Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Размисли за политиката на занаятчиите на Самоводската чаршия

Самоводската чаршия във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

Единение липсва, както между хората, така и сред политиците, споделят с болка майсторите от Самоводската чаршия във Велико Търново, където преди 142 години е сложено началото на националното движение на обединение на България със създаването на първия комитет „Единство“.

На 29 август 1878 година в старопрестолно Търново се събират пламенни будни възрожденци и лидери на Национално освободителното движение и основават първия комитет „Единство“, с което се поставя началото на националното движение, за единение на България и българския народ, а финалният политически акт е Съединението на Княжество България и Източна Румелия на 6 септември 1885 година, провъзгласено два дена по-късно в Търново от княз Александър Първи. Началото е поставено от Стамат Антонов, Любен Каравелов, Стефан Стамболов, архимандрит Стефан Хаджирадков, Георги Живков, Цани Гинчев. Събират се в частен дом, където днес е старата поща във Велико Търново в началото на Самоводската чаршия. Майсторите занаятчии от чаршията днес преживяват трудни времена, искат промени, но не са единни, с болка споделя Паулина Никова, която помага на баща си в кожухарското ателие:

Трябва хората повече да мислят единно, да са по-обединени. Точно тук, на тази улица, това нещо не цари, от години не цари."

Кризата се е отразила негативно на занаятчиите. Дюкяните на чаршията оредяват. Майсторите споделят с болка, че са заплашени от фалити, затворили са се в себе си, станали са трудно разговорливи. Майсторът на дървени фигурки Петър Стойчев е пословичен оптимист, но е носталгично настроен: 

„Да се върна 30 години назад, да се подмладя и да започна пак отначало - това ми се иска. Ние си работим, обичаме си работата, фигурките. Като татко Карло си ги правим, остава да дойде хубаво време да ги реализираме". 

"Винаги съм бил оптимист, откакто се помня", допълни Стойчев: "Какво ми дава оптимизъм? Хората, веселите хора, хубаво облечените хора, хубавите коли, които карат, нищо че са втора употреба."

Самоводската чаршия във Велико Търново

Морал липсва в политиката, а ако майсторите от чаршията могат да си направят свой парламент, сред първите решения биха били тези, с които да се подпомогне туризмът, коментира майсторката на бижута от цветя Илза Христова:

„Щяхме да помислим за по-адекватна политика за този туристически сезон, който е в края си вече и който беше нулев и всъщност ние останахме без препитание, а сме тук по цял ден, не сме затворили ателиетата. Туристите ги няма, градът е много пуст".

Не мога да дам политически решения, но ми се струва, че на политиците им липсва любов към народа, допълни Христова: 

"Не искам никого да упреквам, но като цяло днес в политиката няма морал и затова неслучайно много от хората, с които напоследък дискутираме, говорят за култура в политиката, за морал в политиката - общочовешки неща, които както ги има в обществото, така трябва да ги има и в неговите представители, а те липсват". 

Медникарят Хюсеин Хасанов споделя, че ако трябва да направи джезве или тава, които да преповторят днешното състояние на обществото, няма да са много гладки:

По-груба щеше да бъде, защото един друг се плюем само, никакво обединение. Пише - „Съединението прави силата", обаче един не се е обединил, от 240 човека един с един не си съвпадат мненията им".

Единство и коректност са каузата, споделя майсторката на захарни изделия Нели Бончева. Сладост трябва и на хората, и на политиците, коментира шекерджийката:

„Да бъдем единни, честни, коректни, да имаме търпимост, да имаме доверие. Не зная какво ни пречи да го имаме, трябва да питате тези, които го нямат, би трябвало всички да бъдем такива", допълни Нели Бончева.

Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40