„Протестът продължава да има много неструктуриран характер и продължава да няма политическа формация, която да бъде припознато от протестиращите“. Това каза пред БНР политологът проф. Антоанета Христова.
Според нея това създава проблем през процеса да продължи в каквато и да е посока:
„Имаме два варианта на развитие на ситуацията. Единият е оставка на правителството и да се премине към служебно правителство сформирано от президентът Румен Радев. Този вариант е почти изключен, защото в обществото се създаде недоверие към институциите като цяло. Вторият вариант е да се проведе диалог с протестиращите и да се изпълнят частично техни искания и желания до провеждане на редовните парламентарни избори, които изглеждат смислени от гледна точка на здраво стъпила на земята демокрация“.
С коментар по темата в предаването „12+4“ се включи и политологът проф. Евгений Дайнов:
„Протестът регистрира нежеланието на българското общество да бъде натикано в господарски форми на управлението, на феодално структуриране на властта и обществените отношения, което е абсолютно невъзможно в една демократична държава“.
По думите на Дайнов протестът регистрира радикално преобръщане на общественото мнение в страната:
„ДПС се опитва да подчини ГЕРБ на себе си, да подчини Бойко Борисов и изпълнителната власт на себе си, като междувременно се опитва да се еманципира от това, че в сърцето на тази феодална конструкция в България се намира самата ДПС. Което не виждам как ще стане. Но ситуацията сега е различна“.
Проф. Христова също се съгласи, че ситуацията сега е различна, защото за център-ролята сега освен ДПС се бори още една формация – това е Демократична България:
„За достигането на нова политическа среда, на която младите хора са ярки изразители – има различни методи. Но едни методи довеждат до хаос, а други методи могат да гарантират много по-смислено и основано на знание изборно право, на което всеки от нас има право“.
Тя допълни, че затова методите за постигане на тези цели са много важни.
„От 4 февруари 1997 година не са се събирали на протест толкова много хора. В момента съвпада морално възмущение, цивилизационен бунт и политически“, смята проф. Дайнов:
„Хората искат едно нещо – да не се краде и да има общи европейски правила за всички. Алтернативата е да дойде някой, който ще спазва това“.
По думите на проф. Антоанета Христова има слабост в това, че протестът включва твърде разнообразни по състав поддръжници на различни политици и цели.
„Защото човек се увлича от каузи и потребности, но всичко това се облича в лице и в политическа формация, зад която той застава. Лице като Румен Радев, например, не се разпознава от хората като организатор. Има плакати, на които пише – не на този, не на другия. Това трябва да се избистри по съдържание“.
Интервюто с проф. Антоанета Христова и с проф. Евгений Дайнов можете да чуете в звуковия файл.
Новият сезон на Народния театър "Иван Вазов" включва 13 премиери и участие в 10 международни фестивала. Първата премиера е във вторник (16 септември) - "Последният час на Мерилин Монро" с участието на Деян Донков, който е и режисьор, и младата актриса Анна Кошко. Текстът разказва за последната среща на американската филмова икона с нейния..
Общините заплашват с протести в защита на своите ВиК дружества. Управители на общинските предприятия и представители на общинските съвети се обявиха срещу законопроектът за ВиК, който предвижда окрупняване на активите и обединяване на управлението в сектора. Освен че не решава проблемите, законопроектът на Министерския съвет ще доведе до поскъпване..
Група младежи на около 14 години са пребили свои връстници в парка на Ботевград . Инцидентът се е случил във вторник вечерта. Две от пострадалите деца са били откарани в спешното отделение на местната болница. "Констатирани са извършителите. Има видеонаблюдение, има и осветление" , обясни пред БНР кметът на града Иван Гавалюгов. Той..
Европейската централна банка запази нивото на основните си лихвени проценти на приключилото двудневно заседание на институцията. Така лихвата по депозитното улеснение, която банките получават, когато депозират средства овърнайт при ЕЦБ, остава на ниво от 2 на сто. Това е водещият показател, задаващ паричната политика на централната банка на..
Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи". Вече е сформиран инициативен комитет за регистрация на формацията, обяви Ахмед Доган. "За мен какви ли не приказки се носят от социалната медия. Жив съм, здрав съм, не съм получил нито един инфаркт или..
Съединените щати искат да отворят отново посолството си в Беларус и да възстановят двустранните отношения. Това е казал пратеникът на Белия дом Джон Кол на президента Александър Лукашенко в Минск, по информация на американското посолство във Вилнюс. Вчера режимът на Лукашенко освободи 52 политически затворници. Днес те са влезли в Литва. Кол е оглавил..
"Няма напрежение сред полското обществото. По-скоро има едно очакване да се разбере колко точно са били дроновете и какво се е случило". Това обясни пред БНР Спасимир Домарадски, преподавател по "Политология" във Варшавски университет, след като руски дронове навлязоха в полското въздушно пространство при нощна атака срещу Украйна...
Това е отделен кадър, никой не знае кога е започнал конфликтът . Аз видях един откъс, в който между неясни фигури има някакъв диалог, който може да е..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..