Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюсюлманската общност чества Курбан Байрам

Снимка: БТА

Мюсюлманската общност чества Курбан Байрам. Вярващите раздават курбан за здраве и си искат прошка. Празникът продължава 4 дни, а честванията започнат с отслужването на празничния байрамски намаз.

Вторият голям празник в мюсюлманския религиозен календар се чества 70 дни след Рамазан. Освен повод за веселие и среща с роднини, неговото настъпване дава възможност и за равносметка на живота и поведението на праведните. 

"Курбанът е един от най-големите мюсюлмански празници. Може да го сведем до първият пратеник - Адем", каза в предаването "Хоризонт за вас" заместник-главният мюфтия Ахмед Хасанов.

Празникът е посветен на жертвоприношението и на пророка Ибрахим, който е трябвало да даде в жертва сина си Исмаил. Така Аллах поискал да изпита вярата на бащата и когато видял неговото покорство и готовност да изпълни повелята, той му изпратил да принесе в жертва животно. Целта на курбана е праведните да засвидетелстват своята преданост:

"Самият термин курбан означава приближаване към Всевишния Аллах. Защото ние вярваме, че всеки човек има нужда от близост със Всевишния“, допълни Ахмед Хасанов.

Пандемията от коронавирус се превръща в тежко изпитание за милиони мюсюлмани по света. Ограничени са масовите ритуали, както и посещенията на светите места. Заради удължената противоепидемична обстановка у нас байрамският намаз отново ще се отслужва на открито със спазване на социална дистанция.

Традиционно байрамът започва с празничната молитва, на която присъстват всички мъже. А след това по домовете семействата започват подготовка за празника.

"Ислямът призовава вярващите да си помагат и да градят заедно общество, чиито основи са единството и милосърдието. Празникът Курбан Байрам е споделяне на възможностите с онези, живеещи в нищета" , споделя Хасанов.

"Един от стълбовете на исляма е мюсюлманинът да раздава на брата си. Защото днес си беден, утре си богат, не се знае какво ще стане".

За поредна година празникът Курбан Байрам преминава под знака на благотворителна кампания, провеждана от Главното мюфтийство. Говорителят на духовната институция Джелал Фаик допълни:

"Правим кампания за сближаване. За даряване на курбаните към Главното мюфтийство. След това тези курбани се раздават на крайно нуждаещи се хора и за трите духовни училища, и за Висшия ислямски институт. Тази година имаме 60 тона месо за Курбан Байрама".

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46