Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как карантината поражда рефлексии между два свята

Снимка: БГНЕС

„Имам отколешна мечта да разкажа, особено на младите хора и децата, за живота си в два свята – в България и в Америка, детството ми при комунизма и сегашния ми живот в демократичния свят. Много от тези истории бяха узрели в сърцето ми, бяха готови да се разкажат. Карантината ми даде свободни минути през вечерите и уикендите на тазгодишната пролет.“ Това сподели пред БНР сънародничката ни Нора Димитрова – Клинтън, чиято книга „Карантинни размисли от два свята“ бе публикувана на английски език.

Това е малка книжка, но се опитах с малко думи да кажа много неща, допълни Нора Клинтън. Авторката се обръща към най-младите, за които ситуацията с коронавируса е била първото голямо житейско изпитание, за да им каже, „с хумор и с обич, че нашият свят не е от вчера, човечеството е преживяло всякакви болести, много по-страшни отсега“.

Когато човек има перспектива и база за сравнение, когато познава историята, има и философски поглед, по-леко понася нещата и гледа да извлече поука, смята Нора Димитрова – Клинтън, която откроява парадоксална тенденция:

„От една страна с разпадането на комунизма в Източна Европа тази система показа, че не е състоятелна – както икономически, така и политически. Но в западните страни настъпи нещо странно – марксистката идеология успя да се превъплъти като вълк в овча кожа и да си сложи някакви безобидни етикети като „политическа коректност“, „мултикултурализъм“ и успя да се внедри в университети, в медии, в Холивуд, дори в корпорации. Това, което виждаме с тази културна „революция“ – събаряне на статуи и отричане на историята: да не се учи Аристотел, да не се учи Шекспир, това е чиста проба марксистка революция, която се надявам да не успее, защото противоречи на хуманността и здравия разум.“

Как изглеждат българските протести от Вашингтон?

„Виждам големи разлики между протестите преди 30 години и сегашните протести. Преди 30 години искахме да сменим системата и успяхме. /…/ От друга страна си мисля кой има полза от това, кой ще спечели и каква е алтернативата. Конструктивната критика е хубаво нещо, но ако просто искаме да събаряме, а нямаме ясна представа какво ще стане, това създава проблем“, коментира Нора Клинтън в предаването "Хоризонт до обед".

Д-р Нора Димитрова Клинтън е завършила класическа и английска филология в СУ “Св. Климент Охридски”, има магистратура по класическа филология от University College London и докторат по класическа лингвистика от Cornell University. Натрупала е над 15-годишен опит в обучението на студенти и частни ученици на български, латински, английски и старогръцки език, включително курсове в Cornell University и Diplomatic Language Services.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56