Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Кирин: Благословен съм да пиша песни за хора, на които се възхищавам

Лили Иванова, Васил Найденов, Орлин Горанов, Маргарита Хранова са част от изпълнителите, с които работи

Явор Кирин
Снимка: bg.wikipedia.org, Stalik

„Научете се да усещате, да обичате себе си. Това е една от трудните задачки. Истинската любов към своите собствени потребности. Да се довериш на интуицията си“. Това послание остави в ефира на „Нощен Хоризонт“ Явор Кирин, композитор, текстописец, певец, поет.

Той е автор на музика и текстове за песни за десетки поп и рок изпълнители, сред които са Лили Иванова, Васил Найденов, Нели Рангелова, Кристина Димитрова, Орлин Горанов, Ани Лозанова, Маргарита Хранова, Звездомир Керемидчиев от „Ахат“, Стоян Захариев, Нора Караиванова, Тома Здравков, Димитър Ковачев - Фънки, Стефан Илчев.

„Благословен съм, че съм писал за някои от тези, на които винаги съм се възхищавал“.

Ключов е приятелският момент с човека, за когото пишеш

„Почти всички неща са писани от мен за конкретните изпълнители. Трябва да помислиш за този, за когото създаваш нещо. Много често си представям самия изпълнител, как се движи по сцената, личните разговори, до каква степен се познаваме. Важно е да стигнеш до един приятелски момент с човека, за когото пишеш. Да видиш как може да те погледне честно в очите, това е много важно за създаването на един хубав текст. Контактът е много важен“, сподели Кирин.

Той е категоричен, че трудът не може да създаде талант, а когато се говори за изкуство, то би трябвало да бъде съвършено.

„Когато не правиш съвършени неща в изкуството, по-скоро започваш да приличаш на някакъв графоман, например. Надявам се, че в битието ни ще се откъснем от тези „графомани“, тези, които се опитват да ни представят себе си под всякакви маски и прикритие, в задкулисие“.

Музиката е неразривна част от текста

За Явор Кирин писането на поезия е необходимост. Когато обаче става въпрос за писането на текст за песен, първо идва музиката с мелодията:

„Това е по-трудният вариант, защото музиката има свои закони, ударения, с които трябва да се съобразиш. Тук идва занаятчийският момент, когато си затворен в рамката на музикалната форма, а трябва да създадеш и поетичен момент. Музиката понякога сама ти задава повествованието. Музиката е неразривна част от текста“.

Според Явор един аранжимент може да съсипе песен и обратно – „с подходящия аранжимент една ужасна песен може да бъде направена хит“.

Музикантът смята, че живеем във време, в което все по-трудно успяваме да изречем пред някого, докато го гледаме в очите - „браво, страхотен си“.

„Браво! Страхотен си“, Явор казва на Александър Петров, Михаил Белчев, Миряна Башева, Дамян Дамянов, Павел Матев, на Мария Илиева, Нора Караиванова, Графа, Любо Киров, Миро, Орлин Павлов. 

Сложихме времето на пауза, всяка промяна е нещо страхотно

„Сложихме на пауза на времето. Това е странно преживяване, в което всички заглъхнаха. Мълчанието от страна на хората на изкуството е много страшно. Нито един творец не може да бъде с властта. Винаги трябва да бъдем опозиция“, коментира Явор Кирин за времето на пандемията в социална изолация и физическа дистанция.

Според него е нужно да се очистим от псевдо морала, псевдо патриотизма, псевдо ценностите.

„Напоследък се случват много интересни неща. Хората на улиците, новият начин, по който се говори за свободата и онова, което искаме. Това е нещо, което ме вълнува и обнадеждава... Участвал съм в първите протести, още през 90-те, бяхме много наивни, излъгани, подведени, след това манипулирани, за да стигнем до момента, в който да разчитаме днес на хората, които са доста по-млади от нас“.

По думите му през годините на т.нар. „преход“, част от хората са добили ужасяващо чувство към свободата.

„Много хора смятат, че свободата ни е донесла това, което изживяваме днес, че тя е виновна за нашите несгоди. Това е страшно! Това е травма, която нашето поколение още носи“.

Интервюто с Явор Кирин можете да чуете в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10