17-ят сезон на археологическите проучвания на нос Калиакра приключи. За поредна година откритията там доказват, че мястото е изключително интересно, наситено с много история, част от която вече е известна за учените, а друга предстои да бъде разкрита. Усилията през август месец са били насочени към проучването на вътрешния град на крепостта Калиакра, където се предполага, че е открит некропол, в който се е погребвала аристокрацията на Калиакра.
Научният екип, който проучва Калиакра, се състои от шест човека. Благодарение на финансовата подкрепа на община Каварна тук работят и местни хора. За четвърта поредна година археологическите проучвания във вътрешния град на Калиакра бележат изключителни разкрития. По думите на ръководителя на разкопките тук доц. Бони Петрунова находките показват, че на това място се е намирал некропол, в който са се погребвали аристократите от двора на деспот Добротица.
"Тази година попаднахме на гроб на младо момиче, на около 12-13 годишно, което е погребано също с богати дарове. Новото за този сезон е един също много добре изработен златен пръстен с камък, предстои да уточним какъв точно е камъка. Златни обеци, 30 копчета, които са били разположени по дрехата. Ще правим антропологична експертиза на костите, но предварителното ни мнение е, че това е така наречената сватба погребение, тъй като девойката не са могли да я омъжат и поради ранната й смърт са я погребали като булка в този богат гроб", подчерта Бони Петрунова.
През този сезон са направени две експозиции - първата е изложена в Каменната зала на Двореца в Балчик, която представя съкровището, открито през 2018 година. То включва почти хиляда златни монети и предмети от края на 14 век, т.нар. „Татарска плячка“. Втората изложба е подредена във фоайето на община Каварна и представя резултатите от миналогодишното проучване - материалите от гроба на Георги и съседните гробове. Тази година находките също са много, допълва доц. Петрунова.
"Тази година имаме около 70 находки, също са много представителни и най-вече както аз многократно подчертавам неща, които разказват история. Изключително ценни за мен са двете монети на деспот Добротица, които открихме, по които монети се водят много любопитни спорове в нумизматиката - дали само Добротица ги е сякъл, как са позволили на един деспот да сече, защото тогава само царя на България Иван Александър е имал право да сече монети и сина му Шишман след това, Срацимир също. Така че и върху тях ще има анализ и обсъждане", каза Бони Петрунова.
Въпреки големите открития и богатството на това място доц. Петрунова споделя, че тази година е била много драматична по отношение на финансирането и дейностите тук са стартирали едва на 17 август.
Целия репортаж на Мая Щърбанова можете да чуете в звуковия файл.С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..