Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петрас Аущревичюс: ЕС трябва да наложи допълнителни санкции на Русия

Снимка: Ангелина Пискова

"ЕС трябва да наложи допълнителни санкции на Русия след отравянето на опозиционния лидер Алексей Навални" , това каза в предаването "Нещо повече" по "Хоризонт"  евродепутатът от "Обнови Европа" Петрас Аущревичюс.

Аущревичюс е член на външната комисия и на делегацията на парламентарната комисия ЕС-Украйна.

Петрас Аущревичюс, който има забрана за влизане в Русия и Беларус смята още , че има разработен план на Русия за присъединяване на Беларус към федерацията:

От 1999-та година, когато бе обявен съюзът Русия-Беларус, не се случи кой знае какво. Беларус е част от митническия, военния, до голяма степен политическия съюз, но не и от правния. Тоест, все още е суверенна страна. Сега, когато режимът на Лукашенко започва да пада и икономическото положение става нетърпимо, Путин започва да го притиска да си изпълни обещанието и да подпише окончателното споразумение, а това е въпрос на няколко години", посочи още Аущревичюс.

„Според мен, е голям риск за Европа да изчезне една суверенна страна за сметка на уголемена Русия. Но план има. Не вярвам, че нещата се случват от само себе си. Има план, за който не знаем, но за него отговарят определени хора. Сещам се за думите на известен офицер от КГБ, казани в последните дни на СССР - "Не вярвайте, че нещата се случват. Те са премислени и се ръководят". Путин не е глупав, а много умен сам по себе си политик“, посочи още евродепутатът.

ЕПА/БГНЕС

Според Аущревичюс, при отравянето на Навални се повтаря случаят със Скрипал, което, по думите му, преминава всякакви граници: 

„Ние виждаме в това ясна илюстрация, че руският управляващ елит не познава никакви граници - той пренебрегва общественото мнение в страната, а и в международен мащаб и е готов на всичко, за да постигне целите си. Така че границите са наистина преминати и вярвам, че ЕС няма да се ограничи в изразяване на съжаление и безпокойство, а ще наложи определени санкции. Съжалявам да го кажа, но диктаторите разбират единствено езика на силата." 

 Аущревичюс смята, че режимът на Путин не е изчерпан и подготвя нещо, по думите му, "още по-лошо":

„Развоят на събитията в Беларус предизвика  много сериозни главоболия в Кремъл и беше приет като сериозно предизвикателство. Не знам по каква причина, защото те трябваше да се предвидят. Вероятно бяха изненадани от решимостта на хората - никога преди това нямаше протести, които да са продължили 5 седмици и то при такава мобилизация в цялата страна. Затова господарите в Кремъл приеха случващото се като много силен сигнал и като са имали предвид събитията в Хабаровск, вероятно са видели сериозно предизвикателство за т.нар. "стабилност" на режима на Путин".

Петрас Аущревичюс допълва:

"Може би някои от тях са приели Навални като движеща сила за това, което би могло да се случи в Русия. Имаше мнения, че са възможни предсрочни избори за Думата в началото на декември. И ако това се окаже истина, Навални се превръща в огромен проблем за Путин, защото докато той говори открито, това носи много несигурност и предизвикателстваНа регионалните избори се видя, че опозицията набира сили, а подкрепата за Путин е доста по-малка, отколкото за "Единна Русия". Така че той започва да губи и вече не е тази популярна и обединяваща фигура. Затова, според мен, има връзка между двете събития".  

Евродепутатът от "Обнови Европа" е категоричен, че не би трябвало да има и капка съмнение, че в случая с Навални става дума за отравяне.

Още по темата - в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01