Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарители от цялата страна правят мемориал на Колю Фичето

Тази година се навършват 220 години от рождението на Никола Иванов Фичев, по-известен като Колю Фичето – строителят, който украсява Търново, Ловеч, Бяла, Дряново, Трявна, Севлиево и Свищов със своите архитектурни шедьоври – църкви, мостове, обществени и жилищни сгради. 

Дарители от цялата страна правят мемориал и облагородяват пространството около гроба на майстор Колю Фичето във великотърновския парк “Дружба”, където е неговият гроб. 

Роденият през 1800-а година в Дряново Никола Фичев идва в Търново през 1830 година, където остава да живее и работи до кончината си през 1881 година. Малцина знаят, че той е погребан в старопрестолния град, а мястото до централната алея в днешния парк „Дружба“ остава в страни от вниманието на хората и необлагородено

Великотърновското сдружение „За старите зидари“ започна национална кампания за изграждане на мемориален комплекс около гроба на майстор Колю Фичето. Дарители от цялата страна събраха над 120 хиляди лева – в пари, строителни материали и труд, и започна изграждане на монумент и чешма, почистване, реставрация и консервация на надгробните елементи, поставяне на настилки и пейки, засаждане на зелени пояси и направа на осветление, разказа за инициативата Красимир Георгиев, председател на сдружението. 

„Повече от 100 години от погребението на Колю Фичето неговият гроб се оказа много ниско в сравнение с общата площ на парка. Тръгвайки от всички значими неща да него, решихме, че освен грижата за гробното място и за паметника на Колю Фичето, бихме могли да подпомогнем Община Велико Търново като облагородим пространството с няколко символни знака, които да се сложат покрай него, и да социализираме средата по такъв начин, че той да е леснодостъпен, да може до него да се отиде не само да се положат цветя, тези, които биха искали, да приседнат, за да се замислят за всичко онова, което той е направил или да погледнат онези архитектурни елементи, които в парковата среда ще разположим“. 

Снимка: БНР

Облагородява се пространство от 100 квадратни метра около гроба на строителя и бащата на българската архитектура. Проектът за комплекса е на великотърновския архитект Драгомир Йосифов. Предвижда се в него да бъдат представени всички емблематични елементи от градежите на Колю Фичето – сводовете на мостовете, арките от църквите и прословутите Фичевски кобилици от фасадите на обществени и частни сгради, построени от първомайстора. Монументът се изработва от скулптора от старопрестолния град Денислав Сираков. 

„Представлява масивен блок от врачански варовик, който се изрязва в специални форми, които се преплитат и правят прословутата за Уста Колю Фичето двойна кобилица, а също така и други елементи като отвори, които са по много църкви и най-вече моста в Бяла. Монументът ще е висок 333 сантиметра и ще е изработен от врачански варовик, а колоните са част от врачански варовик и гранит. Това са четири колони и върху тях има преплетени кобилици, които ще пазят сянка върху чешмата“.  

Ако го нямаше Колю Фичето, нямаше да ги има и съвременните майстори-строители, казва инж. Любомир Шербетов, чиято строителна фирма е изпълнител на обекта. 

„Да строиш в пространството на гроба за Колю Фичето е голяма чест. Проектът, който е направен и голяма част от строителните дейности, които се изпълняват, са дарение. Камъкът за монумента също е дарение от председателя на Камарата на строителите инж. Илиян Терзиев. В момента камъкът е в работилница, дооформя се“. 

Плановете са до 26 октомври, Димитровден – празник на строителя, монументът и комплексът около гроба на майстор Колю Фичето да са готови. Сдружението „За старите зидари“ ще дари мемориалния комплекс на Община Велико Търново, която заедно с Професионалната гимназия по строителство в града да го поддържа. 

Историческият музей във Велико Търново почита 220-ата годишнина от рождението на Колю Фичето с фотоконкурс за любителски снимки, показващи архитектурното наследство на майстора в региона. Снимките ще се събират до 18 септември. След подбор ще бъдат отличени най-добрите, които ще бъдат показани в изложба на 15 октомври пред Факултета по изобразителни изкуства в града. 

За инициативата слушайте и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16