Това е паркът, в който се провежда Фестивалът на фолклорната носия и събира хиляди хора. Кандидат-купувачът на парка, според жеравненци, е близка фирма до организатора на събитието Христо Димитров и фондация „Българе“. Бурята се разрази в първо в социалните мрежи.
Всичко започва в началото на месец юни тази година, когато неколцина местни хора разбират, че има инвеститорски интерес.
„На 8 юни фирма „Фест-продакшън“ решава да закупи 34 дка от землището на село Жеравна – местността – „Добромерица“, като същата фирма е съучастник във фестивала на носията, което по моему е незаконно, защото фондация „Българе“ има право в договора си да прави този фестивал, а не да предоставя на някого за закупуване на терена“, каза в предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Румен Бояджиев от Жеравна.
Земята, върху която е разположен парка от 2013 година, е частна общинска собственост, а през месец юли тази година става публична общинска собственост.
„На два пъти е частна земята и сега изведнъж на 06 юли тя стана публична общинска. Общината знае колко обаждания и имейли са получили от хората и на всички беше отговорено еднакво – да сме спокойни, че земята е публично-общинска собственост – това коментираха в предаването „12+3“ по „Хоризонт Валя Гатева и Севелина Митева от селото.
Фестивалът на носията се провежда в местността „Добромерица“ сред борова гора, садена през 30-те години на миналия век от хората в селото. Те и за това казват, че гората е на селото, защото е садена от техните предци.
Жеравненци споделиха още, че община Котел е отговорила на множеството запитвания и е потвърдила, че няма да се продава парк „Добромерица“, но съмнението остава.
„Ще видим какво ще се случи като отношение към хората, ако е теренът не бъде откупен, всичко ще бъде благоприятно и за хората, и за фестивала. Защото стане ли веднъж тази земя частна, за нас не е ясно какво ще произтече от това…“.
Хората потвърдиха, че нямат нищо против Фестивалът на носията да се провежда, но земята да остане на селото.
„Засега никой не пита, никой не претендира, откакто се разшумя по въпроса, не се е чувало някой да спомене за продажба на земята“, това пък коментира за „Хоризонт“ кметът на Жеравна Васил Рещов.
Организаторът на фестивала Христо Димитров отказа коментар за БНР, но заяви, че няма намерение да закупува земята.
Още по темата в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...