В редовната рубрика на БНР „От другата страна на радиото" гостува музикалният редактор в програма „Хоризонт“ и водещ на предаването „Каста Дива“ Росица Кавалджиева. В предаването "Хоризонт за вас" тя сподели:
„Започнах работа на 1 април 1998 година в БНР и вече 22 години влизам с усмивка в радиото. А иначе аз дойдох година и половина по-рано като репортер в програма „Христо Ботев“, в музикалната редакция. Не бях мечтала за тази работа, но когато започнах, се влюбих в репортерството. Иначе като дете мечтаех да стана учителка и тази мечта се сбъдна. Като студентка започнах да преподавам музика в читалище „Алеко Константинов", там, където бях започнала да уча цигулка като петгодишно дете“.
Росица Кавалджиева е завършила Музикалното училище и Музикалната академия в София. Като дете непрекъснато е пеела, а в училище всички смятали, че стане световноизвестна цигуларка. Но тя обичала и много да говори, както и литературата. В час винаги правела обобщението от преподадения материал и затова съучениците ѝ я наричали „Роси Обобщението“.
„Любовта ми към литературата пък идва от любовта към психологията. И това ме доведе в радиото – възможността за разговор – разговора с нашите слушатели.
"С цигулката сега е по-трудно да поддържам форма заради многото други ангажименти, но пък съм професионална публика и добронамерен слушател", разказва още Роси Кавалджиева.
На въпрос дали съжалява, че не се отдала само на цигулката, Роси Кавалджиева споделя, че в крайна сметка всичко се обединява в едно цяло.
За благотворителните каузи, които осъществява чрез радиото, музикалният редактор споделя, че го дължи на Монсерат Кабайе – една от най-големите оперни певици. В интервю с нея е научила колко са важни благотворителните проекти.
„Първият ни благотворителен проект беше участието на благотворителния Коледен базар на Международния женски клуб. След това на Международния ден на балета – 29 април 2014 година направихме първия благотворителен спектакъл „Палечка“ в Първо студио на БНР за деца, лишени от родителски грижи. После събирахме и дарения за изграждане на първия възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания в Опицвет.
Роси Кавалджиева организира дарения на детски книжки и играчки за деца, настанени в болнични условия и по различни училища.
Още по темата – в звуковия файл.
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..