Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пик на деца с късогледство след онлайн обучението

Най-опасни за очите са мобилните телефони

Доц.Александър Оскар
Снимка: Личен архив

Само за няколко месеца от март досега се е увеличило късогледството при деца, които са ползвали дигитални устройства, съобщи в предаването „Хоризонт до обед“ доц. д-р Александър Оскар, началник на Клиниката по очни болести в „Александровска болница“.

„Не може да пренебрегнем факта, че дистанционното обучение изисква допълнително напрежение поради факта, че децата трябва да седят няколко часа на компютър, в голяма част от случаите на дигитални устройства. А именно мобилните дигитални устройства са изключително опасни. Изключително натоварващи както за зрителната система, така и като цяло за детския организъм“, посочи доц.Оскар пред БНР.

„Истината е, че човешкото око, човешкият мозък трябва да се адаптира към реалността. За нас някак е странно и ние залитаме от едната на другата крайност, докато намерим разумния баланс между това изобщо да не използваме дигиталните устройства или изцяло пък да използваме дигиталните устройства.“

За тези месеци, когато имаше дистанционно завършване на учениците, се наблюдава пик по отношение на късогледството, подчерта Александър Оскар.

„Имаме сериозни наблюдения върху причините за прогресия на късогледството, един от най-сериозните рискови фактори е прекалената употреба на мобилни дигитални устройства. Като само в рамките март - май месец тази година, в рамките на два до три месеца, имаме десетки случаи на деца, които значително увеличиха късогледството си. Което дори достигна до два диоптъра и половина увеличение само в рамките на три месеца. Ако е бил, примерно, минус два диоптъра късогледство, изведнъж става минус четири и половина", уточни специалистът. 

Съветът към родителите е, когато се налага да се използват дигитални устройства, да се използват разумно. Компютърът, десктопът винаги е за предпочитане пред мобилно устройство, а не таблет и още повече телефон.

„Телефоните изобщо не са удачни за такива неща. Телефоните са най-опасни в случая, защото децата доближават екрана непосредствено пред очите сиИзключително много натоварват и зрителната система, и нервната система. Като цяло мобилните телефони въобще не само не са препоръчителни, те въобще не трябва да се използват за такива цели", коментира офталмологът. 

За нуждите на преподаване, на учене - настолен компютър несравнимо по-добре се отразява на детето, отколкото в мобилното дигитално устройство, допълни специалистът. 

Д-р Александър Оскар

Когато детето 180 минути или шест часа прекара под една или друга форма пред компютъра, задължително детето трябва да излезе навън, защото е важно да има достатъчно време за експозиция на слънчевите лъчи, за да се образува витамин D, поясни още  офталмологът.

"Дефицитът на витамин D също има пряко отношение към прогресията, увеличаването на късогледство при деца. За последната година сме изследвали витамин D при деца с късогледство. Трябва да ви кажа, че при 99% от децата има сериозен дефицит на витамин D. Една от причините, разбира се, е недостатъчното време, прекарано навън. Това налага да се взима като хранителна добавка. Препоръчваме на родителите децата да приемат витамин D".

Още от съветите на лекаря - на всеки 20 минути, 20 секунди поне да се гледа на 20 метра далечина, за да може очите да почиват.

„Тава са много важни общи мерки, които съвкупно оказват влияние върху здравето, очното здраве и въобще здравето, нервно-психичното здраве. Защото прекомерната употреба на дигитални устройства изключително много натоварва психиката на децата, нервната система. Те се превъзбуждат. Така че това също не трябва да се подценява", предупруждава доц. Оскар.

Още по темата в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Людмил Илиев: Партийната система в този вид няма да оцелее дълго

" 8 или 9 формации в този парламент – аз виждам едно разбушувано море, което не мога да си представя, че ще има нещо, което да го успокои ". Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев. "Чух някои версии, че предстои голяма подялба на постовете в съдебната власт, в държавните регулатори. Не мога да си представя, че това може да се..

публикувано на 27.10.24 в 23:56

Щефан Майстер: Москва използва всичко, което може да разклати Германия

"Който проявява разбиране към Путин, проявява разбиране и към Хитлер." Думите са на руския писател в изгнание Дмитрий Глуховски в наскорошно интервю за германска телевизия. "Putin-Versteher", т.е. "разбиращи Путин", вече е трайно навлязло понятие в Германия. Отнася се до онези политици, които по примера на бившия канцлер социалдемократ Герхард..

публикувано на 26.10.24 в 12:53

Двама западни експерти за хоризонтите пред БРИКС

Без значителни резултати приключи срещата на БРИКС в Казан, където Русия като ротационен председател на блока, основан от нея заедно с Бразилия, Индия и Китай, се надяваше да демонстрира единство, алтернатива и най-вече превъзходство над западния модел. Блокът се стреми да привлече все повече държави, като в началото на годината се разшири с..

публикувано на 26.10.24 в 10:43

Най-често допусканите грешки при попълването на изборните протоколи - изчислителни

Изчислителни са най-често допусканите грешки при попълването на изборните протоколи. Това посочи като проблем председателят на Районната избирателна комисия в Бургас Фани Семерджиева.  Според нея секционните комисии грешат при попълването на точка 4б в протокола, която е за недействителните бюлетини и от там не им излизат контролите...

публикувано на 26.10.24 в 08:25

50+ - новият сребърен капитал на Европа

"Платформата "Млади таланти 50+" е за тези, които вярваме, че за възможностите за ново начало или за успешно професионално развитие, са важни опитът и желанието за работа . 50+ не е краят на активната кариера и живот, а начало на следващ етап в него , който подкрепяме с обучения, предложения, условия съобразени с опита, нуждите и хоризонта на..

публикувано на 25.10.24 в 11:51

Чатбот ще помага на младите за първата им работа

Темата за функционалната грамотност е много важна. Тя не е достатъчно застъпена в дневния ред на обществото, а тя е разковничето за развитието на всички.  Това заяви пред БНР Дария-Лора Дачева, председател на Сдружение "Синтезис", което утре ще представи новия си проект "Роден да бъдеш", чиято цел е да се улеснят младите хора при търсенето и..

публикувано на 25.10.24 в 11:09
Проф. Христо Пимпирев

Започва тренировъчният лагер-среща на участниците в 33-ата национална антарктическа експедиция

От днес до 27 октомври в Ахелой ще се проведе тренировъчен лагер-среща на участниците в 33-ата национална антарктическа експедиция с ръководител проф. Христо Пимпирев . Ще бъдат представени 8 нови научни и няколко артистични проекта. Тази година в експедицията, която трябва да тръгне през декември, ще вземат участие и учени от Гърция, Черна гора,..

публикувано на 25.10.24 в 09:51