицата. Райчев посочва, че никога не е изоставал от нормата си.
„Искам с труд и пот да си изкарвам прехраната“.
Управител на фирмата в Плевен е Павлин Ангелов. Той се оказа и председател на Регионалния съюз на слепите. Наема ли зрящи за работа на места, които са подходящи за хора с увреждания:
„Няма лични подбуди за това нещо. Когато имам много спешна поръчка, наемам на граждански договор и хора, които са зрящи, може би това има предвид. Но нещата не са лични“.
Защо все пак е освободен Младен Райчев? Обяснението на управителя Павлин Ангелов:
„Освободен е, защото е бил на срочен договор, изтекъл е срочният договор. И общо взето заради коронавируса няма чак толкова много работа, както е било предните години. Правим необходимото и по държавни програми някакви средства, които предлагат сега за малки и средни предприятия. И не само хората с увреждания, но и всички други хора няма определена сигурност в тези времена…Защото се ангажираме да осигурим доход на хора, които не са толкова производителни като труд. Освен това държавата не се грижи почти за това. И е оставила нас – специализираните предприятия да се справим с това нещо“.
Управителят на фирмата допълва, че подават в Агенцията проекти за хората с увреждания, които са във връзка с подобряване на условията на труд на такива хора, но програми като такива от Бюрото по труда и други за заетости, фирми като неговата, са на общо основание с другите фирми, където работят хора без увреждания.
„Така един човек с увреждания, ако отиде на Бюрото по труда, той е на равни условия с другите, които нямат здравословни проблеми. Такъв човек може да си намери работа само в специализираните предприятия“, посочва Ангелов.
„Държавата е в дълг не само във време на пандемия, защото в по-развитите държави нещата са коренно различни по отношение на трудоустрояването на хора с увреждания“.
Мисията на Съюза на слепите в България е защита на човешките, гражданските, социалните, икономическите и други права на хората със зрителни увреждания, това пише на официалната страница на този Съюз.
Проверка показа, че няма подадени сигнали в Инспекцията по труда в Плевен, но оттам увериха, че ще направят проверка по случая. Самият управител Павлин Ангелов пое ангажимент, който остава да го спази в името на мисията на Съюза на слепите у нас.
„Самият аз съм незрящ и мога да разбера проблема на незрящия човек. Трудовата заетост е част от рехабилитацията на хората с увреждания. Ако се подобрят нещата, бих направил необходимото“.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..