Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връщане на работа след отпуск - как да избегнем стреса

Снимка: Pixabay

За мнозина връщането обратно към работен режим след отпуск е стрес.

Тялото е почивало. Умът също. Изведнъж се връщаш в лудницата. Има някакъв момент на стрес, но после се връщаш в коловоза бързо.“

Ефектът след отпуск е подобен на този след работата от вкъщи по време на ограничителните мерки, казват други. За трети „понякога отпуската е по-изморителна от работата, много изкушения има“.

За някои разходките с приятели за релакс след работа се явяват добър вариант за адаптация към новия ритъм. Друга от рецептите за по-бързото справяне със стреса след отпуск е да се посветим повече на любими занимания.

„Аз обичам да спортувам, да рисувам, да чета. Когато човек обича да прави нещо, помага да се справи със стреса и да си навлезе отново в ритъма.“

Друг изпитан житейски метод е да не си оставяме много задачи за след отпуската.

Личен архив - Златка Ставрева

Не всеки успява да превключи безболезнено от единия ритъм към другия, а това може да отключи тревожност и дори депресия, пояснява психологът Адриан Ааврамов. Той обръща внимание на феномена „българинът обича когато почива да работи и когато работи – да почива“, което по думите му е „парадоксално, но доказано във времето“. Именно затова психологът е категоричен, че когато почиваме, не бива да мислим за работа и обратното – докато работим, да не мислим за почивка.

Да не се отдават изцяло на работния процес, защото тогава се появява синдромът на професионалното прегаряне, или бърнаутът. Това е може би един от най-сериозните проблеми на нашето съвремие“, отбелязва специалистът за предаването "Чуй лятото".

Наблюденията на Аврамов сочат, че през последните години расте броят на хората с паник атаки.

Повечето българи свързват отпуската с летния сезон или коледно-новогодишните празници. Психолозите обаче съветват времето за почивка да се разпределя по-пълноценно. Има група хора, които вярват в това - когато почиваме по-често, но по-кратко, не изпитваме толкова голям дискомфорт при завръщането. „Не чакаш една почивка цяла година. Просто си правиш по-начесто повече почивки.“

„Когато обичаш това, което правиш, не е толкова трудно. Като си на почивка, си на почивка. Като се прибереш, ако не вършиш нещо, е по-зле“, мъдро обобщава един от запитаните в импровизираното допитване на „Хоризонт“.

Още акценти по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27
Мийя Лимберг и кученцето Бела

Щастливата развръзка за Белла и Били - две кученца по време на войната в Газа

За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки.  Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..

публикувано на 19.04.25 в 09:18