Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на спасението - "благодаря" може да се каже и без думи

Снимка: БТА

За 16-та поредна година отбелязваме Деня на спасението. 15 август е денят, в който почитаме десетките лекари, медицински специалисти, пожарникари, спасители и доброволци, загинали по време на работа, спасявайки човешки живот. 

Известни са имената на 130 лекари и 20 медицински сестри, загинали по време на работа. Тази година към тях прибавяме още четирима лекари, една медицинска сестра и двама шофьори на линейка, които до последно са помагали на болни от Covid-19, но не са могли да спасят своя живот. 

В деня на спасението ви срещаме с трима лекари, за които пространството между живота и смъртта не е непозната територия.

Всекидневно ходене по ръба на бръснача в битката за живот. Такова е ежедневието на д-р Асен Хаджиянев, неврохирург в столичната болница „Св. Иван Рилски“. Работата му е фина, прецизна и много отговорна. Всеки спасен е триумф на живота над смъртта, а всеки изгубен пациент причинява болка, с която не се свиква.

„Целта на всеки един лекар е да помогне. За съжаление се сблъскваме с много злокачествени заболявания, с много други болести, които могат да доведат до неблагоприятен изход. Всеки един от нас, преминавайки през времето, няма как да се игнорира и този проблем и човек да стане нечувствителен към болката и страданието на хората.“

Колкото и човек да е ерудиран и рутиниран, отговорността не се губи с годините, признава д-р Хаджиянев.

Човешкия живот е съвкупност от тяло и дух и е грешно, говорейки за спасение, да разделяме едното от другото, смята д-р Слави Тодоров, 27-годишен спешен медик, ръкоположен и за иподякон. Убеден е, че с вяра се лекува душата, а медицината лекува тялото и дава всичко от себе си да успява и в двете. 

И на един човек да съм помогнал, се чувствам спокоен и удовлетворен, а това вътрешно спокойствие е несравнимо, споделя той за предаването "Чуй лятото". „Все пак влагам душата си в работата. Чувствам спокойствие, когато съм на работа, въпреки че е толкова напрегната и постоянно има някакъв риск, някаква опасност.“

Дълго помни спасените, чиито живот е висял на косъм. Не пропуска да отбележи ролята на вярата. „Докато Господ ни направлява, всичко ще бъде наред. Често се случва хората да нямат глас даже да изкажат „благодаря“, то се чете в очите им, вижда се един пламък на вяра и надежда. Усещането е уникално – да го видиш в очите на близките“, разказва д-р Тодоров.

И лекарите изпитват страх, не крие доц. Георги Попиванов. Живота си на военен лекар, участвал в три задгранични мисии, той поделя между ВМА и православния храм "Рождество Христово" в столичния кв. „Младост“, където е иподякон. Вярва, че отговорността за човешкия живот едновременно тежи и възпитава „и всъщност в един момент се оказва, че ти дава повече, отколкото взема“.

С напредъка на технологиите хората сякаш забравиха, че са смъртни, коментира доц. Попиванов. „Понеже се подобри качеството на живот, много заболявания се лекуват и някак си хората се самозабравихме и си мислим, че човек може да бъде жив на всяка цена. Не приемаме смъртта, започваме да търсим виновни за смъртта на даден човек, а тя е естествен завършек на живота.“

Пренаситения материален свят, в който живеем, води до заблуди и грешки. „Забравили сме да благодарим, защото приемаме нещата за даденост. Духовните липси се запълват с материални неща“, допълва военният лекар.

В Деня на спасението посланието на лекарите е едно - да бъдем единни и да им вярваме повече. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42