Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Минчо Минчев - 60 години на сцена с цигулка в ръка

Снимка: Росен Донев

Фестивалът "Варненско лято" е в разгара си и вече приключиха двата майсторски класа по цигулка - на Димитър Буров и на проф. Минчо Минчев, който гостува в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", макар и само по телефона. Поводите за това са много:

На 19 август, освен концерт на най-изявените му курсисти, ще се проведе и вече станалият традиционен конкурс за разпределението на Фонда, наречен „Цигулките на проф. Минчо Минчев“. Въпреки че от много години уважаваният наш цигулар и педагог живее и работи в Германия, той никога не е пренебрегвал близкия контакт с младите български дарования. И така и публика, и ученици са щастливи, че през 2020 г., въпреки сериозните затруднения, заплануваните фестивални събития все пак се осъществяват.

Проф. Минчев винаги е бил олицетворение на енергичността и активността, затова за някои слушатели може и да се окаже изненада фактът, че организаторите на фестивала в морската столица отбелязват 60 години от първата публична изява на големия цигулар - бил е 9-годишен, когато за първи път е изнесъл самостоятелен концерт в Драматичния театър „Рачо Стоянов“ в Габрово, където е роден.

Точно след месец проф. Минчо Минчев ще празнува 70-годишнина. А след поредния си концерт на варненска сцена - заедно с камерния ансамбъл "Софийски солисти", воден от диригента Пламен Джуров, цигуларят ще излезе и пред столичната публика на 23 август - като солист на Софийската филхармония под диригентството на Найден Тодоров в зала "България", където е свирил за първи път преди 55 години!

Обръща ли внимание проф. Минчев на цифрите, колекционира ли спомени, пази ли архиви? Чуйте отговора на този и други въпроси в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Лекарска къща в Кюстендил стана център на Регионалната занаятчийска камара

Общината в Кюстендил след повече от 40 години чакане, направи голям жест към задругата на местните занаятчии - стари и модерни.  С решение на съветниците на гилдията беше предоставена срещу символичен наем известната Лекарска къща в центъра на града за техен дом, за център на Регионалната занаятчийска камара.  Кокетният комплекс с хубав двор и..

публикувано на 03.08.25 в 05:30

Тодор Василев вдъхва нов живот на произведенията на български автори в "Шепот от мастилница"

В свят, в който вниманието се измерва в секунди, а изкуството често отстъпва пред алгоритмите, има хора, които упорито се връщат към корените, за да ги извадят на светло с нов глас. Един от тях е Тодор Василев — професионален музикант, артист по душа и съвременен интерпретатор на българската класическа литература. В своя проект "Шепот..

публикувано на 31.07.25 в 13:55
Веселин Маринов

Веселин Маринов: Разковничето за успеха на един творец е да бъде искрен на сцената

Веселин Маринов  за пръв път ще участва в едно от големите летни събития в България – фестивала "Сцена на върховете" на Белоградчишките скали. "Обичам Белоградчишките скали. Това е място, което ме кара да се чувствам по-различно", сподели изпълнителят пред БНР. Той ще зарадва и публиката на фестивала в Балчик на 8 септември.  "Не..

публикувано на 31.07.25 в 13:25
Стефка Станчева

Непознатото лице на Дора Габе в "Мигът на Дора" - новата книга на Стефка Станчева

Българската писателка Стефка Станчева издаде най-новата си книга. Тя носи ефирното заглавие "Мигът на Дора". Слоганът на романа е "Златна Добруджа през погледа на Дора Габе", и е втората книга от трилогия, започнала с вълнуващия роман "Добруджанският феникс".  Книгата ще има специални представяния из България на 5 август в Добрич, на 12 август..

публикувано на 31.07.25 в 13:22

Поетът Ангел Дюлгеров: Дали човекът ще се чувства добре с брат AI

Сила ми дава вярата в човешката природа, че все пак е добра. Това казва един по-малко известен, но много интересен поет.  Ангел Дюлгеров пише поезия от десетилетия, но едва от тази година се престраши да издаде стихосбирка.  Авторът от Перник казва, че най-трудно се пише за Родината. Но и поставя въпроса - дали човекът ще се чувства добре с "брат..

публикувано на 31.07.25 в 12:02
Зия Азази

Зия Азази отново ще зарадва софийската публика

Световноизвестният танцов артист Зия Азази ще зарадва отново публиката в София.  Сцената на "Топлоцентрала"  ще се превърне в пространство за трансформация от 29-ти до 31-ви юли , когато Азази ще се изяви  с две от най-емблематичните си солови изпълнения. "Искам да покажа своите собствени търсения, страданието, освобождението, насладата от..

публикувано на 30.07.25 в 13:00
Международния джаз фестивала Д-р Емил Илиев

Среща с духа на джаза на Международния фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец

Четвъртото издание на Международния джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" ще се проведе от 1 до 6 август в Боровец.  "Стремим се да обхванем интересите на всяка възраст. Ще има представяне на две книги, лятна академия за деца и страшно много музика", разказа пред БНР музикалният програматор Елиана Захариева. Тя отбеляза, че  събитието..

публикувано на 30.07.25 в 11:40