В редовната рубрика на БНР „От другата страна на радиото" гостува музикалният редактор в програма „Хоризонт“ и водещ на предаването „Каста Дива“ Росица Кавалджиева. В предаването "Хоризонт за вас" тя сподели:
„Започнах работа на 1 април 1998 година в БНР и вече 22 години влизам с усмивка в радиото. А иначе аз дойдох година и половина по-рано като репортер в програма „Христо Ботев“, в музикалната редакция. Не бях мечтала за тази работа, но когато започнах, се влюбих в репортерството. Иначе като дете мечтаех да стана учителка и тази мечта се сбъдна. Като студентка започнах да преподавам музика в читалище „Алеко Константинов", там, където бях започнала да уча цигулка като петгодишно дете“.
Росица Кавалджиева е завършила Музикалното училище и Музикалната академия в София. Като дете непрекъснато е пеела, а в училище всички смятали, че стане световноизвестна цигуларка. Но тя обичала и много да говори, както и литературата. В час винаги правела обобщението от преподадения материал и затова съучениците ѝ я наричали „Роси Обобщението“.
„Любовта ми към литературата пък идва от любовта към психологията. И това ме доведе в радиото – възможността за разговор – разговора с нашите слушатели.
"С цигулката сега е по-трудно да поддържам форма заради многото други ангажименти, но пък съм професионална публика и добронамерен слушател", разказва още Роси Кавалджиева.
На въпрос дали съжалява, че не се отдала само на цигулката, Роси Кавалджиева споделя, че в крайна сметка всичко се обединява в едно цяло.
За благотворителните каузи, които осъществява чрез радиото, музикалният редактор споделя, че го дължи на Монсерат Кабайе – една от най-големите оперни певици. В интервю с нея е научила колко са важни благотворителните проекти.
„Първият ни благотворителен проект беше участието на благотворителния Коледен базар на Международния женски клуб. След това на Международния ден на балета – 29 април 2014 година направихме първия благотворителен спектакъл „Палечка“ в Първо студио на БНР за деца, лишени от родителски грижи. После събирахме и дарения за изграждане на първия възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания в Опицвет.
Роси Кавалджиева организира дарения на детски книжки и играчки за деца, настанени в болнични условия и по различни училища.
Още по темата – в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..