Тя подчерта, че е убеден привърженик на парламентарната демокрация и парламентарното управление и допълни:
„Служебното правителство е изкуствена конструкция, която липсва в почти всички конституции, ползвани като основа за правенето на нашата. То е с предназначението да подготви предсрочни парламентарни избори, но това е правителство, което има всички правомощия като редовното, но при него липсва възможността за контрол. Единственият, който може да го контролира, е президентът... Институтът на служебното правителство създава напрежение, а не решава проблеми“.
Според нея най-важното за едни избори е да има емоция, която да доведе избирателя до урните и то много хора до урните, като така купеният вот ще потъне.
По повод протестите проф. Михайлова посочи, че са налице две права – това на придвижване и това на събрание и манифестации:
„И двете права могат да бъдат ограничавани… Според практиката на Европейския съд по правата на човека се казва, че правото на политическите права се ползва с висока подкрепа и ако затруднение за гражданите съществува, то в правомощията на органите, които решават подобни въпроси, тоест, кметът трябва да предприеме действия, които да облекчат ситуацията. Имаме конкуренция на две права едно към друго… В нашата Конституция пише, че трябва да се спазва принципът на пропорционалност, тоест, да не се предприемат санкции към тези, които създават затруднения на други хора“.
В предаването „12+4“ проф. Екатерина Михайлова допълни:
„Не смятам, че Конституцията е остаряла, но не означава, че в нея всичко е съвършено. Стара моя позиция е темата за прокуратурата, там трябва да има промени, да се търси нова отчетност. Не съм привърженик на изцяло нова Конституция и свикване на Велико Народно събрание“.
По повод процедурата по импийчмънт проф. Михайлова коментира, че „това е доста сложна и изисква високо мнозинство от 2/3 от народните представители да подкрепят такова искане“:
„Процедурата може да стартира, но се съмнявам, че ще приключи“.
Интервюто с проф. Екатерина Михайлова можете да чуете в звуковия файл.
Омбудсманът Велислава Делчева изпрати в Народното събрание мерки за защита правата на психично болните хора. В становището на Велчева по повод законопроект за изменение на Закона за здравето се подчертава, че през годините омбудсманът констатира множество системни проблеми, свързани с правата на пациентите с психиатрични заболявания, като..
Четвъртото издание на "Ден на полето" започва от днес в землището на крайморския град Балчик. Земеделският форум се организира от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и има за цел да даде колкото се може повече ценна информация на фермерите относно видовете хибриди и как те се развиват при едни и същи климатични условия, торовете и..
95% от софтуера, който е ползван от фармацевтичния сектор, вече е готов да показва двойното обозначение на цените в лева и в евро, обяви финансовият министър Теменужка Петкова: "В рамките на днешния ден ще бъде разработен и предоставен на аптеките софтуера от една от компаниите, с което процесът по подготовката им за въвеждане на еврото - от..
В Плевен продължава общественото обсъждане на Годишния план за социални услуги за 2026 година. До момента документът е обсъден и приет от Съвета по въпросите на социалните услуги към Община Плевен. Сега се очакват предложенията и становищата на граждани, неправителствени организации и всички заинтересовани. Какво ново се предвижда..
След 6-месечен преходен период за прилагането на 18-ия санкционен пакет срещу Русия ще е забранено за операторите от ЕС да купуват, внасят и пренасят през съюза продукти, получени от руски петрол и рафинирани в трети страни, както и да им се осигурява техническа и финансова помощ. Това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос..
Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото . Това заяви премиерът Росен Желязков на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България: "Затова до ваканцията на парламента този законопроект да бъде..
Да получиш не топлинен удар, а удар с фасадна плоча? Това можеше да се случи само преди седмица на всеки, тръгнал към поликлиниката в Благоевград. Проблемът с опасната фасада на сградата е от години, но и към момента остава нерешен. Големият въпрос всъщност е - чия отговорност е това? Сградата на благоевградската поликлиника е типичен..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..