Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венцислав Стайков напусна работа и се отдаде на хобито си

Венцислав Стайков
Снимка: Фейсбук/Венцислав Стайков

Да напуснеш работа, за да се отдадеш на любимото си хоби - така изглежда в последните месеци животът на Венцислав Стайков от Кърджали. За някои той е особняк, за други - ексцентрик, а за приятелите  - просто човек, с когото да споделят красотата и богатата история на Източните Родопи. Самият той казва, че три живота не стигат да се види всичко в планината. Затова всяка свободна минута Венцислав прекарва на открито, а за да сподели впечатленията, винаги взема със себе си приятели от цялата страна.

Венцислав Стайков не е историк, нито археолог. Чете специализирана литература, интересува се от миналото на Родопите и предпочита да черпи информация от първа ръка - от местните хора, които го зареждат със сладки разкази, предавани през поколенията. Така открил историята на Счупената планина край Джебел - няма го един от върховете, сякаш великан е отхапал огромно парче. Според местните жители това е станало в края на 19 век след продължителен порой.

"Подводните води, които са били отдолу, под планината, са прокопали пръстта и понеже слоевете пръст и камък са различни структури, там, където пръстта е по-податлива, тя е пропаднала и е свлякла цялото парче планина. Така се е случило това пропадане, което на места е между 400-600 метра", каза Венцислав Стайков.

Когато за първи път посетил района, Венцислав попаднал на подземни кухини. Те били издълбани в скалата и добре бетонирани. В тях е имало големи помещения и коридори и там са били складирани взривни вещества.

Венцислав Стайков се определя като любител и откривател на чудесата в Източните Родопи. А те по думите му са стотици и един човешки живот не стига, за да се обиколи всичко. Верен на изследователското в себе си, той ни развежда в района, където все още има тайни дори за просветените.

"Аз се прекланям пред светилищата като Харман кая, което се намира до село Биволяне и е близо по пътя за Татул. Много малко се приказва за светилището Ковил близо до Крумовград - това е едно необятно светилище, което е много голямо, то е цял светилищен комплекс и на мен ми се струва, че е едно от най-големите в България въобще като площ. Но за мен най-голямото и най-интересното светилище е светилището на Ночево или Ночевския светилищен комплекс, което ние го нарекохме "Долината на сътворението", допълни Венцислав Стайков.

Венцислав Стайков     Снимка: Фейсбук/Венцислав Стайков

Венцислав Стайков е открил вътрешния синхрон в това да бъде близо до природата и да научава любопитни неща. Хобито му да обикаля Родопите е толкова силно, че преди няколко месеца напуска работа и се отдава на своята страст.

"Не мога да си представя, че ако не отида някъде събота и неделя, ще го преживея нормално", казва той.

Сега Венцислав Стайков се зарежда с положителна енергия сред чудните феномени на Източните Родопи. Прави го в компанията на приятели, за които той е просто човек, избрал своето хоби пред работата на бюро.

Целия репортаж на Валя Апостолова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01