Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почит към автора на детски песни Цоню Калчев в село Джулюница

Един от родоначалниците на детската поезия у нас е бил приятел на Иван Вазов

Цоню Калчев
Снимка: Здравка Маслянкова

На 13 август жителите на село Джулюница в община Лясковец отбелязаха 150-ата годишнина от рождението на автора на детските стихове „Сладкопойна чучулига“ и „Пей ми, славею чудесни“. 
Всичко в родното село на Цоню Калчев е свързано с неговата памет и признателността на местните хора към живота, учителското дело и творчеството му

В село Джулюница отбелязаха 150-ата годишнина от рождението на Цоню Калчев                  Снимка: Здравка Маслянкова

Това е една прашинка от богатото детско творчество, оставено ни от Цоню Калчев и представено от децата от детска градина „Сладкопойна чучулига“ в родното му село Джулюница на празника за 150-а годишнина от неговото рождение. 

Цоню Калчев е богатство, сподели Савина Димова, която лично го е познавала. „Цоню Калчев, учители бяха семейни. Красота беше, познаваме го".

Продължава дарителската инициатива родната къща на Цоню Калчев да стане литературен музей. Преди две години местните хора от Джулюница събраха 2500 лева и откупиха от наследниците родната къща на детския писател, разказва инициаторът на кампанията Иван Манев:

„С Цоню Калчев аз съм комшия и от малък съм израснал покрай къщата и се заех с това да събера пари да я възстановим. Събрахме всички пари, дадохме ги на Регионалната библиотека чрез нотариус. Къщата се държи от внучка на Цоню Калчев. Можеха и така да я дадат къщата, но ние събрахме 2500 лева. Къщата трябваше да я възстановим, както е била в първоначалния си вид, музей. Аз съм събрал всички стари работи, само да стане къщата - да я застелим с черги, с диканя, долап, както е имало навремето. Но какво се случи - не можа да се направи нищо досега и е в отчаяно състояние къщата.“

Калина Иванова                                             Снимка: Здравка Маслянкова

Дарителската кампания за възстановяване на къщата на автора на „Сладкопойна чучулига“ продължава, посочи директорът на Регионалната библиотека във Велико Търново Калина Иванова:

„В момента е направено архитектурно заснемане на родната къща и след това трябва да се търсят средства чрез определена програма или проект, надяваме се и с подкрепата на община Лясковец да се предприеме ново изграждане на родния дом на Цоню Калчев с идеята той да се превърне в един културен център и не само жителите на село Джулюница, а може и от цялата област, и от страната да се организират различни литературни прояви тук, на място.“

За 150-ата годишнина на Цоню Калчев Великотърновската библиотеката с финансовата подкрепа на Министерството на културата издаде юбилейна книга със статии за живота, творчеството и приноса на поета за развитието на българската литература, спомени на роднините и земляците за него, снимков материал, информация за езиковедските аспекти и поетически преображения в творчеството му, както и раздели, в които са поместени издавани и назидавани стихове и приказки на Цоню Калчев. 

Игнат Игнатов                                 Снимка: Здравка Маслянкова

Цоню Калчев е от бедно градинарско семейство, завършва педагогическо училище и три десетилетия е учител в родното си село Джулюница, където основава читалище и разкрива вечерно училище за възрастни, и не спира да създава детско творчество, разказва пенсионираният учител Игнат Игнатов, организатор на честванията за 100-ата и 110-ата годишнина от рождението му:

Един от родоначалниците на детската поезия в България, личен приятел на Иван Вазов. Трябва да го тачим и помним, защото той се ражда в епохата, когато се възстановява българският Великден. 20 години преди него се ражда Иван Вазов. По-късно стават много добри приятели, даже той е бил канен от Иван Вазов да дойде на работа в Народния театър, когато Вазов е бил директор, и връзката се поддържа постоянно. 30 години е бил главен учител“, каза Игнат Игнатов.

Къщата, в която е живял Цоню Калчев            Снимка: Здравка Маслянкова

Цоню Калчев умира на 71-годишна възраст на 18 февруари 1942 година. Малко известен факт е, че по идея на Цоню Калчев от края на 19-и век в България започват националните чествания за рождението на Апостола Васил Левски.

Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10