Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хора с увреждания постигат своите малки върхове

Проектната заетост е основен проблем, искат от държавата трайна политика

| обновено на 15.09.20 в 15:26
Дневен център за хора с увреждания в Хасково
Снимка: БТА

Липсата на работа е един от сериозните проблеми пред хората с увреждания, които имат изградени умения за това. Проблемът е, че трудовата им реализация най-вече е по проекти, които имат определен срок и след това хората с увреждания отново остават без препитание и доходи.

Над 120 души с увреждания са получили различна подкрепа през последните 10 години в Дневния център, създаден от фондация „Милениум“ във Велико Търново и подкрепен от общината. С малки крачки всеки ден хората с физически и ментални увреждания извървяват в тези центрове с помощта на психолози, социални работници и трудотерапевти своите малки върхове и се събраха, за да ги отпразнуват. По този път върви и 49-годишната Стела, която посещава Дневния център от 5 години, получава ниска пенсия.

„На първо място общуване с хора и умения - шием гоблени и такива неща. Бих поискала от държавата програми за работа. Не сме по-различни, ние по принцип сме здрави и можем да работим“. 

Работодателите трудно наемат хората с увреждания, които имат умения за различни дейности, а кооперациите на хората с увреждания в условията на икономическа криза  са още по-затруднени. 

Социалните услуги са на ниво, но най-важно е да се създаде трудова заетост на хората с увреждания, защото това е тяхна потребност, но и конституционно право, което често се нарушава, коментира Росица Димитрова, директор на социалната дирекция в община Велико Търново. По програмите за обучение и заетост за хората с увреждания общината е успяла да устрои на работа 27 души, поясни Димитрова.

Голяма част от тези хора са портиери в детски градини, в училища, в детски ясли, което смятам, че е много добре, защото тази модерна думичка, която казваме - социално включване и превенция на социалната изолация, за мен най-пълноценно се осъществява, когато хората с увреждания са на трудовия пазар".

Проблемът е, че повечето работни места са по проекти, които имат определен срок. „Какво става с тези хора след това - нищо“, споделя с болка Албена Добрева, която работи в социалната сфера и е майка на 22-годишна дъщеря с увреждане, позволяващо A трудова заетост.

„Трябва да имат начин и място да работят, да бъдат полезни на себе си, макар че едва ли очакваме да произведат нещо много и да бъдат безкрайно реализирани. Моята дъщеря в момента ходи по проект на работа - 4 часа. Проектът свършва след два месеца и аз не зная как да ѝ обясня защо вече няма да ходи да чисти никъде, защото просто проектът свърши".

"Не би следвало това в България да става на проектен принцип. Би следвало да бъде постоянен ангажимент не само на Министерството на труда и социалната политика, трябва да бъде ангажимент на всеки, защото никой няма в джоба си индулгенция, че утре на него няма да му се случи“, коментира още Албена Добрева.

Не по-малки са и проблемите на семействата с деца с увреждания. „Имаме финансова подкрепа от държавата, но е необяснимо защо консумативите и помощните средства за децата и хората с увреждания са толкова скъпи“, споделя Георги Георгиев, баща на 11-годишен син, болен от детска церебрална парализа. За вертикализатор семейството е платило 2 500 лева. Количката, с която го разхождат, струва 1300 лева. „Такава мога да купя и от магазин за детски стоки, но за 500 лева“, пояснява бащата.

„Трябва примерно, ако искаш нещо, пишеш, че получаваш три-четири консуматива, да вземеш парите, реално да платиш едно нещо, но да са ти финансирали няколко консуматива и някакви врътки правят, за да ти дадат цялата сума. Това е една административна тежест, която дори самите хора, които работят във фонд “Социална закрила“ към социалното министерство се налага да правят разни комбинации, с които те самите да ни помогнат на нас“.

По Националната програма за заетост до 10 хиляди лева субсидия може да получи работодател, за да осигури достъп до работно място на хора с увреждания. Същата сума е предвидена и за приспособяване на работната среда към специфичните нужди на работници с трайни увреждания. За квалификация и преквалификация са предвидени до 1000 лева. 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30