Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Футболният агент Красимира Шопова: Професията сама ме избра

Снимка: Личен архив

Футболът е мъжка територия, гласи общоприетото от години мнение. 138 са регистрираните в Българския футболен съюз агенти на играчи и само един от действащите е жена. Красимира Шопова вече трета година си пробива път в най-мъжкия спорт и въпреки трудностите, голямата й страст започва да й се отплаща. А мечтата на Красимира е един ден да срещне следващия Лионел Меси. Ако бъде българин и помогне за трансфера му в голям отбор – още по-добре.

Но да се върнем в началото. Откъде идва влечението й към футбола и как избира точно царя на спортовете за професионалното си развитие.

„Сама за себе си търся отговора на този въпрос, вече доста дълги години. Не знам кой е изрекъл фразата: „футболът е магия“, но определено е бил прав и все още съм подвластна на тази магия. В рода ми няма футболисти и по никакъв начин никой не ме е подбутвал в тази сфера. Тя си дойде по естествен път.

Професията сама ме избра, защото е напълно логично. Аз отделях твърде много време да гледам футбол, включително и от българското първенство. Особено през последните години. И в един момент си дадох сметка, че това ми коства изключително много време и трябваше да направя нещо, да вложа тази страст и енергия. Да не е просто така напразно. Бях и подпомогната със съвет от преподавател в НСА – също жена. За което съм й безкрайно благодарна, защото тя усети моята страст и любов към този спорт“, споделя Красимира Шопова.

Всяко начало е трудно. Двойно по-трудно е за жена, която опитва да пробие в консервативния футбол. „Определено се гледа с голямо недоверие, особено в началото. Много е трудно. Бях съвсем сама. Имах 1-2 предложения от големите мениджъри в България, които отклоних. Реших, че ще се боря сама, колкото и да е трудно. От една година работя в съдружие с адвокат и смятам, че именно през тази година нещата започнаха да ни се случват. Да, определено в последната една година успях да покажа, че не съм случайно попаднала в тази сфера“, доволна е Красимира.

Работата на футболния агент не е никак лесна. Особено в България. „Доста са клубовете, които забраняват на играчите си да работят с футболни агенти. Не знам защо се е наложило това негативно мнение за агентите. Но има агенти, има и агенти. Може би те са попаднали на неподходящите хора. Аз от мое име мога да кажа, че правя нещата от любов към спорта. Вярно е, че всички работим за пари и разчитаме да изкараме големите пари, но който каквото търси, това намира. Може би клубовете са търсили такъв тип агенти.

Агентите не са хората, които уреждат трансфери на клиентите си. На мен са ми се обаждали просто само да ги изслушам, когато имат личен проблем. И то късно вечер. Ако аз и моят колега не успеем да помогнем, работим с психолог, финансист, физиотерапевти. Хора, с които сме сключили договори и които могат да бъдат на наше разположение по всяко едно време. Смятам, че така се работи професионално. И е хубаво да знаем къде си пращаме клиентите, когато те имат нужда от помощ“, каза още Красимира Шопова.

Голямата мечта на футболния агент е да реализира голям трансфер. При Красимира това не е достатъчно. „За какво мечтая? Това е лесно! Да срещна следващия Меси! Българският Меси? Не съм толкова тесногръда, надявам се на нещо и извън страната. А ако направим изходящ трансфер на футболист с качествата на Меси, това би било най-доброто“, пожелава си Красимира Шопова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40