Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отпадъкът означава погрешен дизайн

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Зелената сделка на Европейската комисия може да даде значително конкурентно предимство на България при трансформацията на икономиката, ако страната ни успее да се възползва, смятат експерти.

Много от младите компании стартират именно с инвестиции в иновативни проекти и зелени технологии.

Според целите, определени от Европейската комисия, през следващите 10 години Европа трябва да ограничи емисиите парникови газове наполовина, а до 2050 година да се постигне нулев екологичен отпечатък.

Какво обаче не достига на новаторите за зелена трансформация и какъв е потенциалът на страната ни да отговори на изискванията за ограничаване на емисиите на парникови газове и постигане на климатично неутрална икономика?

България е с потенциал да следва тази политика, защото разполага със стартъп компании с иновативни високотехнологични производства и с млади предприемчиви мениджъри“. Това каза в предаването „12+4“ Гергана Станчева, съосновател в компания за производство на фолио, синтезирано от царевица.

„Искахме продуктите ни да отговорят и на личното ни усещане как трябва да се отнасяме към природата. А зелените иновации на световния пазар доказват, че имат сериозно бъдеще. Очакваме да растем към Европа, Германия и да продължим да растем в световен мащаб“, сподели Станчева.

Промишленост или индустрия – свърши това. Това е минало. Оттук нататък ние работим в посока биоикономика, биорегенерация“, заяви в предаването „12+4“ Асен Ненов от Институт Кръгова Икономика:

Държавата трябва да дефинира областите, където България има технологичен и образователен капацитет. Ако трябва да се развият и повече нови центрове за обучение, дори на безработните, в нови технологии. Не просто да учат само счетоводство. Хубаво е новите технологии да навлизат по най-бързия начин. Да се утвърди една програма – нулев отпадък – нерециклиране – да забравим въобще за отпадъците. Отпадъкът означава погрешен дизайн“.

Според Гергана Станчева държавата трябва да подпомага фирмите, които залагат на зелените технологии.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова финансова сделка за климата беше постигната в Баку след допълнителни извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05