На 3 септември 2020 г. се навършват 90 години от рожението на Росица Баталова - една от първите жени диригентки у нас. Тя беше ярък образ на пулта на Държавния музикален театър “Стефан Македонски“ - енергична, точна, ръководеща спектакъла със здрава ръка. Предизвикваше възхищение и като човек - много естествена и дружелюбна, с дар слово, много сладкодумна, удоволствие беше да бъдеш в нейната компания. В нейните книги личи, че има великолепен стил на изказ и писателска дарба. Отиде си от този свят преди 5 години - на 19 януари 2015 г.
Родена и израснала в Стара Загора, в семейството на Георги и Ничка Баталови, които са сред съоснователите и солисти на първия извънстоличен оперен театър – Държавна опера - Стара Загора. През 1941 г. семейството и се преселва в София и тя едновременно с гимназиалното си образование учи пиано при известните клавирни педагожки Жени Ковачева и Мара Петкова. Завършва Музикалната академия в класа по композиция, като учи при Марин Големинов и Асен Димитров, а дирижиране - при Влади Симеонов. Специализира в Италия при прочутия диригент Франко Ферара.
Две години е асистент-диригент на прочутия Симфоничен оркестър при Двореца на пионерите. Явява на конкурс за диригент в ДМТ "Стефан Македонски“ - от 100 кандидати тя е одобрена и дълги години работи в престижния оперетен театър. Дебютът й е в оперетата „Бялата акация“ от Дунаевски. В репертоара й са десетки заглавия на оперетни творби. Само „Царицата на чардаша“ е дирижирала 2000 пъти - и не само у нас, а и в Раймунд театър - Виена, а спектакли на “Веселата вдовица“ е ръководила в Москва и Варшава. Поставяла е за първи път и много български творби: „Златната птица“ от Марин Големинов, “Сирано дьо Бержерак“ от Парашкев Хаджиев и др. Росица Баталова е направила над 300 записа за БНР, БНТ и „Балкантон“.
През 1968 г. тя създава Дамския камерен оркестър „София“ - състав, който ръководи 40 години и с него пътува в много страни по света. Сред многото отличия, с които е удостоена Росица Баталова, е и „Музикант на годината 2005" - награда, която се определя от слушателите на предаването „Алегро виваче“ на БНР.
За своите родители и за родната Стара Загора Росица Баталова разказва в интервю от 1990 г., запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..