Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нерегламентираните маркировки могат да объркат и туристи, и спасители

За опасната практика предупреждават от Природен парк „Сините камъни“ в Сливен

Снимка: БГНЕС

Маркировките на туристическите пътеки са основният ни ориентир в планината или гората и на тях се надяваме да ни отведат на правилното място, а след това да ни върнат обратно. Замисляли сте се обаче кой маркира пътеките и кой се грижи маркировката да бъде точна? Обикновено това са управата на парковете или горските стопанства. Невинаги обаче става така.

От Природен парк „Сините камъни“ алармираха, че хора, познаващи планината, са решили да направят свои пътеки със свои маркировки, а това може да доведе до непридвидими ситуации за хора, които не са толкова наясно с маршрутите или пък в случай на спасяване или издирване.

В Природен парк „Сините камъни“ има официално 18 пътеки, които се поддържат и маркират редовно. Директорът на парка Ирина Петрова съобщи, че все повече ентусиасти маркират свои пътеки с нехарактерни за парка цветове

И туристите от други краища на страната като дойдат, хващат някаква пътека, мислят си, че е законна и изведнъж стигат до нищото. Или пък ръчно направени табелки“, коментира Петрова пред БНР.

От Планинската спасителна служба са против, защото при загубени туристи и незаконна маркировка, става неточна и ориентацията.

Командирът на сливенския отряд Николай Сотиров обяснява, че официалните маркировки в цялата страна са в четири цвята – жълто, червено, зелено и синьо. „Всички пътеки в България съгласно регламентите се маркират с тези цветове. Има много разклонения, но винаги вървят в тези цветове. За да е една маркировка официална, тя трябва да е маркирана примерно с бяло-жълто-бяло, или бяло-зелено-бяло, бяло-червено-бяло и т.н.“  

Опасността при нелегалните пътеки и свободните интерпретации на маркировките идва от това, че те започват да се утъпкват, уточнява Николай Сотиров. „Аз съм виждал много такива пътеки в нашата планина, които са едноцветни – или само жълто, или само синьо. Но маркировката е много неясна, което създава предпоставки хора да се изгубят.“

В случай на контузия, загубване или друг вид бедствена ситуация човек няма как да обясни на Планинската служба къде се намира, на коя пътека, на кой разклон, категоричен е Сотиров. Планинският спасител дава пример как дори на учение Планинската спасителна служба една нерегламентирана пътека може да доведе до голямо забавяне в търсене и спасяване на пострадал. 

„Отиграхме именно такава ситуация, в която лице се е изгубило в импровизирано маркирана пътека. Въпреки че беше учебна акцията и имахме що-годе някакъв район, в който е пострадалият, спасителите много трудно се ориентираха да стигнат до него, да му окажат помощ. И ни костваше доста време – 3-4-5 часа. Ако беше на маркирана пътека, щеше да ни отнеме не повече от час, час и половина.“

Туристите се ръководят от свой принцип в планината - „каквато маркировка почнем, такава следим“, но признават, че не е редно да се правят маркировки извън официално регламентираните.

Още детайли по темата - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16