Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Василев: Нищо не научихме от кризата през 2009 г.

Малко пари бяха дадени на пострадалите от кризата и много пари отидоха при хора, които нямат нищо общо с кризата

Николай Василев (на преден план)
Снимка: БГНЕС

„Нищо не научихме като хора, като нация и като бизнеси от кризата през 2009 година. Хората имаха златно десетилетие. Последните години ръстът на доходите е много стръмен. И ако през тези най-добри години нито един от нас не се е сетил, че трябва да спести и за повече от 1 седмица напред… Държави, бизнеси и граждани се разделят на две големи групи – едните винаги спестяват, а другите никога не спестяват и това няма нищо общо с това колко богати са теВъпросът е манталитетен, а не цифров. На някои хора и десет пъти да им се увеличат заплатите в следващите 10 години, те пак ще излязат на червено и няма да издържат и един месец криза. Това е урок, който ние не научихме като общество и който и сега не го научи, и при следващата криза след 10 години пак няма да е готов. Трябва да се научим да спестяваме.“ Това мнение изрази в предаването "Нещо повече" бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев.

В коментара си по новината, че страната ни поема нов външен дълг за два и половина милиарда евро Василев посочи, че като финансова операция е "добра стъпка, добро решение".

"България за първи път емитира 30-годишни книжа, както и 10-годишни. Лихвените проценти са ниски, доста прилични. Емисията е голям успех.“

Николай Василев отбеляза, че ако България разумно е изтеглила дълг, не бива да го харчи „за ненужни неща, за глупости“ и „с лека ръка“.

В края на всяка бюджетна година и в края на всеки мандат обаче всяко правителство има естествената склонност да харчи повече. Въпросът е за какво й трябват повече пари на държавата в момента, при положение, че има добър фискален резерв и бюджетен излишък до края на август, подчерта Николай Василев пред БНР.

„Няма никаква обективна причина за нещо конкретно да бъдат похарчени. Те ще бъдат похарчени за каквото политиците решат да си ги изхарчат в края на мандата. /…/Кой каквото поиска от това правителство, обикновено досега го е получавал. Това е много лошо, защото животът показва колко лесно, за нула време се харчат трудно спестени пари с милиарди.“

Много малко пари бяха дадени на хората, които са пострадали от кризата и много пари бяха дадени на хора, които нямат нищо общо с кризата, коментира още Николай Василев.

„Ние сме по-малко зле от другите. В България има криза, но тя се свежда до по-малка от другите рецесия, малък ръст на безработицата, не драматичен, и дори сме една от малкото държави с продължаващ ръст на доходите за тази година. Заплатите растат и пенсиите растат тази година.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рая Раева

Рая Раева: Проблемът с домашното насилие продължава да се задълбочава

Тревожни данни за насилието над жени. Български фонд за жените започва кампания "Грижа на всяка цена" и организира голяма конференция по темата. "Неслучайно решихме да кръстим нашата кампания "Грижа на всяка цена". Тоба подчерта пред БНР директор "Комуникации и кампании" в организацията Рая Раева : " Проблемът с домашното насилие и..

публикувано на 21.11.25 в 13:45
Грозделина Георгиева

Грозделина Георгиева за откриването на Музея на ютията в Пловдив

Днес се открива първият на Балканите Музей на ютията . Колекцията от ютии е дарена на музея от покойния художник  Димитър Добрев . "Въпреки че причината за това събитие вече не е между нас, аз знам, че през цялото време той бдеше и помагаше, направляваше ни, за да се изпълни и една негова мечта, защото, освен че човекът е събирал наистина  над..

публикувано на 21.11.25 в 13:17
Инж. Любомир Качамаков

Инж. Любомир Качамаков: Има недостиг на строители

Отново най-търсени от работодателите са строителите . Камарата на строителите започва кампания за завръщане на работещите в бранша от чужбина отново у нас. "Има недостиг на строители" . Това отбеляза пред БНР  инж. Любомир Качамаков , заместник-председател на Камарата на строителите в България (КСБ): "След няколко изключително тежки години,..

публикувано на 21.11.25 в 12:19

Кап. Йовко Йоцев: Пилотската професия е изключително привлекателна

"Определено считам, че пилотската професия е една изключително привлекателна професия" . Това коментира пред БНР главният секретар на Асоциацията на българските авиокомпании, инструктор и изпитващ на Airbus 320 капитан Йовко Йоцев : "В крайна сметка това доколко тя е привлекателна за даден субект, зависи от неговата мотивация, така че определено..

публикувано на 21.11.25 в 11:27
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Вървим със сигурност към някакво вдигане на здравната вноска

"Самият бюджет има огромни проблеми" . Това каза пред БНР Стоян Панчев , икономист, политически анализатор и изпълнителен директор на Експертния клуб за икономика и политика: "Според мен основният проблем е този, който в някаква степен не е разписан в документите, които представляват проектобюджета, а именно - дефицитът. Характеристиките на..

публикувано на 21.11.25 в 09:06
Мариана Кукушева

Мариана Кукушева: Ръстът на цените на храните ще продължи

Браншови организации се обединяват срещу новите държавни такси , които Българска агенция за контрол и безопасност на храните (БАБХ) възнамерява да им наложи. "За съжаление днес, на 21 ноември, темата, която разискваме, трябва да има и отзвук, независимо, че денят е празничен - Ден на християнското семейство, обаче трябва да кажем истината...

публикувано на 21.11.25 в 08:06

Държавата готви драстично по-високи такси за производители и търговци на храни

Държавата удря бизнеса с драстично по-високи такси за производители, преработватели и търговци на храни . Защо Агенцията по храните реши да повиши в пъти цените на административните си дейности към бизнеса и колко ще струва това на потребителите? "При нас тези такси не са еднократни. Таксите са ежедневни в кланиците и в транжорните се..

публикувано на 20.11.25 в 14:51