Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоний Гълъбов: Политически инфантилизъм е да се иска оставка, пък после да му мислим

Умори ли се протестът, или добива нова енергия

Иво Инджов: Протестът налага дневния ред и ще го прави до оставка

Снимка: БТА

Очевидно е, че в големи групи от българското общество съществува ясно изразено желание за промяна. Това обаче не е равнозначно на съвпадение между „онези, които се опитват да структурират и насочват протеста и доминиращото обществено мнение“. Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Антоний Гълъбов. Той не намира основания да се твърди, че има институционална криза.
Антоний Гълъбов, БГНЕС

В момента България няма интерес от блокаж на институциите и българският дневен ред да бъде подменен, категоричен е политологът. Премиерът носи отговорност да изпълнява това, за което е избран, допълни той.

България загуби много време през тази година, която е важна за стратегическо планиране за следващия многогодишен финансов период в Европейския съюз, отбеляза Гълъбов.

„България загуби време и в оставащите 4 месеца ще трябва да подготви сериозно своите проекти, чрез което да успее да привлече финансиране. От това зависи в следващите 10 години къде ще успеем да застанем. Залогът е много по-висок от онова, което се чува и вижда на площада.“

„Не виждам ясно артикулирани искания извън оставките. Това е политически инфантилизъм: сега, веднага оставка, пък после ще мислим за другите неща. Това не е сериозно, защото „после“ ще дойде утре“, коментира доц. Гълъбов, според когото е важно „как ще мислим за всички българи, а не за отделни корпоративни и партийни интереси“.

Европейската комисия не стои над българското правителство и българския парламент, допълни още политологът, запитан как случващото се у нас отеква в европейските институции и каква реакция можем да очакваме.

Иво Инджов

Не бих казал, че има умора от протестите. Те продължават повече от два месеца и няма никакви изгледи да спрат, заяви в предаването "12+3" доц. Иво Инджов, експерт по политически комуникации

Хората в момента са по-малко, но сигналите, които протестът отправи към българското общество, към европейските и световните медии и към международните организации повече не могат да бъдат заглушени, смята Инджов.

Протестът налага дневния ред и ще го прави до постигане на исканите оставки, категоричен е Инджов. Според него министър-председателят се е опитал „да финтира протеста с един измислен проект на Конституция“.

Той определи като обида към протестиращите и към мнозинството от гражданите тезата на Бойко Борисов, че мафията диктува събитията от площада.

Доц. Инджов не е съгласен с мнението, че протестът е „остарял“, а младите хора са се оттеглили от него. Основното ядро на протеста от по-млади хора остава и това може да се види в снимки и клипове в социалните мрежи. Към тях се присъединяват и по-възрастни, по-бедни и недоволни от статуквото хора, смята той.

"Ако продължава да се управлява на инат и в условията на политическа агония, не е далече моментът, когато протестът ще получи един много мощен социален компонент на фона на очакваните фалити, на фона на проблемите в икономиката и арогантното отношение към бизнеса, който не е съгласен с управлението на ГЕРБ", изтъкна Иво Инджов пред "Хоризонт".

Ескалацията на протестите няма да се изрази в по-радикални действия, а като продължителност, допълни преподавателят. „И в един момент искрата може да припламне така, че да има много мощни социални искания в протестите, както стана 2013-а година.“

В късната есен е възможно да се слеят гражданският, моралният, антикорупционният елемент на протеста със социалния и така да имаме протест 2 в 1, обобщи Инджов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00