Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на спасението - "благодаря" може да се каже и без думи

Снимка: БТА

За 16-та поредна година отбелязваме Деня на спасението. 15 август е денят, в който почитаме десетките лекари, медицински специалисти, пожарникари, спасители и доброволци, загинали по време на работа, спасявайки човешки живот. 

Известни са имената на 130 лекари и 20 медицински сестри, загинали по време на работа. Тази година към тях прибавяме още четирима лекари, една медицинска сестра и двама шофьори на линейка, които до последно са помагали на болни от Covid-19, но не са могли да спасят своя живот. 

В деня на спасението ви срещаме с трима лекари, за които пространството между живота и смъртта не е непозната територия.

Всекидневно ходене по ръба на бръснача в битката за живот. Такова е ежедневието на д-р Асен Хаджиянев, неврохирург в столичната болница „Св. Иван Рилски“. Работата му е фина, прецизна и много отговорна. Всеки спасен е триумф на живота над смъртта, а всеки изгубен пациент причинява болка, с която не се свиква.

„Целта на всеки един лекар е да помогне. За съжаление се сблъскваме с много злокачествени заболявания, с много други болести, които могат да доведат до неблагоприятен изход. Всеки един от нас, преминавайки през времето, няма как да се игнорира и този проблем и човек да стане нечувствителен към болката и страданието на хората.“

Колкото и човек да е ерудиран и рутиниран, отговорността не се губи с годините, признава д-р Хаджиянев.

Човешкия живот е съвкупност от тяло и дух и е грешно, говорейки за спасение, да разделяме едното от другото, смята д-р Слави Тодоров, 27-годишен спешен медик, ръкоположен и за иподякон. Убеден е, че с вяра се лекува душата, а медицината лекува тялото и дава всичко от себе си да успява и в двете. 

И на един човек да съм помогнал, се чувствам спокоен и удовлетворен, а това вътрешно спокойствие е несравнимо, споделя той за предаването "Чуй лятото". „Все пак влагам душата си в работата. Чувствам спокойствие, когато съм на работа, въпреки че е толкова напрегната и постоянно има някакъв риск, някаква опасност.“

Дълго помни спасените, чиито живот е висял на косъм. Не пропуска да отбележи ролята на вярата. „Докато Господ ни направлява, всичко ще бъде наред. Често се случва хората да нямат глас даже да изкажат „благодаря“, то се чете в очите им, вижда се един пламък на вяра и надежда. Усещането е уникално – да го видиш в очите на близките“, разказва д-р Тодоров.

И лекарите изпитват страх, не крие доц. Георги Попиванов. Живота си на военен лекар, участвал в три задгранични мисии, той поделя между ВМА и православния храм "Рождество Христово" в столичния кв. „Младост“, където е иподякон. Вярва, че отговорността за човешкия живот едновременно тежи и възпитава „и всъщност в един момент се оказва, че ти дава повече, отколкото взема“.

С напредъка на технологиите хората сякаш забравиха, че са смъртни, коментира доц. Попиванов. „Понеже се подобри качеството на живот, много заболявания се лекуват и някак си хората се самозабравихме и си мислим, че човек може да бъде жив на всяка цена. Не приемаме смъртта, започваме да търсим виновни за смъртта на даден човек, а тя е естествен завършек на живота.“

Пренаситения материален свят, в който живеем, води до заблуди и грешки. „Забравили сме да благодарим, защото приемаме нещата за даденост. Духовните липси се запълват с материални неща“, допълва военният лекар.

В Деня на спасението посланието на лекарите е едно - да бъдем единни и да им вярваме повече. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30