Ангажирани са над 200 момичета и момчета от областта, които през учебната година са настанени в общинското средношколско общежитие.
Мотото на проекта е "Заложи на сигурно!" Проектът предвижда дейности на терен през лятото в по-малки населени места – в Левски, Кнежа, Долна Митрополия, Гулянци и в други селища, от които са родом децата от общежитието.
17-годишната Аглика Трифонова е доброволец в Центъра за превенция на зависимости. С доброволците работят обучители, сред които и психолози. Проблемите се представят чрез изиграване на различни ситуации.
„Когато отидохме да представим театъра в общежитието, бях много предубедена, защото и на мен са ми представяли такива неща и съм наблюдавала реакциите на ученици", спомня си Аглика.
"Но когато разиграхме реална случка, без пресилване, без омекотяване на нещата, бях много вдъхновена. Толкова много преживяха историята, толкова много навлязоха в нея. Водеха се спорове."
Всички познаваме хора, които са твърде зависими - дали от алкохол, дали от хазарт или просто от цигарите, дава пример Аглика Трифонова. "Всичко започва от партито, от алкохола, след това тревата..." И наистина, по-често в началото е доброто настроение, не лошото, казва момичето.
Аглика признава, че вижда все повече свои връстници, които са склонни към зависимости.
„Колкото по-голям става човек, толкова повече му се променя компанията и интересът на компанията му към неща, склонни да направят човек зависим. Аз съм била и в такива компании. Аз самата не съм го правила, но съм наблюдавала хора, които влизат и стоят с часове в хазартни клубове. Как просто стоят и употребяват, и употребяват и не могат да се спрат. Не осъзнават какво всъщност правят на такава крехка възраст", отбелязва доброволката.
Каква е мотивацията на Аглика да се включи в инициативата? "Не искам да виждам как хората около мен или дори случаен човек пропилява 5-10 години от живота си", споделя тя.
"Няма как да обхванем всички, но поне хората, които виждаме какво правят, да можем да ги докоснем по някакъв начин, да ги накараме да се видят отстрани и да осъзнаят какво си причиняват."
Аглика се обръща към връстниците си с посланието да си дадат сметка, че "нищо на този свят не е вечно, те имат едни 80 години на да живеят и трябва да направят максимално да извлекат възможното добро от тези години."
"Когато станеш на 60, ще осъзнаеш, че тези десет години, които си прекарал в друсане, в пушене, в пиене, е можело да ги прекараш в почивки, пътувания, красиви моменти, които се запомнят", убедена е Аглика Трифонова. Тя е реалист. Разбира, че "няма как да оправим света изцяло, но поне малка част от него, която зависи от нас, ще е достигната".
До октомври чрез гост-треньори и ментори от Превантивно-информационния център по зависимостите в Плевен младежите ще бъдат провокирани по различни теми - "Ти си твоят късмет - от фалшивите надежди до сбъдването на смислен начин на живот", "Голямата мрежа Интернет - невидимите рискове", "Тийн културата за боравене с пари". Предвижда се да бъде приложен и методът "Връстници обучават връстници".
Още по темата в звуковия файл.
Ловеч е град с богато история, като се започне още от древното тракийско селище Мелта, през средновековната крепост Хисаря, първия революционен комитет създаден от Васил Левски и т.н. Но може би емблемата на града е покрития мост, познат още като моста на Кольо Фичето. На практика обаче в сегашния си вид ловешкия покрит мост не е моста..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и една любопитна и съвременна история, свързана със сабята на войводата. Русе пази много спомени за Стефан Караджа. Тук са ръкописите на Никола Обретенов за четите на Хаджи Димитър и Караджата, на..
Един млад човек сбъдва мечтата си да помага и да бъде полезен. 29-годишният Петър Илиев се занимава със спешна медицина на терен и води курсове по първа долекарска помощ. Преди това е практикувал професията си на архитект, но един инцидент го връща към една от детските му мечти - да лекува . След като става свидетел на катастрофа , при която..
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..
През изминаващата седмица, природата за пореден път показа на човека, че е по-могъща от него. В сряда, на руския полуостров Камчатка в Далечния..