Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пик на деца с късогледство след онлайн обучението

Най-опасни за очите са мобилните телефони

Доц.Александър Оскар
Снимка: Личен архив

Само за няколко месеца от март досега се е увеличило късогледството при деца, които са ползвали дигитални устройства, съобщи в предаването „Хоризонт до обед“ доц. д-р Александър Оскар, началник на Клиниката по очни болести в „Александровска болница“.

„Не може да пренебрегнем факта, че дистанционното обучение изисква допълнително напрежение поради факта, че децата трябва да седят няколко часа на компютър, в голяма част от случаите на дигитални устройства. А именно мобилните дигитални устройства са изключително опасни. Изключително натоварващи както за зрителната система, така и като цяло за детския организъм“, посочи доц.Оскар пред БНР.

„Истината е, че човешкото око, човешкият мозък трябва да се адаптира към реалността. За нас някак е странно и ние залитаме от едната на другата крайност, докато намерим разумния баланс между това изобщо да не използваме дигиталните устройства или изцяло пък да използваме дигиталните устройства.“

За тези месеци, когато имаше дистанционно завършване на учениците, се наблюдава пик по отношение на късогледството, подчерта Александър Оскар.

„Имаме сериозни наблюдения върху причините за прогресия на късогледството, един от най-сериозните рискови фактори е прекалената употреба на мобилни дигитални устройства. Като само в рамките март - май месец тази година, в рамките на два до три месеца, имаме десетки случаи на деца, които значително увеличиха късогледството си. Което дори достигна до два диоптъра и половина увеличение само в рамките на три месеца. Ако е бил, примерно, минус два диоптъра късогледство, изведнъж става минус четири и половина", уточни специалистът. 

Съветът към родителите е, когато се налага да се използват дигитални устройства, да се използват разумно. Компютърът, десктопът винаги е за предпочитане пред мобилно устройство, а не таблет и още повече телефон.

„Телефоните изобщо не са удачни за такива неща. Телефоните са най-опасни в случая, защото децата доближават екрана непосредствено пред очите сиИзключително много натоварват и зрителната система, и нервната система. Като цяло мобилните телефони въобще не само не са препоръчителни, те въобще не трябва да се използват за такива цели", коментира офталмологът. 

За нуждите на преподаване, на учене - настолен компютър несравнимо по-добре се отразява на детето, отколкото в мобилното дигитално устройство, допълни специалистът. 

Д-р Александър Оскар

Когато детето 180 минути или шест часа прекара под една или друга форма пред компютъра, задължително детето трябва да излезе навън, защото е важно да има достатъчно време за експозиция на слънчевите лъчи, за да се образува витамин D, поясни още  офталмологът.

"Дефицитът на витамин D също има пряко отношение към прогресията, увеличаването на късогледство при деца. За последната година сме изследвали витамин D при деца с късогледство. Трябва да ви кажа, че при 99% от децата има сериозен дефицит на витамин D. Една от причините, разбира се, е недостатъчното време, прекарано навън. Това налага да се взима като хранителна добавка. Препоръчваме на родителите децата да приемат витамин D".

Още от съветите на лекаря - на всеки 20 минути, 20 секунди поне да се гледа на 20 метра далечина, за да може очите да почиват.

„Тава са много важни общи мерки, които съвкупно оказват влияние върху здравето, очното здраве и въобще здравето, нервно-психичното здраве. Защото прекомерната употреба на дигитални устройства изключително много натоварва психиката на децата, нервната система. Те се превъзбуждат. Така че това също не трябва да се подценява", предупруждава доц. Оскар.

Още по темата в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20