Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Профилактичните прегледи на зрението трябва да започнат в най-ранна детска възраст

Снимка: Асоциация „Грижа за пациента"

Профилактиката на зрението трябва да започне още от най-ранна детска възраст, съветват офталмолозите. Според тях родителите трябва да потърсят консултация, когато детето е на 6 месеца. Това е периодът, в който лекарите могат да се ориентират за общото очно състояние на детето. Следващият обстоен преглед трябва да бъде на 3,5 години, след това в предучилищна възраст.

"Установяването на очни проблеми в тази възраст ни позволява да концентрираме усилията си и да помогнем за възстановяване на зрението. Най-честият проблем, с който се сблъскваме, това са рефракционните аномалии или нуждата от очила, като неносенето на очила в тази възрастова група най-често води до развитие на амблиопия - мързеливо око, и това е най-сериозният проблем, тъй като мързеливото око, подобно на глаукомата при възрастни, много често няма никакви външни прояви, децата не разбират, че имат проблем. Проблемът го установяват, когато пораснат, обикновено, когато закрият едното око, тогава установяват, че не виждат с другото око", каза доц. д-р Александър Оскар, началник на Клиниката по очни болести в Александровска болница в София.

Мързеливото око означава намалена зрителна острота, много рядко се срещат случаи, при които зрението на засегнатото око е толкова ниско, че практически пациентът да не вижда с него. Амблиопията сама по себе си не води до слепота, каза доц. Оскар. 

До 12-годишна възраст е добре детето да посещава профилактично офталмолог всяка година. Задължителни са и прегледите след 50-годишна възраст, когато значително се увеличава честотата на заболявания като глаукома, диабетни промени и макулна дегенерация, чиято честота нараства основно сред 60-годишна възраст. 

Според доц. д-р Александър Оскар глаукомата и макулната дегенарация при възрастните може да доведе до необратима загуба на зрението.

"Всяко едно заболяване има лечение, стига да се хване в ранен етап в началото. Макулната дегенерация протича в две основни форми - суха форма и влажна форма. През последните няколко години фармацевтичните фирми и медицината като цяло инвестираха огромен ресурс за намиране на медикаменти, които могат поне да забавят прогресията на макулната дегенерация, тъй като прогресиралата макулна дегенерация води до тотална, необратима загуба на зрение", допълни доц. д-р Оскар.

Глаукомата е много коварно заболяване, защото обикновено пациентите усещат, че има някакъв проблем, когато глаукомата е прогресирала до степен, когато необратимо е увредила значителна част от зрението на пациентите.

В периода от 15 до 30 юни в Александровска болница се проведоха безплатни прегледи за глаукома и макулна дегенерация. Прегледани са над 320 възрастни пациенти.

"Като целенасочено търсихме макулна дегенерация, глаукома, както и диабетни промени, диабетна ретинопатия и при приблизително една четвърт от пациентите, при около 85 души,  установихме изменения, които наложиха допълнителното провеждане на изследвания, съответно потвърдиха наличието или на глаукома, или на макулна дегенерация, или на диабетни промени в очните дъна", подчерта специалистът.

Българското национално радио е медиен партньор в информационната кампания "Зрението е всичко" на Асоциация "Грижа за пациента" и Българското офталмологично дружество.

Интервюто на Поли Начева с доц. д-р Александър Оскар можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49