Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Чобанов: Най-лошата хипотеза е, че ББР пере пари със санкциите на държавата

Атанас Чобанов, главен редактор на сайта "Биволъ"

"От две офшорни фирми, собственост на лица, за които дори в Гугъл има много смущаващи факти, но преводът е минал без проблем към две български банки - "Пиреос" и Българска банка за развитие. Той е докладван от банка в Ню Йорк, тъй като е в долари, затова знаем за него, но българските банки не са направили необходимото, за да разберат кои са клиентите". Това разказа пред БНР журналистът Атанас Чобанов - главен редактор на сайта "Биволъ", във връзка с новото международно журналистическо разследване, което демонстрира как пет големи международни банки изпират парите на олигарси, наркотрафиканти и лица, които са обект на международни санкции. Секретните документи включват информация за съмнителни трансакции, свързани и с издирваната българка Ружа Игнатова и пирамидата OneCoin. Той подчерта, че над 90 са случаите в това разследване, които са свързани с България.

Според него най-лошата хипотеза в разказания от него случай е, че Българска банка за развитие (ББР) пере пари със санкциите на държавата, защото тя е държавна банка. Чобанов беше категоричен, че "Биволъ" разполага с докладите за това:

"Публикували сме тази част от доклада, в която трансакцията за 31 милиона долара е маркирана като рискова и са посочени фирмите, а след това намерихме и кои са собствениците на фирмите". 

Журналистът обясни, че фирмата, която има сметка в ББР, е офшорна от Сейшелите и е собственост на един оръжеен търговец, който е свързван с Боян Петракиев - Барона, бил е негов съдружник преди време:

"Негова фирма внесе едни гранати преди време, които се взривиха и убиха един американски инструктор на полигона в Анево (ВМЗ "Сопот" - бел.ред.). Това лице е трудно откриваемо, не желае да коментира, но на какво основание има то сметка в ББР? Лицето, което е пратило парите - 31 млн. долара - е имало фирма, а закупени от нея оръжия са намерени в "Ислямска държава", посочи Чобанов.

Въпроси са зададени към ББР, но не последва отговор, категоричен беше журналистът:

"Зададохме въпроса дали е сигнализирано и дали са проведени стандартните процедури, познават ли клиента. Можеха да ни кажат, че са ги провели и клиентите са Ок, но вместо това срещаме мълчание и от ББР, и от Министерството на финансите. Това мълчание е гузно". Той добави, че ДАНС и Финансовото разузнаване също мълчат.

Според Чобанов не може една офшорна фирма на оръжеен търговец да има такава "едра сметка" в ББР, защото това противоречи и на призванието и на законодателството за тази банка.  

По думите му държавата на най-високо ниво дължи обяснение.  

Цялото интервю на Снежана Иванова с Атанас Чобанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата започна разследване на пожара край Арбанаси

Районната прокуратура във Велико Търново започна разследване на пожара, който унищожи близо 850 декара гори и сухи треви край Арбанаси и местността „Гарга Баир“ до Велико Търново. Ако за разпалването на огъня има човешка намеса, законът предвижда лишаване от свобода от една до осем години. Локализиран е пожарът край Арбанаси..

публикувано на 09.07.25 в 12:20
Антикорупционната комисия извършва акция в Министерството на енергетиката

КПК извършва проверка в "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и Министерството на енергетиката

Екипи на Антикорупционната комисия - извършват проверка в "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и в Министерството на енергетиката. Пред БНР бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов потвърди, че проверяващи от Антикорупционната комисия са в апартамента, в който живее, с обяснение, че търсят данни за договора с турската компания "Боташ"...

публикувано на 09.07.25 в 12:06

Преди доклада за РСМ и червената лампа "македонска идентичност и език"

" Каквото сме изтървали, сме го изтървали през последните 20 години , а не вчера или онзи ден." Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев от Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) преди днешното гласуване в ЕП на докладаза напредъка на Северна Македония по пътя ѝ към членство в ЕС. Ивайло Вълчев за доклада за РСМ: Ще направим..

публикувано на 09.07.25 в 11:57
Туристи на разходка в Атина.

Гърция: Горещата вълна продължава, захлаждане от петък

В Гърция горещата вълна продължава и днес с температурите над 40 градуса. Заради опасното време властите предупреждават за опасно за здравето на хората време и висок риск от горски пожари. Властите затвориха временно за посещение Акропола и други археологически паметници в страната. Това е превантивна мярка за защита на туристите,..

публикувано на 09.07.25 в 11:56

Финансовото министерство пусна онлайн калкулатор за превалутиране

Министерството на финансите пусна онлайн калкулатор за превалутиране. Той е достъпен на специалната интернет страница, посветена на въвеждането на еврото - evroto.bg . Превалутирането е по официалния курс - 1.95583 лева за 1 евро. Калкулаторът е на видимо място на заглавната страница и е максимално опростен за употреба, подчертават от..

публикувано на 09.07.25 в 11:34
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов: В ПП-ДБ има корупция, но при ГЕРБ и ДПС е по-голяма и по-отдавна

Акции като тази във Варна (арест на кмета на Варна Благомир Коцев - б.р.) трябва да има и срещу кметове на ГЕРБ и ДПС, настоя лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов: "Иначе оставаме с впечатлението за поръчкови акции. Защото това, че в ПП-ДБ има корупция, не е новина. Но също така не е новина, че има корупция и то много по-голяма и много..

публикувано на 09.07.25 в 11:30

Партиите в НС с декларации за зелената светлина от Съвета на ЕС и ЕП за еврозоната

Политическите сили в парламента излязоха с декларации по повод решенията на Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент за приемане на страната ни в еврозоната от 1 януари.  За ГЕРБ-СДС това е исторически момент, който завършва европейската интеграция на страната и слага началото на нов етап от нейното развитие, заяви Тома Биков...

публикувано на 09.07.25 в 11:26